فلوکونازول داروی ضد قارچ

فلوکونازول داروی ضد قارچ
فلوکونازول داروی ضد قارچ

داروی فلوکونازول (Fluconazole) با نام اختصاری و تجارتی  Diflucan در داروخانه ها و بازار در دسترس قرار دارد.

داروی فلوکونازول جزو داروی ضد قارچ در طبقه بندی دارویی قرار می گیرد و بهتر است بدانید که میزان خطر مصرف بیش از دوز مجاز دارو نسبتا زیاد است و  میزان وابستگی و اعتیاد به دارو کم  است .

برای مصرف داروی فلوکونازول احتیاج به نسخه پزشک است (جز در مورد شیاف برای عفولت های مهبل) .

داروی فلوکونازول برای درمان بثورات و برفک های ناحیه مهبل، دهان و پوست مورد استفاده فرار می گیرد. ضمنا در درمان عفونت های غیر معمول قارچی نیز کاربرد دارد، علاوه براین، برای جلوگیری از عفونت های قارچی در افرادی که دچار عدم مصونیت می باشند، بکار می رود، داروی فلوکونازول به شکل کپسول، محلول، تزریقی  در دسترس مشتریان آن قرار دارد .بهترین زمان مصرف دارو  یکبار در روز،است و  اندازه دوز مجاز مصرفی دارو  ۵۰ تا۰ ۴۰ میلی گرم می باشد .

 

چگونگی تأثیر داروی فلوکونازول

برخی اثرات این دارو ظرف چند ساعت پس از شروع درمان با دارو، ظاهر می شوند. اما اثرات کامل و مفید دارو ممکن است چندین روز پس از شروع درمان حادث شوند.

ضمنا این اثرات مدت ۲۴ ساعت پس از قطع مصرف هر دوز دارو در بدن دوام خواهند داشت.برای نگهداری از داروی فلوکونازول یادتان باشد که  این دارو باید در یک محفظه سربسته در جای خشک و خنک دور از دسترس کودکان نگهداری شود ضمنا محلول این دارو باید در بخچال نگهداری گردد. و از پخ بستن آن جلوگیری شود.

مدت زمان نگهداری محلول دارو در بخچال نباید بیشتر از ۱۴ روز باشد. برای قطع کردن دارو نیز یادتان باشد که  دوره درمان با این دارو را کامل کنید، حتی اگر احساس بهبودی نمودید. زیرا ممکن است منشا عفونت هنوز فعال باشد و نابهنگام درمان، موجب عود مجدد علائم بیماری گردد.

 

عوارض جانبی مصرف داروی فلوکونازول

بیشتر عوارض معمول این دارو گوارشی هستند و از جمله آنها می توان به نفخ شکم، شکم درد، تهوع یا استفراغ و اسهال، اشاره نمود. ضمنا اگر به ندرت دچار ظاهر شدن جوش گشتید سریعا پزشک را در جریان بگذارید.

نکات احتیاطی مهم در مصرف دارو اگر به راه های مزمن کلیوی و کبدی، دچار  باشید و یا قبلا نسبت به داروهای ضد قارچ، حساسیت داشته اید معالج خود، حتماقبل از مصرف این در جریان قرار دهید.

دارو برای زنان حامله چون مفید بودن این دارو برای مصرف در دوران حاملگی ثابت نشده است لذا بهتر است با پزشک مشورت شود. مصرف دارو برای زنان شیرده اغلب مجاز نمی باشد و توصیه نمی شود.

مصرف برای بچه ها و اطفال با کاهش دوز مصرفی دارو، ضرورت دارد. مصرف برای افراد بالای ۶۰ سال تا زمانیکه دچار اختلالات کلیوی نشدهاند، از دوز نرمال دارو استفاده کنند.


تعداد بازدید : 1184