قرص زاناکس یا آلپرازولام و موارد مصرف

قرص زاناکس  یا آلپرازولام و موارد مصرف

یکی از داروهایی که در زمان بروز اختلالات افسردگی تجویز می شود زاناکس می باشد که در این جا به بررسی دارو زاناکس موارد مصرف و عوارض جانبی آن می پردازیم و آشنایی بیشتر شما با آن .

 

آلپرازولام جزو بنزودیازپین ها محسوب می شود. آلپرازولام برروی مواد شیمیایی مغز که از حالت تعادل خارج شده و باعث ایجاد اضطراب می شود، اثر می گذارد.

این دارو برای درمان اختلالات اضطراب، وحشت و همچنین استرس ناشی از افسردگی به کار می رود.

مهم ترین اطلاعاتی که باید در مورد زاناکس (آلپرازولام) بدانید چیست؟

در صورت بارداری از این دارو استفاده نکنید؛ چرا که می تواند برای جنین زیان آور باشد. اگر نسبت به این دارو یا سایر بنزودیازپین ها حساسیت دارید (مانند دیازپوکساید (لیبروم)، clorazepate(Tranxene)، دیازپام (والیوم)، لورازپام (آتیوان) یا اگزازپام (Serax)) از مصرف آن پرهیز نمایید.

در صورت داشتن مشکلات تنفسی، آب سیاه، بیماری کلیوی یا کبدی یا سابقه افسردگی، افکار مربوط به خودکشی یا اعتیاد به مواد مخدر یا الکل، پیش از مصرف دارو این موارد را با پزشک در میان بگذارید.

همزمان با مصرف این دارو، از الکل استفاده نکنید، زیرا می تواند اثرات آن را افزایش دهد.

آلپرازولام می تواند باعث ایجاد عادت شود و باید تنها توسط کسانی مصرف شود که پزشک برایشان تجویز کرده است. دارو را در مکانی امن و دور از دسترس دیگران نگه داری کنید.

مسائلی که بایستی آنها را پیش از مصرف زاناکس (آلپرازولام) ، با ارائه کننده مراقبت های بهداشتی در میان بگذارید.

خریداری و مصرف آلپرازولام از اینترنت یا فروشندگان خارج از کشور امری بسیار خطرناک است. داروهای توزیع شده از طریق اینترنت می توانند حاوی مواد خطرناکی باشند و یا توسط داروخانه های معتبر توزیع نگردند. در برخی از موارد دیده شده است که آلپرازولام های خریداری شده از طریق اینترنت، حاوی هالوپریدول (Haldol) می باشند، این ماده یک داروی آنتی سایکوتیک (ضد جنون) بسیار قوی محسوب می شود که دارای عوارض جانبی فراوان است.

چنانچه:

– مبتلا به آب سیاه با زاویه بسته هستید؛

– ایتراکونازول (Sporanox) یا کتوکونازول (Nizoral) نیز مصرف می کنید؛ یا

– نسبت به آلپرازولام یا سایر بنزودیازپین ها مانند دیازپوکساید (لیبروم)، clorazepate (Tranxene)، دیازپام (والیوم)، لورازپام (آتیوان) یا اگزازپام (Serax) حساسیت دارید، نباید آلپرازولام مصرف کنید.

برای مصرف مطمئن این دارو اگر دارای مشکلات زیر هستید با پزشک خود مشورت کنید:

– آسم، امفیزم، برونشیت، اختلال انسدادی مزمن ریوی (COPD)، یا سایر مشکلات تنفسی

– آب سیاه

– بیماری های کلیوی یا کبدی (بخصوص بیماری کبدی الکلی)

– سابقه افسردگی یا تلاش برای خودکشی

– سابقه اعتیاد به مواد مخدر یا الکل

آلپرازولام می تواند باعث ایجاد عادت شود و باید تنها توسط کسانی مصرف شود که پزشک برایشان تجویز کرده است. دارو را در مکانی امن و دور از دسترس دیگران نگه داری کنید. هرگز این دارو را با شخص دیگر به اشتراک نگذارید، مخصوصا افرادی با سابقه سوء مصرف مواد یا اعتیاد. دارو را در جایی نگه دارید که دیگران به آن دسترسی نداشته باشند.

