بیسموت ساب سیترات چیست و موارد مصرف آن

بیسموت ساب سیترات چیست و موارد مصرف آن
بیسموت ساب سیترات چیست و موارد مصرف آن

قرص بیسموت ساب سیترات چیست؟

بيسموت براي درمان زخمهاي معده و روده و همراه با ساير داروها در درمان عفونت هاي گوارشي هليكوباكتر پيلوري مصرف مي شود.این دارو اسید معده را تا حدی خنثی میکند همچنین تا حدی باعث تحریک تولید پروستاگلاندین در جدار معده و دوازدهه میگردد.
بیسموت به مقدار ناچیز از دستگاه گوارش جذب میگردد و دفع این دارو از راه کلیه است ولی مقدار آن ممکن است در استخوان ذخیره شود. و در شکل دارویی قرص موجود میباشد.


موارد مصرف بیسموت ساب سیترات

زخم پپتیک , زخم معده , رفلاکس , بیماری های التهابی و تحریک پذیر معده و روده , گاستریت (ورم معده) , زخم دئودنوم , اسهال، ،سوء هاضمه،


مقدار مصرف بیسموت ساب :

زخم خوشخیم معده و اثنیعشر بزرگسالان: دو قرص دو بار در روز و یا یک قرص چهار بار در روز مصرف می شود. مدت درمان ۲۸ روز است و در صورت لزوم ۲۸ روز دیگر تکرار می شود. مقدار نگهدارنده توصیه نمی شود، ولی می توان دورة درمان را بعد از یک ماه فاصله تکرار کرد.

کودکان- مصرف این دارو در کودکان توصیه نمی شود. مکانیسم اثر بیسموت دارای اثر ضد میکروبی بر پاتوژر های باکتریایی و ویروسی دستگاه گوارش است. این دارو ممکن است به صورت ترکیبی با دو آنتیبیوتیک (عموماً مترونیدازول و آموکسیسیلین) برای از بین بردن هلیکوباکتر پیلوری تجویز شود.


عوارض جانبی بیسموت

تهوع , درد قفسه سینه , سرگیجه , راش پوستی , استفراغ , مدفوع تیره , مشکلات تنفسی , سفت شدن گلو و قفسه سینه , خارش و یا تورم پوست , تیره شدن زبان


تداخلات دارویی بیسموت

امپرازول , انسولین , تتراسیکلین , دورزولامید , متازولامید , دمکلوسیکلین , فنی توئین , مترونیدازول , پروبنسید


هشدار های مصرف قرص بیسموت

اين دارو در نارسايي كليوي نبايد مصرف شود.
در سالخوردگان و افرادي كه نارسائي خفيف كليوي دارند با احتياط مصرف گردد.
اگرچه اين دارو همزمان با تتراسايكلين تجويز مي گردد اما مي تواند اثربخشي آنها را كاهش دهد


مصرف قرص بیسموت در دوران بارداری و شیر دهی

چون قسمتی از دارو در شیر ترشح می شود با احتیاط مصرف شود.
در زمان بارداری منع مصرف داردتعداد بازدید : 1697