موارد استفاده و عوارض کلرازپات

موارد استفاده و عوارض کلرازپات
موارد استفاده و عوارض کلرازپات

کلرازپات از دسته داروهای بنزودیازپین است که روی مواد شیمیایی مغز تاثیر میگذارد و برای درمان اختلالات اضطرابی ، تشنج و علائم ترک الکل استفاده میشود. مصرف این دارو در بارداری به دلیل اینکه به کودک متولد نشده اسیب میرساند ممنوع میباشد.

 

منع مصرف کلرازپات

اگر به این دارو حساسیت دارید نباید از ان استفاده کنید.

اگر به بیماری گلوکوم زاویه بسته دارید نباید از کلرازپات استفاده کنید. همچنین اگر سابقه یا بیماری های کبد یا کلیه دارید و همچنین مشکلات خلقی یا افسردگی نباید از کلرازپات استفاده کنید.

در بعضی از افراد دیده شده هنگام مصرف داروی کلرازپات به فکر خودکشی می افتند. این افراد به محض بروز همچین عوارضی سریعا به پزشک مراجعه کنند.

کلورازپات میتواند باعث ایجاد نقص در کودک متولد نشده میشود، پس اگر باردار هستید از این دارو استفاده نکنید.

کلرازپات به شیر مادر منتقل میشود و شیر دادن به کودک باعث میشود عوارض خطرناکی داشته باشد و یا به کودک آسیب برسناد. همچنین کلرازپات برای افراد زیر 9 سال تایید نمیشود.

نحوه مصرف کلرازپات

تمام راهنمایی های موجود در نسخه خود را دنبال کنید. پزشک گاهی اوقات دوز ها را تغییر میدهد تا اطمینان حاصل کند که بهترین نتیجه را میگیرد.
هرگز بدون مشورت با پزشک مقدار و دوز مصرف کلرازپات را کم یا زیاد نکنید. زیرا کلرازپات به شدت اعتیاد اور است و در صورت عدم مصرف ، علائم ترک را خواهید داشت.

بعضی از افراد در هنگام مصرف کلورازپات میبایست آزمایش های خون داشته باشند و عملکرد کبد آنها چک شود.

هرگز به طور ناگهانی استفاده از کلرازپات را متوقف نکنید ، ممکن است علائم ترک ناخوشایند مانند تشنج یا توهم به سراغتان بیاید.
اگر علائم شما بهبود نیافت یا وخیم تر شد با پزشک خود تماس بگیرید.

کلورازپات را در دمانی اتاق و به دور از رطوبت و گرما قرار دهید.
دوز از دست رفته به محض یادآموری مصرف کنید. اگر تقریبا زمان دوز برنامه ریزی شده بعدی باشد از مقدار دوز از دست رفته خودداری کنید.

مقدار مصرف کلرازپات

مقدار دوز معمول بزرگسالان برای درمان اضطراب 15 میلی گرم قرص قبل از خواب یا در دوز های تقسیم شده میباشد.
مقدار دوز معمول بزرگسالان برای پیشگیری از تشنج 7.5 میلی گرم 3 بار در روز میباشد.

عوارض جانبی کلرازپات

اگر نشانه هایی از واکنش های الرژیک مانند کهیر ، مشکل در تنفس ، تورم صورت و زبان یا گلو دیده شد سریعا به پزشک مراجعه کنید.
هرگونه علائم جدید یا وخیم تر را سریعا به پزشک گزارش دهید این علائم شامل : تغییرات روحی ، اضطراب ، حملات هراس ، مشکل در خواب ، یا اگر احساس تحریک ، اشفتگی ، پرخاشگری یا بیقراری میباشد.

عوارض شایع کلرازپات شامل موارد زیر است

  • مشکلات ادرار
  • احساس سبکی
  • خواب آلودگی
  • گیجی
  • تاری دید
  • درد معده
  • دهان خشک

البته این لیست کامل عوارض این دارو نیست در صورت بروز هر گونه علائم با پزشک خود مشورت کنید.

تداخل دارویی کلرازپات

مصرف کلرازپات با داروهایی که باعث خواب آلودگی میشود یا تنفس شما را آهسته میکند میتواند عوارض خطرناک یا مرگ را به همراه داشته باشد. قبل از تجویز توسط پزشک هرگونه مصرف قرص های خواب ، داروهای ضد درد ، داروهای ضد سرف یا داروهای آرامبخش را دارید به پزشک خود بگویید تا پزشک بتواند بی خطر ترین تجویز را انجام دهد.

 


تعداد بازدید : 768