بارداری کلاس D (بر اساس FDA). در صورت بارداری از این دارو استفاده نکنید؛ چرا که می تواند برای جنین زیان آور باشد. آلپرازولام  همچنین می تواند در نوزاد تازه متولد شده (در صورتی که مادر در حین بارداری از این قرص استفاده کرده باشد) باعث ایجاد اعتیاد یا علایم مربوط به ترک آن شود. از موارد کنترلی زایمان موثر استفاده کنید و در صورت بارداری در حین درمان پزشک را مطلع سازید.

اثرات تسکین دهنده آلپرازولام در افراد مسن تر می تواند برای مدت زمان طولانی تری باقی بماند. زمین خوردن های اتفاقی میان بیماران مسن مصرف کننده بنزودیازپین امری عادی است. برای جلوگیری از زمین خوردن و آسیب های احتمالی هنگام مصرف این دارو، محتاط باشید.

عوارض جانبی احتمالی برای مصرف زاناکس (آلپرازولام)
در صورت مواجهه با هر یک از این نشانه ها یا هرگونه واکنش آلرژیک با اورژانس تماس بگیرید: کهیر؛ مشکلات تنفسی؛ ورم صورت، لبها، زبان یا گلو.

اگر دچار عوارض جانبی جدی تر مانند موارد زیر شدید، مصرف دارو را قطع کرده و پزشک را مطلع سازید:

– حالت روحی افسرده، تفکرات مربوط به خودکشی یا آسیب به خود، رفتار خطرناک غیرعادی، کاهش خویشتنداری، هراس نداشتن از خطر

– گیجی و سردرگمی، بیش فعالی، پریشانی، خصومت، توهم

– احساس این که ممکن است بمیرید

– دفع ادرار به مقدار کم یا توقف آن

– درد قفسه سینه، تپش قلب شدید یا احساس لرزش در قفسه سینه

– حرکات عضلانی غیرقابل کنترل، لرزش، تشنج؛ یا

– یرقان (زردی پوست یا چشم ها).

عوارض جانبی کمتر جدی ممکن عبارتند از:

– خواب آلودگی، سرگیجه، احساس خستگی یا زودرنجی

– تاری دید، سردرد، مشکلات مربوط به حافظه، عدم توانایی در تمرکز

– مشکلات خواب (insomnia)

– ورم دست یا پا

– ضعف عضلانی، کمبود تعادل یا هماهنگی، تکلم نامفهوم

– شکم درد، حالت تهوع، استفراغ، یبوست، اسهال

– تعرق بیش از حد، دهان خشک شده، گرفتگی بینی؛ یا

– تغییرات در وزن یا اشتها، از دست دادن میل جنسی

موارد ذکر شده لیست کامل عوارض جانبی مصرف آلپرازولام نمی باشد و سایر موارد نیز ممکن است رخ دهد. برای توصیه های پزشکی در مورد اثرات جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

کدام داروها، روی زاناکس (آلپرازولام) تاثیر گذار هستند؟
پیش از مصرف آلپرازولام در صورت استفاده مرتب از سایر داروهایی که باعث ایجاد خواب آلودگی می شوند (مانند قرص سرماخوردگی یا داروهای حساسیت، سایر مسکن ها، داروهای مخدر ضد درد، قرص های خواب، آرام بخش های عضلانی و داروهای مربوط به افسردگی یا اضطراب) پزشک خود را در جریان امر قرار دهید. این داروها می توانند میزان خواب آلودگی ایجاد شده در اثر آلپرازولام را تشدید نمایند.

در صورت استفاده از داروهای زیر، پزشک خود را مطلع سازید:

– قرص های کنترل تنفس

– سیکلوسپورین (Gengraf، Neoral، Sandimmune)

– دگزامتازون (Cortastat، Dexasone، Solurex، DexPak)

– ارگوتامین (Cafergot، Ergomar، Migergot)

– ایماتینیب (Gleevec)

– ایزونیازید (برای درمان مرض سل)

– سنت جان ورت

– آنتی بیوتیک ها مانند: کلاریترومایسین(Biaxin)، اریترومایسین (E.E.S.، EryPed، Ery-Tab،Erythrocin، Pediazole)، rifabutin (Mycobutin)، ریفامپین (Rifadin، Rifater، Rifamate)،rifapentine (Priftin)، یا telithromycin (Ketek)

