اطلاعات دارویی قرص گلی بن کلامید

اطلاعات دارویی قرص گلی بن کلامید
اطلاعات دارویی قرص گلی بن کلامید

گلی بن کلامید چیست؟

گلی بن کلامید جزء داروهای سولفونیل اوره به شمار می آید. این نوع داروها لوزالمعده را تحریک می کنند تا انسولین بیشتری ترشح کند و بدین ترتیب سطح قند خون نیز پایین می آید. این داروها مشابه انسولین عمل کرده و برای درمان افراد مبتلا به دیابت نوع 2 تجویز می شوند.

این دارو با تحریک سلول های بتا لوزالمعده بدن را وادار می کند تا انسولین بیشتری تولید کند سایر داروهای این گروه کلروپروپامید – گلی میپرایدگلی پیزایدتولازامید – تولبوتامید و گلی کلازید هستند.

طبقه‌بندی مصرف در بارداری: رده C

 

موارد مصرف قرص گلی بن کلامید

نوعی داروی خوراکی برای درمان دیابت می‌باشد. این دارو اصولاً در درمان بیماران مبتلا به دیابت نوع دو (غیر وابسته به انسولین) استفاده می‌شود.

مصرف طولانی مدت گلی بن کلامید مقاومت به انسولین را کاهش می دهد و به همین دلیل در بسیاری از مواقع گلی بن کلامید همراه با متفورمین استفاده می شود. ترکیب این دو دارو به دلیل تحریک هم زمان لوزالمعده برای تولید انسولین بیشتر و کاهش حساسیت سلول های بدن نسبت به انسولین است.

نحوه مصرف گلی بن کلامید

معمولا روزانه دو عدد (حداکثر دوز مصرفی) از قرص گلی بنکلامید, نیم ساعت قبل از غذا مصرف می شود

بعد از مصرف دارو بایستی شخص غذا خورده و آن را به تاخیر نیندازد. ابتدا مصرف دارو با دوز کم شروع شده و بعد از پیدایش اثرات آن به تدریج میزان دارو افزایش می یابد تا به مقداری که مد نظر پزشک است برسد

در سالمندان، افراد ضعيف، بيماران دچار سوء تغذيه، بيماران دچار نارسايي كليوي يا كبدي، دارو با دوز 25/1 ميلي‌گرم يك بار در روز شروع مي‌شود.

جايگزين درمان با انسولين

بزرگسالان: اگر مقدار مصرف انسولين بيش از U/day 40 باشد، بيمار مي‌تواند علاوه بر مصرف 50 درصد انسولين مصرفي خود، مصرف گلي‌بنكلاميد را با 5 میلی گرم در روز شروع كند. بيماراني كه كمتر از 20 واحد در روز انسولين مصرف مي‌كنند، مي‌توانند دارو را با 5/2 تا 5 ميلي‌گرم در روز شروع كنند

مکانیسم اثر گلی بن کلامید

 قرص گلی بنکلامید برای دیابت غیر وابسته به داروی انسولین کاربرد دارد و با تحریک مستقیم پانکراس آن را وادار به ترشح انسولین کرده و بدین ترتیب میزان قند خون نیز کاهش می یابد.


منع مصرف گلی بنکلامید

اگر دچار بیماری های کلیوی و کبدی هستید یا عمل جراحی قلب بار انجام داده اید و یا دچار سکته قلبی شده اید، بهتر است از قرص گلی بنکلامید استفاده نکنید زیرا مشکلات و ناراحتی های شما بیشتر می شوند

اگر برای مدت طولانی از این دارو مصرف شود باعث ایجاد حساسیت در بافت هایی مثل عضلات و کبد شده و سلول هایی مثل اريتروسيت‌ و مونوسيت‌ را هم افزایش می دهد، در نتیجه گلوكونئوژنز و گليكوژنوليز در کبد کاهش می یابند.

 

عوارض جانبی گلی بنکلامید

گلی بنکلامید اصولاً داروی کم عارضه‌ای تلقی می‌شود. عارضه اصلی آن افت قند خون و افزایش وزن است. سایر عوارض: سردرد، تهوع، ناراحتی معده، اسهال یا یبوست و افزایش وزن، افت هوشیاری، تشنج، زردی چشم‌ها یا پوست، تیرگی ادرار یا کم رنگی مدفوع، تب، گلودرد، بثورات جلدی، خارش یا کهیر، تورم زبان، لب‌ها یا صورت، حساسیت به نور آفتاب، خونریزی یا کبود شدگی غیر معمول.

مصرف در بارداری و شیردهی

در صورتی که گلی بن کلامید در بارداری مصرف شود مصرف آن باید ۲ تا ۴ هفته پیش از زایمان قطع شود.
مصرف قرص گلی بن کلامید در شیردهی نیاز به مطالعات بیشتر وجود دارد.

تداخلات دارویی گلی بنکلامید

مصرف همزمان با داروهاي خوراكي ضد انعقاد خون ممكن است غلظت پلاسمايي هر دو دارو را افزايش دهد.

كلرامفنيكل، گوانتيدين، انسولين، استروئيدهاي آنابوليك، كلوفيبرات، مهارکننده‌هاي مونوآمين اکسيداز (MAOIs)، پروبنسيد، ساليسيلات‌ها، يا سولفوناميدها

از آنجايي كه استعمال دخانيات ترشح كورتيكواستروئيد را افزايش مي‌دهد، افراد سيگاري ممكن است به مقادير مصرف بيشتري از گلي‌بنكلاميد احتياج داشته باشند.

 

مصرف گلی بن کلامید در سالمندان

بيماران سالخورده به دليل كاهش متابوليسم و دفع، ممكن است به اثرات اين دارو حساس تر باشند.در بيماران سالخورده كمي قند خون سبب بروز نشانه‌هاي نورولوژيك بيشتري مي‌شود.

 


تعداد بازدید : 3007