قرص فلوکونازول واژینال چیست؟

قرص فلوکونازول واژینال چیست؟
قرص فلوکونازول واژینال چیست؟

این دارو بصورت کپسول و قرص خوراکی ۵۰،۱۰۰،۱۵۰ و۲۰۰میلی گرم موجود می باشد که پزشکتان با توجه به شرایط و نوع عفونت شما مقدارو زمان مصرف و طول مدت درمان شما را مشخص می کند. -فلوکونازول در هر زمانی از روز ،قبل یا پس از غذا می تواند مصرف شود. کپسول رابطور کامل همراه با یک لیوان آب میل کنید و از بازکردن یا جویدن آن خودداری نمایید.

-ممکن است درمان با این دارو در برخی عفونت ها نیاز به مصرف یادآور در روزهای آینده پس از پایان دوره ی درمانی داشته باشد. مثلاً ممکن است پزشک پس از اتمام درمان، هفته ای یک کپسول برای شما تجویز کرده باشد که این کار جهت تکمیل درمان و جلوگیری از عود مجدد عفونت ضروری می باشد. در برخی عفونت ها از جمله عفونت واژینال ، درمان با مصرف یک عددکپسول ۱۵۰میلی گرم توسط پزشک تجویز می شود لذا از مصرف بیش از حد تجویز شده خودداری نمایید.

 

عوارض جانبی فلوکونازول Fluconazole

تهوع، استفراغ، اسهال، عوارض کبدی و حساسیت جلدی-مخاطی نسبت به دارو، سوزش و درد معده. بیشتر عوارض جانبی آن در مبتلایان به ایدز رخ می‌دهد. تهوع‌، استفراغ‌، دل‌درد و اسهـال (‌به ندرت این عوارض شدید است‌) راش‌، ائوزینوفیلی و خـارش (‌در ۵ درصد بـیماران‌)‌، عدم تـعادل و سـردرد (٢درصد)‌، افـزایش خـفیف SGOT و ‘SGPT آلکالین فسفاتاز وگاماگلوتامیل ترانسفراز و بیلی‌روبین خون ‌، مسـمومیت کـبدی (‌نـادر) احتمال بروز افزایش در آنزیم‌های کبدی در صـورت مـصرف هـمزمان دارو بـا ریـفامپین و فـنی‌توئین و ایزونیازید و اسید والپروئیک‌، سولفونیل اوره (‌پائین آورنده قند خون‌)

 

موارد و مقدار مصرف فلوکونازول:‏


‏ 
الف) کاندیدیاز حلق دهانی و مری:  

بزرگسالان: مقدار 200 میلی‌گرم در روز اول، سپس ‏mg/day 100‎‏ مصرف می‌شود. برای کاندیدیاز مری تا مقدار ‏mg/day 400‎‏ مصرف شده است. درمان حداقل دو هفته بعد از رفع علائم باید ادامه یابد. 

کودکان: ‏mg/kg 6‎‏ در روز اول و به دنبال آن ‏mg/kg 3‎‏ به مدت حداقل دو هفته مصرف می‌شود.  

 

ب) کاندیدیاز سیستمیک:

بزرگسالان: تا مقدار ‏mg/day 400‎‏ مصرف می‌شود. درمان باید به مدت حداقل دو هفته بعد از رفع علائم ادامه یابد.  

در صورت‌ بروز هر یک‌ از علایم‌ زیر با پزشکتان‌ تماس‌ بگیرید: تب‌؛ لرز؛ گلودرد؛ قرمزی‌ پوست‌ یا تاول‌؛ از دست‌ رفتن‌ اشتها؛ مدفوع‌ کمرنگ‌ یا ادرار تیره‌؛ معده‌ درد؛ خستگی‌، زردی‌ چشم‌ها یا پوست‌؛ خونریزی‌ یا کبودی‌ غیرعادی‌. علایم‌ دیگری‌ نیز ممکن‌ است‌ رخ‌ دهند، ولی‌ فقط‌ اگر مشکل‌ساز شوند لازم‌ است‌ با پزشک‌ مطرح‌ شوند: سرگیجه‌، خواب‌آلودگی‌، سردرد، کاهش‌ اشتها، تهوع‌، اسهال‌، یبوست‌، یا دل‌پیچه‌.

