داروهایی که نباید با شکم خالی مصرف کرد

داروهایی که نباید با شکم خالی مصرف کرد
داروهایی که نباید با شکم خالی مصرف کرد

بعضی افراد عادت دارند قرص ها را ناشتا یا طبق دستور پزشک با شکم خالی مصرف کنند اما مصرف برخی دارو ها با شکم خالی خطراتی را به همراه دارد.
وقتی بر روی دارویی نوشته می‌شود که «با غذا خورده شود»، به این معنی است که اگر آن را با شکم خالی مصرف کنید ضررهای جبران ‌ناپذیری را به سلامتی خود وارد می‌کنید. در صورت توجه نکردن به دستورالعمل‌ داروها ممکن است دچار حالت تهوع و مشکلات مربوط به شکم شوید. علاوه بر این، این دسته از داروها اگر با غذا مصرف شوند اثر و عملکرد بهتری خواهند داشت و بهتر جذب بدن می‌شوند.
اگر چندین بار به دلیل کمبود وقت یا عدم دسترسی به غذا این داروها را بدون غذا مصرف کنید، کم‌ کم عادت می‌کنید که آن ‌ها را این طور استفاده کنید. اگر این روش مدتی نسبتا طولانی ادامه داشته باشد شما به روده، معده، کبد و کلیه خود صدمات غیر قابل جبرانی را وارد می‌کنید که می‌تواند سلامتی عمومی بدن شما را با مشکلاتی جدی رو به ‌رو کند.

در اینجا به مهم ‌ترین این داروها اشاره می‌کنیم:
قرص‌ های ضد بارداری
قرص ‌های ضد بارداری دسته دیگری از داروهایی هستند که باید همراه غذا مصرف شوند. مصرف این داروها با غذا از حالت تهوع شما جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، اگر این داروها را با غذا مصرف کنید زمان مصرف آن ‌ها را فراموش نمی‌کنید.

داروهای مسکن و ضد درد
این داروها دردها و نشانه‌ های درد موجود در مغز را کاهش می‌دهند.  کدئین ‌ها، اکسی ‌کدون، و مورفین از این دسته هستند. برای پیشگیری از حالت تهوع و عمل تهوع این داروها را به همراه غذا مصرف کنید. علاوه بر این، اگر مواد غذایی که حاوی فیبر هستند با این دارو ها مصرف شود، از یبوست جلوگیری می‌کند.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی
این داروها درد را با مسدودد کردن پروستاگلاندین‌ ها که گیرنده ‌های درد هستند کاهش می‌دهند. این داروها دردهای ناشی از سردرد، آرتروز را کاهش می‌دهند. استامینوفن، آسپرین  و ایبوپروفن از این دسته هستند که بهتر است به همراه غذا استفاده شوند تا هم ضرری به بدن وارد نکنند و همچنین تاثیرگذاری آن‌ ها افزایش یابد و مهم‌تر از همه از مشکلات گوارشی و خونریزی روده یا معده جلوگیری می‌کند.

آنتی ‌بیوتیک ‌ها
هر آنتی‌ بیوتیک مکانیزم متفاوتی دارد به همین دلیل مصرف غذا به همراه برخی آنتی ‌بیوتیک‌ ها توصیه می‌شود و برخی دیگر به شدت منع می‌شود. از جمله آنتی ‌بیوتیک‌ هایی که باید به همراه غذا مصرف شود می‌توان آموکسی سیلین و کلوفازیمین را می‌توان نام برد.

متفورمین
به طور معمول متفورمین برای درمان دیابت نوع دوم استفاده می‌شود که در آن بدن فرد نمی‌تواند سطح قند خون را کنترل کند. اگر متفورمین را با غذا مصرف نکنید، دچار ناراحتی و مشکلات مربوط به شکم و گوارش می‌شوید. علاوه بر این، مصرف غذا با دارو های مخصوص دیابت از افت فشار خون جلوگیری می‌کند.


تعداد بازدید : 490
برچسب ها: شکم خالی دارو