استازولام , موارد مصرف و عوارض آن

استازولام , موارد مصرف و عوارض آن
استازولام , موارد مصرف و عوارض آن

استازولام یک بنزودیازپین است که روی مواد شیمیایی مغز تاثیر میگذارد و دارای خواص آرام بخشی عضلانی ، ضد تشنج ، خواب آور است و برای درمان علائم بی خوابی از جمله مشکل در خواب استفاده میشود. این دارو ممکن است به شما کمک کند تا سریعتر بخوابید. استفاده استازولام معمولا محدود به دوره های درمانی کوتاه مدت 1 تا 2 هفته یا کمتر است. اگر بی خوابی شما برای مدت زمان طولانی تری ادامه داشته باشد ، با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا به درمان دیگری نیاز دارید یا خیر.
متابولیسم کبدی استازولام منجر به تولید 11 متابولیت غیر فعال میگردد و اتصال پروتئینی 93% دارد و نیمه عمر آن 10 تا 24 ساعت میباشد.


منع مصرف استازولام

استازولام را در صورت مصرف دارو بعضی از داروها و بیماری ها نباید استفده کرد و در صورت مصرف این دارو عوارض جدی بوجود خواهد آمد. در صورتی که از ایتراکوازول یا کتوکونازول استفاده میکنید نباید از استازولام استفاده کنید.

در مواردی همچون بارداری که استازولام باعث نقص نوزاد هنگام تولد و بروز علائم خطرناک میشود نباید مصرف شود. این دارو در هنگام شیردهی نیز به دلیل انتقال این دارو به شیر مادر ، نباید مصرف شود و یا اگر نیاز به مصرف استازولام باشد میبایست شیردهی را متوقف کنید. البته بهتر است قبل از تجویز این دارو توسط پزشک این موارد را به پزشک خود بگویید تا بتواند بهترین تصمیم را برای تجویز خود بگیرد.

در مورادی مشاهده شده است که مصرف استازولام باعث بروز حساسیت شده است. اگر به این دارو حساسیت دارید نباید از آن استفاده کنید.

اگر به بیماری های آپنه خواب مبتلا هستید نباید از این دارو استفاده کنید. آپنه خواب شرایطی است که ماهیچه ها و بافت های اطراف گلو شما شل میشوند و مانع عبور هوا میشوند و باعث میشود نفس شما به مدت 10 ثانیه یا بیشتر در طول خواب متوقف شود.

آسم و بیماری انسداد مزمن ریوی از جمله بیماری هایی میباشند که در صورت مبتلا به آنها نباید از استازولام استفاده کنید. همچنین بیماری های کبدی و کلیوی به دلیل اینکه به سختی میتواند استازولام را از بدن خارج کنند و باعث میشود مقدار بیشتری استازولام در بدن شما باقی بماند ، در صورت ابتلا به این بیماری ها نباید از استازولام استفاده کنید.

اگر میخواهید رانندگی کنید و یا کارهایی انجام دهید که به تفکر و دقت و هوشیاری احتیاج دارد این دارو را مصرف نکنید.


نحوه مصرف استازولام

دوز ها و مقدار این دارو را کم یا زیاد نکنید.

استازولام اعتیاد آور است. این دارو برای درمان های کوتاه مدت استفاده میوشد.

اگر برای چندین ساعت خواب آماده هستید از این دارو استفاده کنید زیرا ممکن است در صورت مصرف دارو خیلی سریع بخوابید.
اگر علائم بی خوابی بعد از 7 تا 10 شب بهبود نیافت با پزشک خود تماس بگیرید. بدون توصیه پزشک استازولام را بیشتر از 12 هفته مصرف نکنید.

استازولام را در دمای اتاق و به دور از رطوبت و گرما و نور نگهداری کنید.

