دبراکس داروی درمان جرم گوش

دبراکس داروی درمان جرم گوش
دبراکس داروی درمان جرم گوش

نحوه مصرف | قبل از مصرف | عوارض مصرف

دبراکس یا بدروکس (Debrox) دارویی است برای نرم کردن موم و جرم گوش استفاده می شود. دبراکس باعث می شود که موم ها و جرم های داخل گوش که خشک شده را نرم می کند و راحت تر می توان از گوش خارج کرد.

ترشحات زیاد گوش باعث می شود که کانال گوش مسدود شود و شنوایی کاهش یابد. دبراکس اکسیژن را آزاد می کند و دارای پراکسید کاربامید است.پراکسید کاربامید به عنوان ماده فعال عمل می کند و برای از بین بردن موم گوش بسیار موثر است. ایجاد بیش از حد موم گوش یک مشکل شایع است که می تواند منجر به ناراحتی گوش ، خارش گوش یا افت شنوایی شود.

نحوه مصرف دبراکس

این دارو فقط برای گوش استفاده می شود و معمولا دوبار در روز یا طبق دستور پزشک استفاده می شود. از این دارو نباید بیشتر از 4 روز استفاده کرد ، بجز اینکه پزشک تجویز دیگری را کرده باشد.از این قطره روزی 2 بار استفاده می شود.

برای اطمینان از مقدار استفاده از این دارو و برای جلوگیری از تماس قطره با گوش از شخص دیگری بخواهید که در صورت امکان برای ریختن قطره به شما کمک کند.
برای کاهش سرگیجه ، ظرف را چند دقیقه در دست خود نگه دارید تا گرم شود.برای استفاده از قطره گوش ابتدا دستان خود را بشویید و برای جلوگیری از هرگونه آلودگی سعی کنید نوک قطره را لمس نکنید و اجازه ندهید که نوک قطره چکان با گوش شما تماس پیدا کند.

قبل از مصرف دبراکس

قبل از مصرف می بایست به یک سری موارد توجه کنید. از جمله اگر شرایط پزشکی دارید می بایست قبل از تجویز با پزشک خود مشورت کنید.این کار باعث می شود که بی خطری دارو برای شما مشخص شود. همچنین اگر جراحی یا آسیب دیدگی گوش داشته اید و یا دارید و همچنین اگر تورمی اطراف گوش خود دارید، قبل از تجویز دبراکس ، این موارد را به پزشک خود بگویید تا بتواند بهترین تصمیم برای تجویز را بگیرد.

عوارض مصرف دبراکس

در بعضی موارد دبراکس باعث عوارضی همچون واکنش های آلرژیک ، سرگیجه ، کاهش شنوایی می شود.اگر این عوارض شدید باشد می بایست دارو را قطع کرده و با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر نشانه های از واکنش های آلرژیک مانند کهیر ، تنفس دشوار ، تورم در صورت ، لب و گلو داشتید استفاده از این دارو را متوقف کنید و با پزشک خود تماس بگیرید.
همچنین اگر سرگیجه یا مکلات جدید برای گوش خود پیدا کردید حتما با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین عوارض های شایع دیگری وجود دارد که شامل موارد زیر است:

  • بعد از استفاده از قطره در گوش ، صدای کف و یا ترک خوردگی در گوش ایجاد می شود
  • کاهش موقت شنوایی پس از استفاده از قطره
  • احساس خفیف پر بودن در گوش یا خارش خفیف درون گوش

البته این عوارض ممکن است رخ ندهد و یا در هر فردی متفاوت باشد. اما پزشک شما این دارو را تجویز کرده و قطعا فواید مصرف این دارو را برای شما می داند. اما اگر عوارض شدید بود و بهبود نیافت با پزشک خود مشورت کنید.


تعداد بازدید : 540