– داروهای ضدقارچ مانند: میکرونازول (Oravig) یا voriconazole (Vfend)

– داروهای ضد افسردگی مانند: فلوکستین (Prozac، Sarafem، Symbyax)، فلووکسامین (Luvox)، دزیپرامین (Norpramin)، ایمی پرامین (Janimine، Tofranil) یا نفازودون

– اسید باربیتوریک ها (به عنوان مسکن یا خواب آور) مانند: butabarbital (Butisol)، secobarbital(Seconal)، pentobarbital (Nembutal)، یا فنوباربیتال (Solfoton)

– داروهای فشار خون یا قلب مانند: آمیودارون (Cordarone،  Pacerone)، دیلتیازم (Tiazac، Cartia،Cardizem)، نیکاردیپین (Cardene)، نیفدیپین (Nifedical،  Procardia)، یا quinidine (Quin-G)

– داروهای HIV/ایدز مانند: atazanavir (Reyataz)، delavirdine (Rescriptor)، efavirenz (Sustiva،Atripla)، etravirine (Intelence)، indinavir (Crixivan)، nelfinavir (Viracept)، nevirapine(Viramune)، saquinavir (Invirase)، یا ریتوناویر (Norvir, Kaletra)؛ یا

– داروهای تشنج مانند: کاربامازپین (Carbatrol،  Equetro،  Tegretol)، felbamate (Felbatol)،oxcarbazepine (Trileptal)، فنی توئین (Dilantin)، یا پریمیدون (Mysoline)

این لیست از داروها کامل نبوده و ممکن است موارد دیگری نیز وجود داشته باشد که باعث ایجاد تداخل با مصرف آلپرازولام شود. در مورد تمامی داروهای مصرفی تان با پزشک صحبت کنید: داروهای تجویز شده، بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی). بدون مشورت با پزشک مصرف داروهای جدید را آغاز نکنید.

مواردی که در حین مصرف زاناکس (آلپرازولام) باید از آنها دوری کنید

همزمان با مصرف این دارو، از الکل استفاده نکنید، زیرا می تواند اثرات آن را افزایش دهد. این دارو می تواند تفکر و عکس العمل شما را مختل سازد. هنگام رانندگی یا کارهای نیازمند هوشیاری محتاط باشید. گریپفروت و آب آن ممکن است با آلپرازولام تداخل ایجاد کرده و نهایتا منجر به اثرات خطرناکی شود. درمورد استفاده از محصولات این میوه با پزشک خود مشورت کنید.

چگونگی مصرف زاناکس (آلپرازولام)
این دارو را دقیقا مطابق نسخه مصرف نمایید. از مصرف دارو در مقادیر بیشتر یا مدت زمان طولانی تر از آنچه پزشک توصیه کرده، جدا خودداری کنید. از دستورالعمل های موجود برروی برچسب نسخه پیروی نمایید. ممکن است پزشک مقدار دوز مصرفی را برای اطمینان از بهترین نتیجه گهگاه تغییر دهد. قرص را به هیچ وجه له نکنید و از جویدن و شکستن آن خودداری نمایید. کل قرص را قورت دهید. این دارو به گونه ای ساخته شده که به آرامی در بدن آزاد می شود. شکستن قرص می تواند باعث آزاد شدن ناگهانی مقدار زیادی از دارو شود. میزان آلپرازولام محلول را با استفاده از فنجان یا قاشق مخصوص اندازه گیری دوز، اندازه بگیرید و از قاشق های معمولی استفاده نکنید. در صورت نداشتن وسایل اندازه گیری دوز، آن را از داروخانه تهیه نمایید. قرص های زیر زبانی را قورت ندهید. اجازه دهید تا این نوع قرص ها درون دهان کاملا حل شوند (بدون جویدن). در صورتی که احساس کردید قرص دیگر اثر قبلی را ندارد یا در صورت توقف علایم وحشت و اضطراب با پزشک خود تماس بگیرید.

هنگام قطع مصرف آلپرازولام ممکن است دچار تشنج شده یا علایم ترک دارو در شما ظاهر گردد. در مورد جلوگیری از بروز علایم ترک هنگام قطع دارو با پزشک خود مشورت کنید.

