قرص پرازوسین داروی کاهش دهنده فشار خون

قرص پرازوسین داروی کاهش دهنده فشار خون
قرص پرازوسین داروی کاهش دهنده فشار خون

پرازوسین چیست؟

پرازوسین با نام تجاری Minipress  در گروه درمانی مسدود کننده گیرنده آلفا- آدرنرژیک و ضد فشار خون میباشد. این دارو در طبقه بندی گروه C بارداری میباشد.

نحوه مصرف پرازوسین

بالغین:

 ابتدا پرازوسین یک میلی گرم دو یا سه بار در روز تجویز می گردد.  سپس دوز پرازوسین به طور تدریجی تا حداکثر 20 میلی گرم در روز افزایش می یابد. دوز نگهدارده پرازوسین 6 تا 15 میلی گرم در دوزهای منقسم می باشد. اگر از سایر داروهای ضد فشار خون یا دیورتیک ها همراه با داروی پرازوسین استفاده شود در آن صورت دوز پرازوسین باید به 1 تا 2 میلی گرم در روز کاهش یابد سپس در صورت نیاز به تدریج دوز پرازوسین افزایش یابد.

بزرگی خوش خیم پروستات:

 بالغین:

ابتدا 1 تا 2 میلی گرم داروی پرازوسین به فرم خوراکی دو بار در روز تجویز می شود.

 

تداخل دارویی پرازوسین

مصرف همزمان داروی پرازوسین با سایر داروهای ضد فشار خون و یا نیترات ها افت فشار خون شدیدی را به دنبال خواهد داشت.
مصرف همزمان داروی پرازوسین با داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی اثرات پرازوسین را بر فشار خون کاهش خواهد داد.

اثر كاهنده فشارخون پرازوسین ممكن است در صورت مصرف همزمان با داروهای ضددرد و ضدالتهاب غیر استروییدی ،بخصوص ایندومتاسین ،استروژنها یا داروهای مقلد سمپاتیك كاهش یابد. مصرف همزمان پرازوسین با دوپامین ممكن است موجب خنثی شدن اثر دوپامین در ایجاد انقباض عروق محیطی شود.

مصرف همزمان افدرین با این دارو ممكن است موجب كاهش اثر افدرین در افزایش فشارخون شود.

عوارض جانبی پرازوسین:

CNS: سرگیجه، سردرد، خواب آلودگی، ضعف، افسردگی
CV: افت فشار خون وضعیتی، طپش قلب
EENT: تاری دید، خشکی دهان
GI: استفراغ، اسهال، کرامپ های شکمی، یبوست، تهوع
GU: ناتوانی جنسی

مصرف در بارداری و شیردهی:

مصرف پرازوسین در بارداری: در انسان استفاده از پرازوسین به تنهایی یا همراه با سایر داروهای ضد فشار خون تاثیراتی مبنی بر ناهنجاری های جنینی را نشان نداده است، اما با این حال داده های کنترل شده ای در مورد مصرف پرازوسین در بارداری انسان در دست نیست.
مصرف پرازوسین در شیردهی: استفاده از جایگزین پرازوسین در دوران شیردهی در اولویت قرار دارد. پرازوسین در شیر انسان ترشح می شود اما اثرات پرازوسین بر نوزاد شیرخوار چندان مشخص نمی باشد.

هشدار ها و احتیاط ها:

در صورت استفاده از سایر داروها حتماً پزشک خود را مطلع سازید.

در اوایل درمان با این دارو فشار خون ممکن است به صورت ناگهانی اٌفت کند. در صورت بروز علائم کاهش فشار خون، حتماً به صورت نشسته یا دراز کش، تغییر وضعیت دهید. این عوارض ممکن است هنگام شروع مجدد مصرف دارو پس از چندین روز قطع مصرف، مجدداً دیده شود.

ممکن است سبب خواب آلودگی شود. توصیه میشود تا 12 ساعت پس از مصرف اولین قرص، افزایش میزان مصرف دارو یا مصرف مجدد دارو پس از قطع مصرف آن، از رانندگی و یا کار با وسایلی که نیاز به هوشیاری کامل دارند، بپرهیزید.

در صورت مشاهده درد غیر عادی در هریک از اعضای بدن به پزشک یا داروساز اطلاع دهید.

 


تعداد بازدید : 1207