اطلاعات دارویی پنی سیلین وی

اطلاعات دارویی پنی سیلین وی
اطلاعات دارویی پنی سیلین وی

پنی سیلین وی چیست / موارد مصرف / نحوه مصرف / مقدار مصرف / عوارض


پنی سیلین وی یک آنتی بیوتیک است که برای درمان برخی از عفونت های ناشی از باکتری های گرم مثبت مورد استفاده قرار می گیرد.پنی سیلین وی برای درمان عفونت های باکتری نظیر عفونت های تنفسی ، پنوموکوکی ، عفونت پوستی ، عفونت دهان ، عفونت گلو، گلودرد مورد استفاده قرار می گیرد.همچنین از پنی سیلین وی برای عفونت دندان بعد از دندانپزشکی یا جراحی نیز مورد استفاده قرار میگیرد.پنی سیلین وی در فرم قرص 250 ، 500 و شربت 125 ، 250 در دسترس می باشد.

پنی سیلین وی بخشی از درمان ترکیبی مورد استفاده قرار می گیرد.پنی سیلین وی برای عفونت های ناشی از ویروس مانند سرماخوردگی موثر نمی باشد.همپنین پنی سیلین وی در دسته B بارداری قرار دارد.

مصرف پنی سیلین وی در بارداری : پنی سیلین وی در دسته B بارداری قرار دارد.اگر باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید قبل از تجویز با پزشک مشورت کنید.

مصرف پنی سیلین وی در دوران شیردهی :پنی سیلین وی ممکن است به شیر مادر منتقل شود و به کودک در حال شیردهی اسیب برساند. اگر به کودک خود شیر می دهید می بایست با پزشک خود مشروت کنید، شاید لازم باشد شیردهی را متوقف کنید یا مصرف یک داروی دیگر را برای شما تجویز کند.

پنی سیلین وی چیست

پنی سیلین وی یک آنتی بیوتیک است و در گروه دارویی پنی سیلین قرار دارد. این آنتی بیوتیک باعث جلوگیری از تکثیر باکتریها می شود و عفونت را از بین می برد. این دارو با مانع شدن از ساخت دیواره سلولی درباکتری ها باعث مرگ باکتری ها و متوقف کردن رشد و تقسیم آنها می گردد. پنی سیلین وی نیمه عمر 30 تا 60 دقیقه دارد.متابولیسم آن کبدی است و از طریق ادرار دفع می شود. پس اگر دچار بیماری های کلیوی هستید، قبل از تجویز با پزشک خود مشورت کنید.

موارد مصرف پنی سیلین وی

پنی سیلین وی برای درمان عفونت های باکتری ، عفونت دستگاه تنفسی ، تب روماتیسم ، عفونت مفاصل ، عفونت گوش میانی ، عفونت پوست ، عفونت و التهاب حلق ، عفونت لوزه ، عفونت گلو ، گلودرد ، پیشگیری از سیاه زخم مورد استفاده قرار می گیرد.

اطلاعات مهم پنی سیلین وی

در صورت ابتلا به آسم ، خطر ابتلا به یک واکنش آلرژیک شدید به پنی سیلین را می تواند داشته باشد. این واکنش را آنافیلاکسی گویند. علائم آن می تواند شامل تورم گلو ، خس خس سینه و مشکل در تنفس می باشد.
اگر به بیماری کلیوی دچار هستید یا سابقه کلیوی دارید ممکن است پنی سیلین در بدن شما افزایش داده شود و از بدن به خوبی پاک نشود.
اگر دچار اختلالات معده یا روده ، بیماری قلبی ، کلیوی یا هر نوع آلرژی هستید نباید از این دارو استفاده کنید.
پنی سیلین وی اثر قرص های ضد بارداری را کم می کند. قبل از مصرف پنی سیلین وی در صورت استفاده از قرص های ضد بارداری با پزشک خود مشورت کنید.
داروهای آنتی بیوتیک می توانند باعث اسهال شوند و این اسهال ممکن است نشانه عفونت جدید باشد.اگر اسهال آبکی است یا وجود خون در آن مشاهده شد با پزشک تماس بگیرید.
اگر به داروهای آمپی سیلین ، آموکسی سیلین ، اگزاسیلین حساسیت دارید نباید از این دارو استفاده کنید.

نحوه مصرف پنی سیلین وی

پنی سیلین وی نباید با غذا مصرف کنید. حداقل یک ساعت قبل از غذا یا 2 ساعت بعد از خوردن غذا با معده خالی مصرف کنید.
پنی سیلین وی در فرم مایع می بایست آن را به خوبی تکان دهید و مقدار را با قاشق اندازه گیری مصرف کنید.
اگر از داروهای ضد بارداری استفاده می کنید به دلیل کاهش اثر داروهای ضد بارداری توسط پنی سیلین وی ، توصیه می شود پس از قطع درمان با این دارو تا پایان اولین قاعدگی از روش های غیر هورمونی استفاده کنید.

مقدار مصرف پنی سیلین وی

کودکان زیر 2 سال از محلول 125 میلی گرم استفاده می کنند هر 6 ساعت یک بار مصرف می شود و کودکان 8 تا 10 سال از محلول 250 میلی گرم که به صورت روزانه 15 تا 50 میلی گرم هر 6 ساعت یک بار مصرف می شود.
مصرف قرص برای بالغین بر اساس سن بیمار از 250 تا 500 میلی گرم هر 6 ساعت یک بار که بطور معمول 4 بار در روز مورد استفاده قرار می گیرد.

عوارض جانبی پنی سیلین

پنی سیلین بعضی از عوارض را می تواند به همراه داشته باشد که اگر این عوارض خفیف باشد می تواند طی چند روز از بین برود،از عوارض شایع پنی سیلین وی :

  • استفراغ
  • ناراحتی معده
  • اسهال
  • حالت تهوع

بعضی از عوارض پنی سیلین وی ممکن است شدید و جدی باشد که در این صورت می بایست سریعا با پزشک تماس بگیرید. واکنش های الرژیک که از شایعترین عوارض جدی این دارو می باشد. از علائم آن بثورات پوستی ، تب ، احساس درد مفاصل ، تورم گلو ، زبان یا دهان ، اسهال خونی می باشد.البته واکنش به دارو و عوارض در هر فرد متفاوت است و نمی توان تضمین کرد که این اطلاعات اعلام شده تمام عوارض احتمالی باشد.

اشکال دارویی پنی سیلین وی

  • قرص روکشدار :250 میلی گرم
  • قرص روکشدار 500 میلی گرم
  • شربت 125 میلی گرم / 5 میلی لیتر
  • شربت 250 میلی گرم / 5 میلی لیتر

تعداد بازدید : 393