مقدار مصرفی دارو از هر شیشه جدید را به دقت دنبال کنید. آلپرازولام دارویی اعتیادآور به شمار می رود؛ لذا در صورتی که فردی دیگر به طور نادرست یا بدون نسخه از آن استفاده کرد، باید نسبت به این قضیه آگاه باشید.

دارو را در دمای اتاق و به دور از رطوبت و گرما نگه دارید.

در صورت مصرف بیش از حد زاناکس (آلپرازولام) چه اتفاقی رخ می دهد؟

با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. اوردوز آلپرازولام می تواند کشنده باشد. علایم احتمالی اوردوز عبارتند از: خواب آلودگی شدید، گیجی و سردرگمی، ضعف عضلانی، از دست دادن تعادل و هماهنگی، احساس سرگیجه و غش.

در صورت عدم مصرف وعده ای از این دارو چه اتفاقی رخ می دهد؟

پس از به یاد آوردن، هر چه سریع تر وعده دارویی فراموش شده را مصرف کنید. درصورتی که نزدیک به وعده مصرفی بعدی هستید، این وعده را رد کرده و مجددا طبق برنامه زمانی مرتب دارو را مصرف کنید. از مصرف بیشتر دارو،  برای جبران وعده فراموش شده ، پرهیز نمایید.


