انالاپریل : موارد مصرف, نحوه مصرف و عوارض آن

انالاپریل : موارد مصرف, نحوه مصرف و عوارض آن
انالاپریل : موارد مصرف, نحوه مصرف و عوارض آن
انالاپریل برای درمان فشار خون بالا ، نارسایی قلبی و اختلال در عملکرد بطن چپ بدون علامت تجویز می شود. قرص انالاپریل در اشکال 5 ، 10 ، 20 میلی گرم موجود می باشد.

قرص انالاپریل یک داروی ترکیبی می باشد و در مصرف خوراکی انالاپریل حداکثر غلظت سرمی انالاپریل یک ساعت می باشد. جذب گوارشی نیز حدود 60 درصد می باشد. این دارو از طریق کلیه دفع می شود.در این مطلب به توضیحات انالاپریل ، موارد مصرف انالاپریل ، نحوه مصرف و عوارض انالاپریل می پردازیم.

انالاپریل چیست

انالاپریل برای درمان فشار خون بالا ، نارسایی قلبی و اختلال در عملکرد بطن چپ بدون علامت مورد استفاده قرار می گیرد. از انالاپریل ممکن است همراه با داروهای دیگر تجویز شود و به عنوان داروی ترکیبی استفاده شود.انالاپریل پس از مصرف توسط استرازهای کبدی به انالاپریلات تبدیل و باعث کاهش فشار خون می شود.

انالاپریل متعلق به طبقه داروهای بازدارنده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین است. حداکثر غلظت سرمی انالاپریل 3 تا 4 ساعت می باشد و جذب گوارشی انالاپریل 60% است و از راه کلیوی دفع می شود.

هشدارهای مصرف انالاپریل

انالاپریل می تواند باعث ورم صورت ، بازوها ، پاها و لب ها شود. این وضعیت جدی است و بعضی اوقات می تواند کشنده باشد. اگر تورمی مشاهده کردید فورا پزشک خود را مطلع کنید.

کاهش فشار خون: انالاپریل می تواند باعث کاهش فشار خون شود. اگر احساس کردید حالت سبکی یا ضعف دارید.پزشک خود را مطلع کنید.

سرفه خشک: انالاپریل ممکن است باعث سرفه های خشک شود که این عوارض بعد از قطع مصرف دارو از بین خواهد رفت.
مبتلایان به مشکلات قلبی: در صورت ابتلا به بیماری ایسکمیک قلبی می بایست این دارو را با احتیاط مصرف کنند و ممکن است خطر کمبود فشار خون را در این افراد افزایش دهد

جراحی یا بیهوشی: اگر می خواهید جراحی انجام دهید قبل از جراحی در صورت مصرف انالاپریل حتما پزشک جراح خود را از مصرف انالاپریل مطلع سازید زیرا در هنگام جراحی یا بیهوشی باعث افت فشار می شود.

منع مصرف انالاپریل

اگر مبتلا به دیابت هستید ، از انالاپریل به همراه داروهایی که حاوی آلیسکیرن باشد استفاده نکنید.
اگر باردار هستید از انالاپریل استفاده نکنید. اگر در حین مصرف انالاپریل باردار شدید مصرف دارو را قطع کرده و سریعا با پزشک مشورت کنید.
اگر دچار آنژیوادم شده اید نباید از انالاپریل استفاده کنید و قبل از تجویز این مورد را به پزشک خود اطلاع دهید.
قبل از مصرف انالاپریل یا داروهای حاوی ساکوبیتریل تا 36 ساعت انالاپریل مصرف نکنید.

نحوه مصرف انالاپریل

انالاپریل را دقیقا مطابق تجویز پزشک مصرف کنید.پزشک ممکن است بر اساس شرایط پزشکی شما دوز های شما را تغییر دهد.بهترین زمان مصرف انالاپریل 1 تا 2 بار در روز است.دوز مصرفی انالاپریل در شروع درمان ، 2.5 میلی گرم تا 5 میلی گرم در روز می باشد.انالاپریل را با غذا یا بدون غذا مصرف کنید.

قطع ناگهانی مصرف دارو، ممکن است به وخیم تر شدن بیماری منجر گردد. اما اگر دچار عوارض شدیدی مانند تورم بدن، مشکلات تنفسی و تنگی نفس، گشتید سریعا مصرف دارورا .قطع کرده و تحت نظر پزشک قرار بگیرید.

عوارض مصرف انالاپریل

انالاپریل ممکن است در بعضی افراد باعث عوارضی شود. از عوارض شایع این دارو سرگیجه ، ضعف ، بثورات پوستی ، سرفه و خشکی گلو می باشد. این عوارض اگر خفیف باشد طی چند روز از بین می رود ، اما اگر شدیدتر شد می بایست به پزشک مراجعه کنید.

اگر عوارض جدی تری رخ داد می بایست فورا با پزشک خود تماس بگیرید. از عوارض جدی انالاپریل مشکل تنفس است. همچنین مشکلات کبدی که علائم آن زرد شدن پوست یا زردی چشم است. اگر دچار مشکلات کلیوی با علائم عدم توانایی ادرار ، خون در ادرار که این از عوارض جدی انالاپریل است فورا با پزشک تماس بگیرید.

عوارض های ذکر شده ،عوارض های شایع انالاپریل است و تمام عوارض های این دارو نمی باشد، پس اگر دچار علائمی شدید که باعث نگرانی شما شد با پزشک خود مشورت کنید.

بطور خلاصه عوارض انالاپریل ضربان قلب آهسته ، ادرار کم یا زیاد ، زردی چشم یا پوست ، تب ، لرز ، یا علائم آنفولانزا ، کبودی ، درد قفسه سینه ، ضربان قلب نامنظم ، حالت تهوع ، ضعف ، پتاسیم بالا ، لرزیدن در سینه می باشد.

تداخل دارویی انالاپریل

انالاپریل ممکن است با بعضی از ویتامین ها یا داروها تداخل داشته باشد. این تداخل می تواند نحوه عملکرد دارو ها را تغییر دهد. برای جلوگیری از تداخلات ، تمام داروهایی را که مصرف می کنید به پزشک بگویید تا پزشک بتواند بهترین تجویز را برای شما داشته باشد. در زیر نمونه هایی از داروهایی که می توانند باعث تداخل با انالاپریل شود آورده شده است.

مصرف داروهای داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند آسپرین ، دیکلوفناک ، ایبوپروفن ، ناپروکسن ، پیروکسیکام با انالاپریل می توانند خطر ابتلا به مشکلات کلیوی را افزایش دهد.

مصرف داروهای قلبی و فشار خون مانند کاپتوپریل ، پریندوپریل ، لوزارتان ، متوپرولول، پروپرانولول ، والسارتان، پیندولول ، آملودیپین ، نیفدیپین ، کلرتیازید ، هیدروکلروتیازید ، کلرتیازید با انالاپریل می تواند باعث مشکلات کلیوی ، فشار خون پایین و یا بالا بردن سطح پتاسیم خون شود.

مصرف انالاپریل در بارداری

این دارو در گروه D بارداری قرار دارد.این گروه از داروها برای جنین خطرناک استت و اگر باردار هستید نباید از انالاپریل استفاده کنید.

مصرف انالاپریل در دوران شیردهی

انالاپریل به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است به کودک در حال شیردهی آسیب برساند. اگر به کودک خود شیر می دهید قبل از تجویز حتما با پزشک خود درمیان بگذارید تا پزشک تصمیم بگیرد که شیردهی را متوقف کنید یا مصرف دارو را متوقف کنید.


تعداد بازدید : 389