قرص سیپروهپتادین و موارد مصرف آن

قرص سیپروهپتادین و موارد مصرف آن
قرص سیپروهپتادین و موارد مصرف آن

سیپروهپتادین چیست؟

سیپروهپتادین آنتاگونیست گیرنده های سروتونینی S2می باشد به دلیل خاصیت آنتی‌هیستامینی‌آن، اثر ضد آلرژی دارد. سیپروهپتادین یک داروی تجویز شده برای کاهش علایم حساسیتی، خارش و افزایش اشتها می باشد. سیپروهپتادین به گروهی از داروها تعلق دارد که نسل اول آنتی هیستامین نامیده می شوند. این دارو مانع آزاد سازی هیستامین می شود، هیستامین یک ماده شیمیایی در بدن است که واکنش های حساسیتی مثل آبریزش بینی، اشک چشم، عطسه و خارش را ایجاد می کند. این دارو به خوبی از دستگاه‌ گوارش جذب می‌گردد. اثر آن ۶۰–۱۵ دقیقه پس از مصرف خوراکی ظاهر می‌گردد. دفع آن کلیوی و اغلب به صورت متابولیت طی ۲۴ ساعت صورت می‌گیرد.

  • طبقه‌بندی فارماكولوژیك: ضد هیستامین (آنتاگونیست گیرنده‌های H1).
  • طبقه‌بندی درمانی: ضد خارش.
  • طبقه‌بندی مصرف در بارداری: رده B

موارد مصرف قرص سیپروهپتادین

  • سیپروهپتادین اغلب در درمان بی اشتهایی مصرف می‌شود
  • آلرژی ناشی از تب یونجه، کهیر و کهیرغول‌آسا، کابوس، میگرن و درمان عوارض داروهای ضدافسردگی (مانند اختلالات جنسی و تعریق زیاد)

 

نحوه مصرف قرص سیپروهپتادین

بزرگسالان: مقدار 4 میلی گرم 4-3 بار در روز مصرف می‌ شود. حداكثر مقدار مصرف mg/kg/day 5/0 است.

كودكان 14-7 ساله: مقدار 4 میلی گرم 3-2 بار در روز مصرف می‌ شود. حداكثر مقدار مصرف mg/day 16 است.

كودكان 6-2 ساله: مقدار 2 میلی گرم 3-2 بار در روز مصرف می‌ شود. حداكثر مقدار مصرف mg/day 12 است.

همچنین این دارو به طور تجربی برای تحریك اشتها و افزایش وزن بدن در كودكان استفاده شده است. اما توصیه میشود تحت نظر پزشک این کار صورت گیرد.

عوارض جانبی قرص سیپروهپتادین

اعصاب مركزی: تحریك ، خواب آلودگی، سردرد، كسالت، تهییج، تحریك اشتها، آشفتگی، اغتشاش شعور، توهمات بینایی، آتاكسی، لرزش و اختلال در هماهنگی.

قلبی ـ عروقی: كمی فشار خون، طپش سریع قلب ، تاكیكاردی.

پوست: كهیر، حساسیت به نور.

گوش، حلق، بینی و چشم: خشكی بینی و گلو ، تاری دید، وزوز گوش.

دستگاه گوارش: خشكی دهان، یبوست، یرقان.

ادراری-تناسلی: احتباس و تكرر ادرار.

خون: كم خونی همولیتیك ، لكوپنی، ترومبوسیتوپنی، تحریك اشتها و آگرانولوسیتوز.

متابولیك: افزایش وزن بدن.

هشدارهای داروی سیپروهپتادین

مصرف این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی شود، لذا ضمن درمان با این دارو از رانندگی و کار با وسایلی که نیاز به هوشیاری کامل دارند خودداری نمایید.

- این دارو ممکن است با آزمونهای پوستی با استفاده از آلرژیها، تداخل نماید. بنابراین لازم است پزشک را از مصرف این دارو مطلع کنید.

- در صورتیکه خشکی دهان بیش از دو هفته ادامه داشت به پزشک مراجعه نمایید.

موارد منع مصرف:

حساسيت مفرط شناخته شده نسبت به اين دارو و ضد هيستامين‌هاي ديگر با ساختمان مشابه، در دوران حملات شديد آسم (غلظت ترشحات نايژه‌اي را افزايش مي‌ دهد)، بيماراني كه طي دو هفته قبل از سيپروهپتادين داروهاي مهار كننده مونوآمين اكسيداز(mao) مصرف كرده‌اند. گلوكوم با زاويه باريک، انسداد پيلور- دوازدهه يا انسداد مثانه ناشي از هيپرتروفي پروستات يا باريك شدن گردن مثانه ( به دليل اثرات بارز ضد كولينرژيك اين دارو).

سیپروهپتادین داروی موقت کاهش اشتها

مصرف خودسرانه داروی سیپروهپتادین، درمان موقت کاهش اشتها است. سیپروهپتادین درمان اصلی بی اشتهایی نیست، آثار سریع و زود گذر ناشی از مصرف خودسرانه این دارو بر روی بهتر شدن اشتهای افراد، آنها را از پیگیری دقیق عامل ایجاد کننده کاهش اشتها و در نتیجه درمان بیماری اصلی باز می دارد

 


تعداد بازدید : 2099