تعداد بازدید : 994

اطلاعات دارویی
دبراکس داروی درمان جرم گوش
قرص لانوکسین چیست و موارد مصرف آن
آلپروکیم چیست و موارد مصرف آن
زیمکسیر چیست و موارد مصرف
روباکسین: موارد مصرف, مقدار مصرف, عوارض
ایندرال : موارد مصرف, نحوه مصرف, عوارض
اطلاعات دارویی پنی سیلین وی
انالاپریل : موارد مصرف, نحوه مصرف و عوارض آن
آتیوان: موارد مصرف و عوارض آن
موارد استفاده و عوارض پیروکسیکام
موارد مصرف هپارین سدیم
آمپول آفازول چیست و موارد مصرف آن
کلوگزاسیلین ,موارد مصرف و عوارض آن
آمپول متیل پردنیزولون چیست و موارد مصرف آن
کلیندامایسین چیست و موارد مصرف آن
فلومازنیل چیست و موارد مصرف آن
فنترمین چیست و موارد استفاده از آن
شربت مترونیدازول چیست و موارد مصرف آن
کلاریترومایسین چیست و موارد مصرف آن
عوارض آنتی بیوتیک چیست و چگونه کنترل میشود
اندانسترون چیست ؟ موارد مصرف و عوارض آن
نئومایسین چیست و موارد مصرف آن
قرص آکاربوز چیست و موارد مصرف و عوارض آن
موارد مصرف لووتیروکسین
موارد مصرف سالبوتامول
موارد مصرف و عوارض متوپرولول
موارد مصرف و عوارض بنزودیازپین ها
موارد مصرف و عوارض قرص کلردیازپوکساید
موارد مصرف و عوارض کلوبازام
موارد استفاده و عوارض کلرازپات
استازولام , موارد مصرف و عوارض آن
فلورازپام چیست , موارد مصرف و عوارض آن
قرص اگزازپام , موارد استفاده و عوارض آن
میدازولام چیست ؟ موارد مصرف و عوارض آن
لورازپام یا آتیوان , موارد مصرف و عوارض آن
تمازپام چیست؟ نحوه مصرف و عوارض آن
فکسوفنادین چیست و موارد مصرف آن
قرص کارودیلول چیست و موارد مصرف آن
قرص زولپیدم چیست و موارد مصرف آن
ژل آداپالن چیست؟ فواید و عوارض آن برای درمان آکنه
پماد زینک اکساید چیست و موارد استفاده آن
کلستیرامین چیست؟ نحوه مصرف و عوارض آن
قرص ترازودون چیست؟ عوارض و مقدار مصرف آن
قرص لوزارتان کاهش دهنده فشارخون بالا
پماد کلوبتازول چیست و موارد مصرف و عوارض آن
موارد مصرف قرص فلکاینید
موارد مصرف کپسول کولومب 200
موارد مصرف کپسول دولوکستین یا سیمبالتا
نوشیدنی های خطرناک برای مصرف همراه دارو
سفازولین, موارد مصرف و عوارض جانبی
قرص آلپرازولام یا زاناکس چیست و چه عوارضی دارد؟
عوارض و موارد مصرف فاموتیدین
متوکلوپرامید , موارد استفاده و عوارض جانبی
علائم مسمومیت با استامینوفن
آزیترومایسین و موارد مصرف این دارو
موارد استفاده و عوارض جانبی آتروپین
قرص کلیدینیوم سی موارد مصرف و عوارض آن
زخم معده با خوردن این مسکن ها
قرص باکلوفن و موارد مصرف آن
نحوه مصرف آنتی بیوتیک ها باید چگونه باشد
قرص متوکاربامول و موارد مصرف آن
خطر دارو های کدئین دار برای کودکان
آمپی سیلین و موارد مصرف آن
آنچه را که باید درباره قرص اسید فولیک بدانید
قرص های خواب چه خطر هایی دارد
آنچه باید درباره قرص آسپرین بدانید
مردان با خوردن ایبروفن نابارور میگردند
مهمترین عوارض های داروی ایبوپروفن
آمپول بتامتازون ال آ
قرص لوراتادین برای ضد حساسیت
داروی مدروکسی پروژسترون
دارو هایی که نباید با معده خالی مصرف کرد
فواید و عوارض آمپول نوروبیون
آموکسی سیلین Amoxicillin چیست؟
قرص گیاهی آلیکوم
قرص متوکاربامول چیست؟
قرص آنتوم برای چربی خون
قرص گیاهی آلتادین برای درمان التهاب گلو
قطره كراتاگوس گشاد کننده عروق کرونر
قطره گیاهی آنتی میگرن
قرص سی لاکس برای درمان یبوست
پماد کالاندولا برای کاهش التهاب پوست
پودر كارميناتيف برای درمان نفخ
قطره كارمينت برای برطرف نمودن نفخ
شیاف و پماد آنتی هموروئید
موارد مصرف قرص پیوگلیتازون
اطلاعاتی درباره استامینوفن
مکانیسم اثر داروی اسپینرازا چیست؟
قرص دیگوکسین چیست؟
مدروکسی پروژسترون داروی قاعده آور
قرص فلوکونازول واژینال چیست؟
آنچه باید درباره آمپول بتامتازون بدانید
اطلاعاتی درباره پماد پروتوپیک یا تاکرولیموس
بهترین زمان مصرف قرص آهن
کپسول دیافیت چیست؟
کپسول سفالکسین چیست و موارد مصرف آن
پماد بتامتازون چیست؟
موارد استفاده لوراتادین
موارد مصرف قرص و شربت موکولین برم هگزین
عوارض و موارد مصرف قرص هیوسین
داروهایی که نباید با شکم خالی مصرف کرد
شربت بلادونا چیست؟فواید و عوارض آن
