روباکسین: موارد مصرف, مقدار مصرف, عوارض

روباکسین: موارد مصرف, مقدار مصرف, عوارض
روباکسین: موارد مصرف, مقدار مصرف, عوارض

موارد مصرف | نحوه مصرف | مقدار مصرف | عوارض مصرف | تداخل دارویی | مصرف در بارداری | مصرف در شیردهی


روباکسین (Robaxin) برای درمان اسپاسم عضله و درد عضله استفاده می شود. روباکسین به آرامش عضلات کمک می کند. روباکسین جزو داروهای شل کننده عضلات می باشد. این دارو یک داروی کمکی به همراه استراحت و فیزیوتراپی برای درمان عضلات است.

روباکسین در اشکال دارویی آمپول روباکسین و قرص روباکسین 500 میلی گرم میباشد.روباکسین در رده C بارداری قرار دارد. روباکسین جذب سریعی دارد و 30 دقیقه پس از مصرف شروع به اثر می کند. متابولیسم روباکسین کبدی است و نیمه عمر آن 1 تا 1.5 ساعت است و از طریق ادرار دفع می شود. در ادامه با موارد مصرف ، نحوه مصرف  و عوارض مصرف روباکسین می پردازیم.

موارد مصرف روباکسین

این دارو برای درمان بیماری های حاد و دردناک عضلات ، اسپاسم عضله و درمان کزاز مصرف می شود.

نحوه مصرف روباکسین

در زمان مصرف روباکسین ، ممکن است بعد از 3 روز اول درمان نیاز به کاهش دوز را داشته باشید.برای مصرف کردن تعداد قرص و دوز مصرف دستور العمل پزشک را دنبال کنید.روباکسین تنها بخشی از یک برنامه کامل درمانی است که ممکن است شامل استراحت ، فیزیوتراپی یا سایر اقدامات کاهش درد باشد.

روباکسین در بعضی از افراد باعث حساسیت می شود. در صورت بروز حساسیت مفرط ، بثورات پوستی یا حملات تشنجی، باید مصرف دارو قطع شود.مصرف این دارو در کودکان کوچکتر از 12 سال، فقط برای درمان کزاز توصیه می‌شود.

روباکسین را همراه با آب با معده خالی و یا همراه با غذا میل کنید.از کاهش یا افزایش میزان داروی خود بدون مشورت با پزشک خودداری نمایید.

مقدار مصرف روباکسین

مقدار مصرف روباکسین به میزان پاسخ بدن بیمار به دارو ، سن ، شدت بیماری بستگی دارد. روباکسین را معمولا 2 تا 3 بار در روز تجویز می شود. اما مقدار مصرف دقیق را پزشک می تواند تجویز کند.

روباکسین برای اسپاسم عضلانی

  • خوراکی :ابتدا 1500 میلی گرم چهار بار در روز به مدت 48 تا 72 ساعت مصرف مي شود.
  • مقدار نگهدارنده : 4000 تا 4500 میلی گرم در روز در دوزهای منقسم
  • حداکثر دوز روزانه 8 گرم

تزریق عضلانی یا وریدی

  • 1000 میلی گرم در صورت نیاز هر 8 ساعت
  • حداكثر دوز روزانه 3 گرم

عوارض روباکسین

عوارض جانبی روباکسین بعد از مصرف خوراکی معمولا خفیف و گذرا هستند و با کاهش مقدار مصرف برطرف خواهد شد.این دارو ممکن است موجب بروز خواب آلودگی شود.روباکسین به میزان کمی در شیر ترشح می شود. بنابراین شیردهی در دوران مصرف این دارو توصیه نمی شود.

علائم واکنش آلرژیک شامل راش ، خارش ، ورم صورت و گلو ، تنگی قفسه سینه و مشکل در تنفس میباشد و در صورت هر کدام از علائم سریعا با پزشک تماس بگیرید.

ورم آنژیونوریوتیک شامل علائم بافت های متورم ، درد شکم ، ضربان آهسته ، فشار خون پایین میباشد.

عوارض جانبی که بر بینایی تأثیر می گذارد مانند دوبینی ، تاری ، قرمزی چشم ، خارش ، بی خوابی ، سرگیجه است.در صورت بروز هر یک از موارد بالا حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

تداخلات دارویی روباکسین

روباکسین را با بعضی از داروها نباید مصرف کنید.قبل از تجویز روباکسین توسط پزشک داروهایی که مصرف می کنید را به پزشک بگویید.داروهایی که می تواند با روباکسین تداخل داشته باشد شامل :
لورازپام ، دیازپام ، کلونازپام یا آلپرازولام، اکسی کدون ، هیدروکدون ، ترامادول یا مورفین،آمی تریپتیلین ، دوکسپین و ایمی پرامین

مصرف روباکسین در بارداری

روباکسین در دسته C بارداری قرار دارد و مشخص نیست که ایا روباکسین روی نوزاد متولد نشده اثر میگذارد یا خیر. اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید حتما قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف روباکسین در دوران شیردهی

مشخص نیست که روباکسین روی نوزاد تاثیر میگذارد یا خیر. پس اگر به کودک خود شیر میدهید می بایست قبل از مصرف حتما با پزشک خود مشورت کنید ، پزشک بهترین تصمیم را میتواند بگیرد.

اشکال دارویی

  • آمپول روباکسین 1000میلی گرم/10 میلی لیتر
  • قرص روباکسین 500 میلی گرم

تعداد بازدید : 1612