قرص سیتریزین داروی ضد حساسیت

قرص سیتریزین داروی ضد حساسیت
قرص سیتریزین داروی ضد حساسیت

قرص سیتریزین یک داروی ضدآلرژی و ضد حساسیت می باشد که کاربرد اصلی آن درمان حساسیت و خارش است. این دارو همچنین برای درمان تب یونجه، کهیر و خارش های پوستی ناشی از حساسیت ها و آلرژی ها استفاده می شود. از قرص سیتریزین برای درمان آبریزش بینی، خارش و قرمزی چشم، عطسه و خارش بینی و گلو و پوست (در صورتی که این علائم ناشی از آلرژی و حساسیت باشد) نیز استفاده می شود. قرص و کپسول سیتریزین برای افراد بزرگسال و کودکان بیش از شش سال مناسب می باشد در حالی که مایع خوراکی آن برای بچه های کوچک تر نیز در دسترس می باشد. سیتریزین مانند سایر داروهای ضدآلرژی و حساسیت، میتواند باعث خواب آلودگی و کاهش تمرکز شما شود. بعد از مصرف این دارو، از رانندگی و سایر فعالیت هایی که به تمرکز بالا نیاز دارد خودداری کنید

مقدار و نحوه مصرف سیتریزین

پیشنهاد می شود میزان دقیق این دارو طبق نظر پزشک تعیین گردد اما به طور معمول می توان از الگوی مصرف زیر برای این دارو پیروی کرد:

  • برای بزرگسالان و کودکان بزرگ تر از ۱۲ سال: یک قرص سیتریزین ۱۰ میلی گرم در روز
  • برای کودکان بین سنین ۶ تا ۱۲ سال: دو عدد سیتریزین ۵ میلی گرم در روز
  • برای کودکان بین ۲ تا ۶ سال: دو عدد سیتریزین ۲.۵ میلی گرم در روز


توجه: اگر استفاده از یک دوز آن را فراموش کردید، نگران نباشید، فقط دوز بعدی را زمانی که احساس کردید به آن نیاز دارید مصرف کنید، هرگز برای جبران دوز فراموش شده در یک زمان دو قرص را مصرف نکنید.

 

موارد احتیاط:
در بیماران کبدی و کلیوی و سالمندان بالاتر از 77 سال مقدار مصرف این دارو زیر نظر پزشک کاهش یابد .
در صورت رانندگی و کار با ماشین آلاتی که نیاز به تمرکز و دقت بیشتری دارند، احتیاط نمائید .

توصیه ها
-مصرف داروهای ضد حساسیت مانند سیتریزین معمولاً کوتاه مدت است و نیاز به ادامه مصرف دارو پس از کنترل علایم حساسیت نمی باشد.
-با وجود اینکه سیتریزین از نسل جدید داروهای ضد حساسیت می باشد و اثر خواب آوری کمتری نسبت به داروهای قدیمی تر دارد، اما همچنان در برخی افراد ایجاد گیجی و خواب آلودگی می نماید لذا در صورتی که شما جزء این دسته از افراد هستید، در مدت مصرف این دارو از رانندگی و کار با ابزاری که نیاز به احتیاط بیشتری دارند، خودداری نمایید.
-مصرف همزمان فرآورده های الکلی با این دارو می تواند عوارض خواب آوری و گیجی آن را تشدید نماید که در بعضی افراد می تواند خطرناک باشد.
-در صورتی که انجام قصد عمل جراحی یا هرگونه پروسه درمانی یا آزمایش (خصوصاً تست آلرژی )را دارید درمانگر خود را در جریان مصرف این دارو قرار دهید تا در صورت نیاز، مصرف این دارو در زمان مناسب قطع گردد.
-در هنگام خرید هرگونه دارو یا فرآورده مکمل از داروخانه، داروساز خود را در جریان مصرف این دارو قرار دهید.همچنین در صورتی که این دارو را به عنوان داروی بدون نسخه از داروخانه تهیه می نمایید، حتماً با داروساز مشورت نمایید تا از مناسب بودن آن برای شرایط خود اطمینان حاصل کنید.
عوارض ناخواسته دارویی سیتریزین 
 
مصرف در حاملگی :
این دارو در حاملگی جزء گروه B می¬باشد .اطلاعات دقیق در دست نمی¬باشد .لذا مصرف آن در دوران بارداری باید تحت نظر پزشک باشد.
 
 
 
مصرف در شیردهی :

با توجه به ترشح این دارو در شیر مادر به دلیل احتمال ایجاد عوارض جانبی در شیر خواران، مادران تحت درمان بایستی شیردهی خود را قطع کنند.

تداخلات داروئی :
داروهائی مانند تئوفیلین، آزیترومایسین، اریترومایسین، پزدوافدرین وکتوکونازول باعث دفع کلیوی ستیریزین می¬گردند .
 
عوارض جانبی :

شامل خواب الودگی، خستگی، خشکی دهان، گلو درد و سرگیجه می¬باشد .
 
بیش مصرفی :

اطلاعات خاصی در مورد درمان موارد بیش مصرفی ستیریزین در دست نمی¬باشد .

 

 


تعداد بازدید : 1990