کودکان: ‏mg/kg 12-6‎‏ در روز استفاده می‌شود.  

 

پ) مننژیت کریپتوکوکی:


بزرگسالان: مقدار 400 میلی‌گرم در روز اول، و به دنبال آن ‏mg/day 200‎‏ مصرف می‌شود. درمان به مدت 12-10 هفته ‏بعد از منفی شدن کشت ‏CSF‏ ادامه می‌یابد. برای فرونشاندن عود بیماری در بیماران دچار ‏AIDS‏ مقدار ‏mg/day 200‎‏ ‏تجویز می‌شود.

کودکان: ‏mg/kg 12‎‏ در روز اول و سپس ‏mg/kg 6‎‏ روزانه به مدت 12-10 هفته.  

 

ت) کاندیدیاز مهبلی:

بزرگسالان: مقدار 150 میلی‌گرم به صورت تکدوز تجویز می‌شود.  

 

ث) عفونت مجاری ادرار یا پریتونیت:

بزرگسالان: مقدار ‏mg/day 200-50‎‏ مصرف می‌شود.  

ج) پیشگیری در بیماران تحت عمل پیوند مغز استخوان:

بزرگسالان: مقدار ‏mg/day 400‎‏ از چند روز قبل از عمل پیوند تا هفت روز بعد از افزایش تعداد نوتروفیلها به بیش از ‏cells/mm3 1000‎‏ تجویز می‌شود.

 

چ) فرونشانی طولانی مدت عفونت کاندیدایی در بیماران دچار ‏AIDS‏

بزرگسالان: مقدار ‏mg/day 200-100‎‏ تجویز می‌شود.  

 

ح) پیشگیری در مقابل کاندیدیاز مخاطی- جلدی، کریپتوکوکوز، کوکسیدیوئیدمیکوز یا هیستوپلاسموز در بیماران دچار ‏عفونت ‏HIV‏.

بزرگسالان: مقدار ‏mg/day 400-200‎‏ مصرف می‌شود. کودکان و نوزادان: مقدار ‏mg/kg/day 8-2‎‏ مصرف می‌شود.  

مقدار مصرف در نارسایی کلیه: بیمارانی که تحت همودیالیز قرار دارند بعد از هر جلسه دیالیز یک مقدار کامل مصرف ‏کنند. در بیماران با کلیرانس کراتینین زیر ‏ml/min 50‎، ‏‎50%‎‏ دوز روزانه داده شود.

مصرف همزمان این دارو با سایمتیدین ، باعث کاهش غلظت سرمی فلوکونازول می شود.

مصرف این دارو با فنی توئین ، سطح سرمی فنی توئین را افزایش می دهد.

این دارو اثرات هیپوگلیسمیک ترکیبات سولفونیل اوره ، تولبوتامید ، گلی بورید و گلی پیزاید را افزایش می دهد.

این دارو موجب افزایش سطح سرمی سیکلوسپورین می گردد.

مصرف همزمان این دارو با وارفارین ، اثرات هیپوپروترومبینمی این دارو را افزایش می دهد.

ریفامپین سطح سرمی این دارو را کاهش می دهد.

هیدروکلرتیازید ، کلیرانس فلوکونازول را کاهش می دهد.

مصرف همزمان این دارو با سیزاپراید منجر به آریتمی های خطرناک می گردد.

مصرف همزمان این دارو با ریفامپین ، ایزونیازید ، سولفونیل اوره ، فنی توئین و وراپامیل ، منجر به افزایش سطح ترانس آمیناز کبدی می شود.

در بارداری باید با احتیاط مصرف شود. این دارو با غلظت مشابه سرم در شیر مادر ترشح می شود . بنابراین تغذیه با شیر مادر در طول درمان با این دارو، توصیه نمی شود.

 

 


تعداد بازدید : 1188
برچسب ها: ضد قارچ عفونت