لاکتولوز داروی مسهل قوی

لاکتولوز  داروی مسهل قوی
لاکتولوز داروی مسهل قوی

مشخصات داروی لاکتولوز

داروی لاکتولوز ( Lactulose ) با نام های تجارتی و اختصاری شرکت ها Regulose, Lactugal, Duphalac در بازار و داروخانه ها در دسترس مصرف کنندگان عزیز وجود دارد. داروی لاکتولوز در علم داروسازی و پزشکی در طبقه بندی داروهای مسهل قرار گرفته و اعلام شده است که میزان خطر مصرف بیش از دوز مجاز دارو کم و همچنین میزان وابستگی و اعتیاد به دارو نیزکم می باشد.

به خاطر داشته باشید که اگر دچار یبوست شدید و به این دارو احتیاج پیدا کردید بدون نسخه پزشک نیز می توان آن را تهیه کرد و یا به عبارتی استفاده از آن برای عموم بلامانع است.

این دارو که یک مسهل قوی و مؤثر می باشد، از طریق افزایش مقدار آب در دوره بزرگ موجب نرمی و صافی مدفوع گشته و بدین ترتیب یبوست را از بین می برد.

این دارو مخصوصا برای افراد مسنی که دچار یبوست شده اند، مفید می باشد. از این دارو برای درمان تورم مغز که ناشی از نارسایی کبدی است، نیز استفاده می شود. شایان ذکر است که بگوییم داروی لاکتولوز به شکل در دسترس همگان قرار دارد.

طبق نظر پزشکان بهترین زمان مصرف دارو، در درمان یبوست شدید (۲ بار در روز)، و در درمان نارسایی کبدی (۳ تا ۴ بار در روز) و اندازه دوز مجاز مصرفی دارو  نیز در درمان یبوست شدید (۱۵ تا ۳۰ میلی لیتر در روز) و در درمان نارسایی کبدی (۹۰ تا ۱۵۰ میلی لیتر در روز) اعلام شده است.

  
چگونگی تأثیر داروی لاکتولوز
 
اثرات این دارو ظرف ۲۴ ساعت تا ۴۸ ساعت پس از شروع درمان با دارو ظاهر می شوند. ضمنا این اثرات مدت ۶ تا ۱۸ ساعت پس از قطع مصرف هر دوز دارو در بدن باقی می مانند. شایان ذکر است که در صورت استفاده طولانی مدت از این دارو به دلیل افزایش دفع منابع پتاسیم بیشتری نیز از بدن دفع می شود و اثر مدرهای پتاسیم را کاهش میدهد بنابراین پیشنهاد ما به شما عزیزان این است که اگر قصد استفاده طولانی مدت از این دارو را دارید حتما با پزشک خود مشورت کنید تا دچار عوارض بعدی آن نشوید. رژیم غذایی خاص در طی مدت درمان با این دارو نوشیدن مایعات (حدود ۸ لیوان آب در روز) اعلام شده است.

خاطرتان باشد که این دارو باید در یک محفظه سربسته در جای خشک و خنک دور از دسترس کودکان نگهداری شود. ضمنا پس از رقیق شدن دارو، از نگهداری خودداری گردد. برای قطع مصرف داروی لاکتولوز به این نکته توجه داشته باشید که اگر دارو برای درمان یبوست مورد استفاده قرار بگیرد، می توان به محض رفع نیاز، بدون هیچ مشکلی، مصرف آنرا قطع نمود.
 
عوارض جانبی مصرف داروی لاکتولوز

داروی لاکتولوز عوارض جانبی بسیار زیادی ندارد اما آروغ زدن، نفخ شکم، تهوع، گرفتگی شکم و دل پیچه، از عوارض خیلی نادر مصرف این دارو می باشند. ضمنا در صورت مصرف زیاد دارو، اسهال نیز ممکن است حادث شود.

نکات احتیاطی مهم در مصرف دارو: اگر درد شدید شکم دارید یا داروهای دیگری را مصرف می نمایید، حتما قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج خود با پزشک داروخانه را در جریان بگذارید.مصرف داروی لاکتولوز برای زنان حامله و زنان شیرده اثبات نشده است لذا برای اینکه به مادر و فرزند آسیبی وارد نشده است بهتر است حتما با پزشک خود تماس داشته و روش مصرف این دارو به همراه دوز مجاز را سوال فرمایید. مصرف دارو برای کودکان و اطفال با کاهش دوز مصرفی دارو، ضرورت دارد و در افراد بالای سن 60 سال نیز بدون مانع می باشد و اشکالی ندارد.


تعداد بازدید : 4891