عوارض جانبی استازولام

استازولام ممکن است یک واکنش آلرژیک شدید ایجاد کند. اگر دچار آلرژیک شدید سریعا با اورژانس تماس بگیرید. نشانه هایی از واکنش های آلرژیک میتواند کهیر ، استفراغ ، تنفس سخت است.
عوارض شایع ممکن است شامل موارد زیر میباشد:

 • مشکلات حافظه
 • سرگیجه ، خواب آلودگی
 • خشکی دهان ، معده ناراحت
 • مشکلات بد خواب
 • افکار غیر معمول
 • سردرد
 • عوارض ممکن است در بزرگسالان مسن بیشتر میباشد.

مقدار مصرف استازولام

دوز معمول بزرگسالان برای بی خوابی

1 تا 2 میلی گرم به صورت خوراکی هنگام خواب استفاده کنید . این دوز مصرف برای درمان کوتاه مدت بی خوابی استفاده میشود.

دوز معمول سالمندان برای بی خوابی

1 میلی گرم در زمان خواب میباشد. در بیماران مسن یا ناتوان یک مقدار شروع 0.5 میلی گرم میبایست در نظر گرفته شود. این دوز مصرف برای درمان کوتاه مدت بی خوابی استفاده میشود.

تداخلات دارویی با استازولام

مصرف استازولام با داروهای دیگری که باعث خواب آلودگی شما شده یا تنفس شما را کند کند ، میتواند عوارض خطرناکی را ایجاد کند. قبل از مصرف قرص خواب ، داروی ضد درد ، داروهای ضد سرفه ، داروی آرامبخش ماهیچه یا داروی اضطراب ، افسردگی یا تشنج با پزشک مشورت کنید.

قبل از تجویز استازولام توسط پزشک میبایست در مورد تمام داروهای فعلی خود و هر گونه استفاده یا شروع مصرف آن را به پزشک خود بگویید به ویژه:

 • ایزونیازید
 • نفازودون
 • آنتی بیوتیک - کلاریترومایسین ، تلیترومایسین
 • داروهای قلب
 • داروی ضد قارچ ، کتوکونازل ، وریکونازول

استفاده از این دارو با هر یک از داروهای زیر معمولا توصیه نمیشود. اما ممکن است در بعضی موارد نیاز باشد. اگر هر دو دارو با هم تجویز شود ، پزشک بهترین تصمیم را برای تجویز دوز آنها خواهد گرفت.

آلفنتانیل ، آموباربیتال ، بنژیدروکودون ، برومازپام ، برموپرید ، بوپرنورفین ، بوتاباربیتال ، بوتالبیتال، بوتورفانول ، کاربینوکسامین ، کلرید هیدرات ، کلرزوکسازون ، کلاریترومایسین ، کلوبازام ، کدئین ، دانترولن ، دی هیدروکودین ، اسکاتامین ، فنتانیل ، هیدروکودون ، لوورفانول ، لوفکسیدین ، لوکساپین ، مپریدین ، مفتنسین ، متاکسالون ، متادون ،متوکاربامول ، متوکلوپرامید ، میدازولام ، مورفین ، اکسی کدون ، پنتوباربیتال ، فنوباربیتال ، پروپوفول ، ترامادول ، ترازودون ، زولپیدم

اقدامات احتیاطی مصرف استازولام

استفاده از این دارو در حین بارداری میتواند به نوزاد متولد نشده اسیب برساند. اگر در حین مصرف باردار شدید سریعا با پزشک خود تماس بگیرید. البته در هنگام شیردهی از این دارو استفاده نکنید.

در هنگام استفاده از این دارو نباید از کتوکونازول استفاده کنید. مصرف این دارو به همراه استازولام احتمال بروز عوارض جدی را افزایش میدهد.

اگر در هنگام مصرف استازولام ، افکار و رفتارهای غیر معمول یا عجیب و غریب ایجاد کرده اید حتما در مورد این رفتار ها با پزشک خود مشورت کنید.

اگر در طی 7 تا 10 روز وضعیت شما بهبود نیافت یا بدتر شد با پزشک مشورت کنید.


تعداد بازدید : 1745