قرص لانوکسین چیست و موارد مصرف آن

قرص لانوکسین چیست و موارد مصرف آن
قرص لانوکسین چیست و موارد مصرف آن

موارد مصرف | اطلاعات مهم مصرف | نحوه مصرف | عوارض | تداخل دارویی


قرص لانوکسین، داروی درمان کاهش علائم نارسایی قلبی و آریتمی فوق بطی است و در فرم 0.25 و 0.5 در دسترس میباشد. لانوکسین همان دیگوکسین می باشد. لانوکسین نام تجاری دیگوکسین می باشد.

داروی لانوکسین داروی ضدآریتمی میباشد و برای درمان نارسایی قلبی و آریتمی فوق بطنی مصرف می شود و اثر کلی آن، تقویت قدرت عضلانی افراد مبتلا به نارسایی قلبی می باشد.البته لانوکسین فقط برای تسکین علایم بیماری مصرف میشود و به هیچ وجه موجب درمان مشکل اصلی نمی شود.

لانوکسین برای کاهش علائم نارسایی قلبی تجویز می شود. داروی لانوکسین به تقویت انقباضات قلب و پمپ کردن خون به قلب کمک می کند.لانوکسین همچنین کنترل ضربان قلب و آریتمی ها را نیز کنترل می کند.

موارد مصرف قرص لانوکسین

این دارو برای درمان علائم نارسایی قلبی  و آریتمی فوق بطنی مورد استفاده قرار میگیرد. داروی لانوکسین به تقویت انقباضات قلب و پمپ کردن خون به قلب کمک می کند.لانوکسین همچنین کنترل ضربان قلب و آریتمی ها را نیز کنترل می کند.

اطلاعات مهم لانوکسین

 1. لانوکسین نباید در بیماران دچار فیبریلاسیون بطنی (نوعی آریتمی خطرناک) استفاده شود.
 2. هر روز پیش از مصرف لانوکسین، نبضتان را به یک دقیقه بشمارید. اگر این کار را بلد نیستید از یک پزشک یا پرستار بخواهید آن را برای شما بیاموزد. اگر نبضتان 60 دقیقه یا کمتر بود، پیش از مصرف داروی آن روز، با پزشکتان مشورت کنید.
 3. هرگز حتی در صورت احساس بهبودی مصرف دارو را قطع نکنید.
 4. در صورت فراموش کردن یک دوز لانوکسین، اگر تا 12 ساعت پس از موعد مصرف، آن را به خاطر آوردید، دوز فراموش شده را میل کنید.
 5. مصرف غذاهای پرفیبر (مثل سبزیجات و میوه جات) همراه با لانوکسین، ممکن است موجب کاهش جذب این دارو شود.
 6. مصرف لانوکسین در کودکان باید تحت نظر پزشک صورت گیرد
 7. در صورت بارداری، قصد باردار شدن و یا شیردهی حتما با پزشک خود مشورت کنید.
 8. در صورت کندی یا تندی ضربان قلب نسبت به میزان انتظار، باید بلافاصله پزشک را مطلع سازید.
 9. هرگز بدون مشورت با پزشک، مارک تجاری لانوکسین مورد مصرف را تغییر ندهید.
 10. در صورت سابقه یا ابتلا به بیماری های کلیوی پزشک را مطلع سازید.

نحوه مصرف لانوکسین

 • لانوکسین داروی بدون نسخه نیست و بسته به مشکل شما پزشک معالج دوزاژ بخصوصی از دارو را تجویز می کند.
 • لانوکسین معمولاً روزی یک بار تجویز می شود.
 • لانوکسین را با غذا یا معده خالی میل کنید.

عوارض قرص لانوکسین

این دارو در بعضی موارد عوارضی به همراه دارد که در صورت اینکه علائم از بین نرفت و ادامه داشت میبایست سریعا با پزشک مشورت کنید این علائم شامل بی اشتهایی، تهوع، استفراغ، درد شکم ، اختلالات بینایی، سردرد، خواب آلودگی، اغتشاش فکر، توهم، آریتمی و بلوک قلبی میباشد.

به طور کلی عوارض قرص لانوکسین تهوع , سردرد2 , استفراغ , سرگیجه , اسهال , خون در مدفوع , مدفوع تیره و قیری شکل , خون در ادرار , کبودی یا خونریزی غیر طبیعی , درد شدید معده , خونریزی لثه , ضربان قلب نامنظم , تپش قلب سریع , ضربان قلب کند , اختلالات روانی , بثورات پوستی ماکولوپاپولار , استفراغ خونی , لکه های قرمز روی پوست , بثورات با ضایعات صاف یا ضایعات کوچک بر روی پوست میباشد.

تداخل دارویی لانوکسین

داروهای قلبی، آمیودارون، دیلتیازم، کینیدین، وراپامیل، داروهای ادرارآور، آمفوتریسین بی، استروئیدها و بعضی آنتی بیوتیک ها، ضد اسیدهای حاوی منیزیم و آلومینیم، مسالامین، سولفاسالازین، کلستیرامین، متوکلوپرامید، آنتی کولینرژیک ها، ای تراکونازول، اریترومایسین، کلاریترومایسین، پروپافنون و ریتوناویر، آمیودارون، نیفدیپین، وراپامیل، کینیدین یا دیلتیازم، سوکسینیلکولین


تعداد بازدید : 1076