زیمکسیر چیست و موارد مصرف

زیمکسیر چیست و موارد مصرف
زیمکسیر چیست و موارد مصرف

موارد مصرف | مصرف در بارداری | مصرف در شیردهی | نحوه مصرف | عوارض | منع مصرف | تداخل دارویی


زیمکسیر همان آزیترومایسین از شرکت اکسیر است .زیمکسیر یک آنتی بیوتیک معروف و پراستفاده است که در درمان انواع عفونت های ناشی از باکتری استفاده می شود.علاوه بر این، از زیمکسیر برای درمان عفونت های ریه و سایر بخش های دستگاه تنفسی مثلا برونشیت، سینوزیت، سینه پهلو، برخی موارد بیماری مزمن انسدادی ریه و سیاه سرفه استفاده می شود.

زیمکسیر در فرم دارویی کپسول زیمکسیر 250 میلی گرم و کپسول زیمکسیر 500 میلی گرم ، سوسپانسیون خوراکی زیمکسیر 100 میلی گرم بر 5 میلی لیتر، 200 میلی گرم بر 5 میلی لیتر (سوسپانسیون زیمکسیر) میباشد.

موارد مصرف زیمکسیر

زیمکسیر در عفونت های مختلف باکتریایی پوست و دستگاه تنفس (عفونت های ریوی) مانند فارنژیت، تونسیلیت، سینوزیت، برونشیت مزمن، پنومونی، اوتیت حاد میانی کاربرد دارد.بدین معنی که زیمکسیر برای گلودرد و گوش درد در سرماخوردگی با علت عفونت باکتریایی، استفاده می شود. در مواردی قرص زیمکسیر برای جوش های عفونی پوست با علت باکتریایی(زیمکسیر 250 میلی گرم) کاربرد دارد.

زیمکسیر در بارداری

این دارو در رده B بارداری قرار ارد. این دارو در دوران بارداری بر روی جنین به صورت کامل مشخص نیست و میبایست این دارو با تجویز پزشک انجام گیرد. پس اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید با پزشک خود مشورت کنید

زیمکسیر در دوران شیردهی

این دارو ممکن است به شیر مادر منتقل شود و اثرات این دارو در دوران شیردهی به طور کامل بررسی نشده است. قبل از مصرف و تجویز این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

نحوه مصرف زیمکسیر

زیمکسیر در دو شکل دارویی کپسول و سوسپانسیون در دسترس است.کپسول زیمکسیر برای مصرف بزرگسالان توصیه می شود.مصرف کپسول زیمکسیر به صورت بلعیدنی است. میزان مصرف کپسول بسته به هدف درمان و با تجویز پزشک تعیین می شود.

مصرف زیمکسیر برای کودکان

کودکان سن بیش از ۶ ماه ۱۰mg/kg یک بار در روز برای ۳ روز یا بر اساس وزن کودک به ترتیب زیر مصرف می شود:

  • برای وزن ۱۵ -۲۰ کیلوگرم – مقدار ۲۰۰ میلی گرم،
  • برای وزن ۳۵- ۲۶ کیلوگرم ، مقدار ۳۰۰ میلی گرم،
  • برای وزن ۴۵ -۳۶ کیلوگرم- مقدار ۴۰۰ میلی گرم ( این مقدار یک بار در روز برای ۳ روز مصرف می گردند

عوارض جانبی زیمکسیر

اسهال و تهوع و دل درد از عوارض معمول زیمکسیر میباشد.

بعضی از عوارض دیگر این دارو استفراغ ، نفخ شکم ، دل پیچه ، عفونت قارچی واژن، سرگیجه ، سردرد ، جوش های پوستی میباشد که زیاد رایج نیستند.

 اگر این عوارض خفیف باشند، طی چند روز یا حداکثر دو هفته برطرف می شوند. اگر عوارض خیلی شدید هستند یا برطرف نمی شوند، با پزشک مشورت کنید.

موارد منع مصرف زیمکسیر

اگر هر یک از بیماری های کبدی و کلیوی ، بیماری ابتلا به اختلالات ریتم قلب ، و یا اگر سطح پتاسیم در خون شما پایین باشد و یا متبلا به بیماری میاستنی گراویس را دارید میبایست قبل از مصرف زیمکسیر با پزشک خود مشورت کنید.کسانی که به کلاریترومایسین، اریترومایسین یا تلیتررومایسین آلرژی دارند نمیتوانند از این دارو استفاده کنند.

اگر باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید و یا در دوران شیردهی هستید میبایست قبل از مصرف زیمکسیر با پزشک خود مشورت کنید.

تداخل دارویی زیمکسیر

گرچه تداخل بیشتر آنتی بیوتیک ها با داروهای هورمونی (مثل قرص های ضد بارداری) بعید به نظر می رسد اما آنتی بیوتیک های خاصی مثل (ریفامپین، ریفابوتین و…) می توانند تاثیر کنتراسپتیو ها را کم کنند و در نهایت احتمال دارد قرص ضد بارداری تاثیر کاملی روی پیشگیری از بارداری نداشته باشد.

آنتی اسید های حاوی آلومینیوم و منیزیم ، فنی توئین ، باربیتوراتها، کاربامازپین و سیکلوسپورین

توضیحات در مصرف  زیمکسیر

  • به منظور رسیدن به بهترین نتایج درمان و فراموش نکردن مصرف، دارو را سر ساعات معین مصرف کنید.
  • حتی اگر پیش از اتمام دوره درمان علائم بیماری رفع شده است حتما دوره مصرف دارو را مطابق دستور پزشک تکمیل کنید.
  • مصرف سوسپانسیون زیمکسیر معمولا برای کودکان و بزرگسالانی که به هر دلیلی قادر به مصرف کپسول نیستند توصیه می شود.
  • اگر مصرف دارو پیش از ۳۰ دقیقه سبب استفراغ شد، برای اطمینان از نیاز به تکرار دوز مجدد با پزشک تماس بگیرید.
  • اگر نوبت مصرف داروی خود را فراموش کردید، به محض آنکه به خاطر آوردید دارو را میل کنید. مگر آنکه نزدیک به نوبت بعدی مصرف باشد، در اینصورت نیازی نیست دوز فراموش شده را مصرف کنید.

تعداد بازدید : 4871