قطره چشمی سولفاستامید چیست

قطره چشمی سولفاستامید چیست
قطره چشمی سولفاستامید چیست

قطره سولفاستامید چیست؟

سولفاستامید از دسته داروهای ضدباکتری می باشد که برای درمان عفونت سطحی چشم مورد استفاده قرار می گیرد . از عوارض مصرف این دارو می توان واکنش های حساسیتی مانند خارش و قرمزی را نام برد .این دارو به شکل, قطره می باشد ..

 

موارد مصرف قطره سولفاستامید

 

 

مکانیسم اثر سولفاستامید

این دارو جذب اسید پارا آمینوبنزوئیک (PABA) را که برای سنتز اسید فولیک و رشد باکتری ضروری است، مهار می کند و یک داروی باکتریواستاتیک است.

عوارض جانبی سولفاستامید

بروز واکنش های حساسیت مفرط شامل خارش، قرمزی، تورم، درد یا سایر علائم تحریک موضعی با مصرف این دارو, گزارش شده است.

هر دارو به موازات ایجاد اثرات درمانی مورد نظر،ممکن است سبب بروز عوارض ناخواسته نیز بشود. اگرچه کلیه این عوارض , در یک فرد مشاهده نمی شود ولی در صورت بروز هر یک از عوارض زیر با پزشک معالج مشورت نمایید.

Eye: تاری دید، سوزش گذرای چشم، قرمزی، کراتیت اپی تلیال Other: واکنش افزایش حساسیت، سردرد، سندرم استیون-جانسون (نادر)، حساسیت به نور

تداخلات دارویی

تداخل سولفاستامید با جنتامایسین

ممکن است در صورت مصرف همزمان با داروهایی مانند جنتامایسین چشمی، تتراکائین یا سایر داروهای بی حس کننده موضعی، اثر سولفاستامید کاهش یابد یا مهار شود.

این دارو با نیترات نقره، ناسازگار است.

توصیه های دارویی

پس از چکاندن قطره در چشم، ممکن است سوزش احساس شود. ۲٫ دوره درمان دارویی کامل شود.

بالغین و کودکان: یک یا دو قطره از محلول ۱۰ % در کیسه ملتحمه تحتانی چشم، هر ۲ تا ۳ ساعت در طول روز و به دفعات, کمتر در شب، ریخته می شود. با توجه به پاسخ بالینی بیمار، فواصل تجویز دارو باید بیشتر شود.

 

نکات با اهمیت:

معمولا از قطره چشمی ۱۰ % این دارو استفاده می شود. ممکن است در هنگام مصرف قطره چشمی ۲۰ % آن، سوزش چشم ایجاد شود.

۱- از تماس نوک قطره چکان به چشم یا بافت اطراف آن خودداری کنید. ۲- مراقب بروز علائم حساسیت، مانند خارش پلک ها یا سوزش مداوم باشید و در صورت بروز این علائم، آن را , بلافاصله گزارش دهید.

۳- قطرات چشمی ممکن است تا حدی موجب سوزش شوند. ۴- از حوله سایر اعضای خانواده استفاده نکنید. ۵- قبل از مصرف داروی چشمی دیگر، حداقل ۱۰ دقیقه صبر کنید.

 

 

موارد منع مصرف:

ممنوعیت مصرف سولفاستامید در نوزادان
افرادی که به داروهای سولفونامید حساسیت مفرط دارند. نوزادان کمتر از ۲ ماه افرادی که دچار بیماری های آبله مرغان، عفونت های قارچی و ویروسی چشم هستند.

موارد احتیاط قطره سولفاستامید:

در اطفال باید با احتیاط مصرف شود. در افرادی که دچار خشکی شدید چشم هستند.

 

مصرف در بارداری و شیردهی:

عوارض این دارو بر روی جنین در دوران بارداری، به طور دقیق و کافی بررسی نشده است و مصرف آن در دوران بارداری, باید با احتیاط همراه باشد و توصیه نمی شود.

ترشح این دارو در شیر مادر ثابت نشده است و مصرف این دارو در شیردهی با احتیاط انجام شود.

توجهات پزشکی – پرستاری:

قطع دارو با بروز حساسیت
در صورت بروز علائم حساسیت بیش از حد مانند قرمزی، خارش و کهیر، مصرف دارو باید قطع شود.

توجهات بیمار – خانواده:

برای جلوگیری از آلودگی، هنگام مصرف قطره چشمی مراقب باشید نوک قطره چکان با چشم یا جای دیگر تماس پیدا نکند. توصیه می شود، علیرغم احساس بهبودی، دارو را مطابق دستور بکار برده و در صورت فراموش نمودن یک دوز، بلافاصله پس از بخاطر آوردن، دارو را مصرف نمائید. مگر این که زمان مصرف دوز بعدی رسیده باشد.

توصیه می شود، در صورت عدم بهبودی طی ۷ تا ۸ روز بعد از مصرف دارو، تشدید علائم، ایجاد درد، خارش , و تورم موضعی در چشم ها به پزشک اطلاع دهید.

تا زمان بهبود کامل عفونت چشم و تایید پزشک، از کاربرد لنز های تماسی خودداری نمائید.

شرایط نگهداری دارو:

دارو را در ظروف در بسته و در دمای ۸ تا ۱۵ درجه سانتیگراد نگهداری نمایید. در صورت کدر شدن رنگ محلول، از مصرف آن , خودداری کنید.

 

 


تعداد بازدید : 5061