لوپرامید چیست و نحوه مصرف و عوارض آن

لوپرامید چیست و نحوه مصرف و عوارض آن
لوپرامید چیست و نحوه مصرف و عوارض آن

لوپرامید چیست؟

قرص لوپرامید با نام انگلیسی Loperamide برای درمان اسهال تجویز می شود لوپرامید به نام های Dimor و Lopex نیز یاد می شود.لوپرامید یک مشتق سنتزی پیپرادین است 

لوپرامید در دسته دارو های ضد اسهال می باشد که به شکل قرص کپسول و یا شربت تجویز می گردد .لوپرامید با اثر مستقیم روی پایانه اعصاب مخاطی روده باعث کاهش حرکات روده، افزایش زمان عبور محتویات روده، کاهش حجم مدفوع و افزایش ویسکوزیته و چگالی مدفوع می شود

لوپرامید برای درمان اسهال ناگهانی (از جمله اسهال مسافرتی) استفاده می شود. لوپرامید همچنین برای کاهش میزان تخلیه در بیماران مبتلا به ایلئوستومی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین به درمان اسهال در افراد مبتلا به بیماری التهاب روده کمک میکند.

عوارض جانبی لوپرامید

تهوع , استفراغ , واکنش های حساسیتی , سرگیجه , بی اشتهایی , راش پوستی , خستگی , دردهای شکمی , اختلالات هضم غذا , وزوز گوش , انتروکولیت نکروتیک , مگاکولون توکسیک , کاهش فعالیت های سیستم عصبی

تداخلات دارویی لوپرامید

آمیودارون , اریترومایسین , اسپیرونولاکتون , جم فیبروزیل , دیلتیازم , رانیتیدین , سایمتیدین , سیکلوسپورین , فنتانیل , ایدلالیزیب , میبفرادیل , کوبیسیستات , دلاویردین , وراپامیل , کلاریترومایسین , کلوپیدوگرل , کوتریموکسازول

موارد منع مصرف لوپرامید

کودکان زیر 2 سال , حساسیت مفرط به این دارو , دردهای شکمی بدون اسهال , دیسانتری حاد , کولیت اولسراتیو حاد , کولیت سودوممبران ناشی از درمان انتی بیوتیکی

موارد مصرف قرص لوپرامید

این دارو که به شکل قرص یا شربت توسط پزشک تجویز می گردد می تواند بسیاری از اختلالات دستگاه گوارشی را بر طرف سازد و مقدار مصرف این دارو باید طبق دستور پزشک صورت گیرد .

قرص لوپرامید درمانگر بیماری های دستگاه گوارشی می باشد که عبارتند از :

  • درمان اسهال
  • درمانگر التهابات روده
  • بر طرف نمودن سندرم روده ها
  • کنترول حرکات سیستم گوارشی

مقدار مصرف لوپرامید

مقدار مصرف لوپرامید در بزرگسالان:

اسهال حاد: ابتدا 4 میلی گرم خوراکی در ادامه 2 میلی گرم بعد از هر اجابت مزاج ابکی ( نهایتا 16 میلی گرم در روز)طی 48 ساعت بهبود ایجاد می شود.
اسهال مزمن : ابتدا 4 میلی گرم خوراکی در ادامه 2 میلی گرم بعد از هر اجابت مزاج ابکی. متوسط دوز نگهدارنده روزانه 4 تا 8 میلی گرم می باشد و بهبهودی عمدتا طی 10 روز صورت می گیرد. در صورت عدم بهبودی طی 10 روز و با دوز روزانه 16 میلی گرم, بیماری از نوع اسهال مقاوم به لوپرامید می باشد و با افزایش دوز بهبودی حاصل نمی شود.

مقدار مصرف لوپرامید در کودکان:

اسهال حاد در کودکان : 2 تا 6 سال: 1 میلی گرم 3 بار در روز اول و در ادامه0.1 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن بعد از هر اسهال ابکی (ماکسیمم دوز مجاز روزانه 3 میلی گرم می باشد.)
6 تا 8 سال: 2 میلی گرم 2 بار در روز اول و در ادامه0.1 میلی گرم به ازای هر کیلو گرم وزن بدن بعد از هر اسهال ابکی (ماکسیمم دوز مجاز روزانه 4 میلی گرم می باشد.)
8 تا 12 سال: 2 میلی گرم 3 بار در روز اول و در ادامه 0.1 میلی گرم به ازای هر کیلو گرم وزن بدن بعد از هر اسهال ابکی (ماکسیمم دوز مجاز روزانه 6 میلی گرم می باشد.)
12 تا 18 سال: 4 میلی گرم بعد از اسهال ابکی دوز نگهدارنده 2 میلی گرم بعد از هر اسهال (ماکسیمم دوز مجاز روزانه 8 میلی گرم می باشد.)

 

مصرف لوپرامید در دوران بارداری

این دارو در گروه C بارداری قرار دارد و دقیقا مشخص نیست که برای جنین مضر است یا خیر . قبل از مصرف این دارو در دوران بارداری ، حتما با پزشک متخصص مشورت کنید .


مصرف لوپرامید در دوران شیردهی

این دارو از طریق شیر مادر به بدن نوزاد منتقل می شود و می تواند برای سلامت کودک خطرناک باشد . در دوران شیردهی نباید از لوپرامید استفاده کنید و در صورتی که مجبور به مصرف این دارو هستید ، نباید به کودک شیر بدهید . در هر صورت طبق نظر پزشک رفتار کنید .

 

 

 

 


تعداد بازدید : 2147