منیزیم هیدروکسید داروی ضد اسید معده

منیزیم هیدروکسید داروی ضد اسید معده
منیزیم هیدروکسید داروی ضد اسید معده

مشخصات دارویی منیزیم هیدروکسید

منیزیم هیدروکسید (Magnesium Hydroxide) با نام های تجارتی و اختصاری Cream of magnesia, Milk of magnesia و همانطور که در مقدمه نیز عرض کردم جزو طبقه بندی دارویی ضد اسید معده و مسهل در بازار و داروخانه ها موجود و قابل خریداری می باشد.

این داروی مؤثر ضد اسید، برای خنثی کردن اثر اسید معده و درمان سوزش سردل و سوء هاضمه نیز مؤثر است. دارو موجب تسکین درد معده و زخم اثنی عشر نیز می گردد. همچنین برای فرونشاندن درد شکم و درد حلق، نیز کاربرد دارد. علاوه بر این بعنوان یک مسهل، سبب نرم شدن مدفوع می گردد. منیزیم هیدروکسید به شکل قرص، محلول، پودر در دسترس بوده و بر اساس گفته ی متخصصان بهترین زمان مصرف دارو ۱ تا ۴ بار در روز در مواقع نیاز تایید شده است ضمنا منیزیم هیدروکسید را حتما همراه با آب مصرف کرده و ترجیحا یک ساعت بعد از غذا و هنگام خواب استفاده شود.
اندازه دوز مجاز مصرفی دارو نیز اگر بعنوان ضد اسید مصرف شود (۱ تا ۲ گرم در هر دوز از قرص دارو) و (۵ تا ۲۰ میلی لیتر در هر دوز از محلول دارو)، و بعنوان مسهل (۵ تا ۲۰ میلی لیتر در هر دوز از محلول دارو) اعلام شده است.

 

چگونگی تأثیر منیزیم هیدروکسید
اثرات ضد اسیدی منیزیم هیدروکسید ظرف ۱۵ دقیقه و اثرات مسهلی دارو ظرف ۲ تا ۸ ساعت پس از شروع درمان با دارو، ظاهر میشوند. ضمنا اثرات ضد اسبدی دارو، مدت ۲ تا ۴ ساعت و اثرات مسهلی دارو مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از قطع مصرف هر دوز دارو بدن دوام خواهند داشت. منیزیم هیدروکسید از طریق شیمیایی به عنوان یک ضد اسید, اسید معده را خنثی می کند اما به شکل مستقیم روی تولید اسید معده تاثیری ندارد. با این تاثیر PH معده افزایش پیدا کرده و مانع از اسیدیته معده یا همان ترش کردن خواهد شد. همانند بسیاری از داروهای دیگر این دارو نیز باید در یک محفظه سربسته در جای خشک و خنک دور از دسترس کودکان نگهداری شود و شایان ذکر است که در صورت احساس بهبودی می توانید مصرف این دارو را قطع کنید.

عوارض جانبی منیزیم هیدروکسید

با وجود این که منیزیم هیدروکسید جزو داروهای کم ضرر به حساب آمده و تهیه آن نیاز به نسخه پزشک ندارد اما به هر حال یک داروی شیمیایی بوده و عوارض خاص به خود را نیز دارا می باشد. اسهال، معمول ترین عارضه مصرف دارو می باشند. ضمنا سرگیجه و ضعف عضلات نیز ممکن است حادث شوند که بیشتر در نتیجه مصرف طولانی مدت دارو می باشند و بخصوص در افرادی که کلیه هایشان درست کار نمیکند، حادث می شوند. یاداور می شویم که بروز این علایم در افراد مختلف یکسان نیست و برخی ممکن است به هیچ یک از موارد بالا دچار نشوند.

نکات احتیاطی مهم در مصرف منیزیم هیدروکسید
اگر به دردهای مزمن کلیوی دچار هستید، بیماری روده ای دارید و یا داروهای دیگری را مصرف میکنید، حتما قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج خود با پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

مصرف دارو برای زنان حامله و زنان شیرده  اگر چه خطری برای مصرف آن ثابت نشده ولی بهتر است با پزشک مشورت شود.

مصرف دارو برای اطفال و کودکان  برای بچه های زیر 1 سال مجاز نمی باشد و برای بچه های بزرگتر، با کاهش دوز مصرفی دارو ضرورت دارد.

مصرف دارو برای افراد بالای ۶۰ سال اشکالی ندارد اما استفاده طولانی مدت از این دارو، ممکن است خواب آلودگی، سرگیجه و ضعف و بیحالی، بخصوص در افرادی که دچار نارسایی کلیوی هستند، ایجاد نماید.

سوسپانسیون خوراکی را قبل از مصرف به خوبی تکان دهید.

از مصرف بیش از اندازه منیزیم هیدروکسید برای جلوگیری از عادت کردن به آن خودداری کنید.


تعداد بازدید : 1260