کوتریموکسازول داروی ضد باکتری
مفنامیک اسید داروی ضد التهاب
پماد هیدروکورتیزون داروی کورتون
آسیکلوویر چیست و عوارض و نحوه مصرف آن
رانیتیدین چیست؟ نحوه مصرف و عوارض آن
کلوپیدوگرل چیست؟ نحوه مصرف و عوارض آن
قرص هیدروکلروتیازید چیست و موارد استفاده آن
قرص ناپروکسن و موارد استفاده و عوارض آن
قرص فلووکسامین چیست و نحوه مصرف آن
بیزاکودیل چیست و نحوه استفاده و عوارض آن
نحوه استفاده قرص کابرگولین و عوارض
قرص آلبندازول چیست و نحوه مصرف و عوارض آن
قرص لتروزول برای ناباروری و سرطان سینه
نحوه مصرف و عوارض کلومیفن سیترات
نحوه مصرف و عوارض قرص آملودیپین
آنالاپریل داروی بیماری های قلبی
مژسترول داروی ضد سرطان رحم و سینه
لاکتولوز داروی مسهل قوی
منیزیم هیدروکسید داروی ضد اسید معده
دیکلوفناک داروی مسکن برای دردها
قرص لوزارتان داروی کاهش دهنده فشار خون
لوونورژسترول داروی ضد بارداری
جنتامایسین داروی آنتی بیوتیک
قرص لوراتادین داروی ضد حساسیت
داکسی سایکلین داروی آنتی بیوتیک قوی
لاموتریژین داروی ضد تشنج و صرع
گلی بن کلامید داروی تنظیم کننده قند خون
مفلوکوئین داروی ضد مالاریا
داروی مزالازین برای درمان التهاب و تب روده
دگزامتازون داروی ضد التهاب قوی
لیزینوپریل داروی ضد فشار خون
داروی متادون برای ترک اعتیاد
لیتیوم داروی ضد جنون
کپسول امپرازول و موارد استفاده
قرص مبندازول 100
پماد ام جی برای درمان بواسیر
شربت آلمینیوم ام جی اس
آموکسی سیلین و موارد مورد استفاده
آزیترومایسین چیست و موارد مصرف
آنتی بیوتیک سفکسیم و موارد مصرف
باکلوفن و موارد استفاده آن
موارد مصرف متفورمین
قرص ضد اسپاسم دی سیکلومین هیدروکلراید
فوروزماید داروی ادرار آور
کلونازپام داروی ضد تشنج و صرع
سودو افدرین داروی بیماری های تنفسی
اریترومایسین داروی آنتی بیوتیک
فلوکونازول داروی ضد قارچ
ارگوتامین داروی درمان میگرن
کپسول و قرص نوافن داروی مسکن قوی
آشنایی با موارد مصرف قرص لگزاتال
موارد مصرف و عوارض قرص مترونیدازول
قرص فلوکستین داروی ضد افسردگی
قرص اورژانسی ضد بارداری و روش مصرف آن
آنچه باید درباره داروی کاپتوپریل بدانید
عوارض و موارد مصرف قرص آتورواستاتین
موارد مصرف داروی کو آموکسی کلاو
قرص سیتریزین داروی ضد حساسیت
موارد مصرف کپسول پرگابالین
موارد مصرف کپسول گاباپنتین
موارد مصرف و عوارض استامینوفن کدئین
قرص گلوریپا داروی کنترل دیابت
اطلاعات دارویی قرص گلی بن کلامید
اطلاعات دارویی دگزامتازون
موارد مصرف الومینیوم ام جی
قرص پرازوسین داروی کاهش دهنده فشار خون
قرص ریتالین یا متیل فنیدیت
اطلاعات دارویی پردنیزولون
قطره چشمی سولفاستامید چیست
قرص نورتریپتیلین چیست و چگونه مصرف میشود
قرص آمی تریپتیلین و نحوه مصرف آن
موارد مصرف قرص بوپروپیون
نحوه مصرف و عوارض قرص سیتالوپرام
معرفی کپسول دولوکستین داروی ضد افسردگی
قرص کلومیپرامین برای درمان افسردگی
مفنامیک اسید چیست و نحوه مصرف آن
عوارض و موارد مصرف کپسول اندومتاسین
موارد مصرف و عوارض قرص دیازپام
موارد مصرف و عوارض قرص پانکراتین
موارد مصرف و عوارض سفتریاکسون
پودر روتارین
موارد مصرف آمپول کتورولاک و عوارض جانبی آن
داروی بودسوناید چیست و موارد مصرف آن
پماد کلوتریمازول و موارد مصرف آن
نحوه مصرف کرم مترونیدازول واژینال
نحوه مصرف قرص سیپروفلوکساسین و عوارض آن
اس امپرازول چیست و موارد مصرف آن
داروی نورتریپتیلین چیست و موارد مصرف و عوارض آن
موارد مصرف و عوارض ویتامین ب کمپلکس
قرص سیپروهپتادین و موارد مصرف آن
قرص یدوکینول چیست و عوارض آن
قرص دیفنوکسیلات و موارد مصرف آن
دی سیکلومین چیست و موارد مصرف آن
بیسموت ساب سیترات چیست و موارد مصرف آن
بلادونا پی بی چیست و آشنایی با موارد مصرف آن
لوپرامید چیست و نحوه مصرف و عوارض آن
قرص ماپروتیلین چیست و موارد مصرف آن
آشنایی با 3 نوع قرص اورژانسی ضد بارداری
قرص آمی تریپتیلین چیست و عوارض آن
عوارض و نحوه مصرف قرص پروپانتلین آنتی موسکارینی
نئوتادین چیست و عوارض و نحوه مصرف
عوارض و نحوه مصرف قرص و پماد تتراسایکلین
عوارض و نحوه مصرف قرص آتنولول