اریترومایسین داروی آنتی بیوتیک

اریترومایسین داروی آنتی بیوتیک
اریترومایسین داروی آنتی بیوتیک

مشخصات دارو اریترومایسین

دارو اریترومایسین (Erythromycin) با نام های تجارتی و اختصاری  Eryacne Erythrocin, Erymax در بازار و داروخانه ها در دسترس مشتریان قرار دارد.دارو اریترومایسین جزو طبقه بندی  دسته دارویی آنتی بیوتیک قرار می گیرد. بهتر است بدانید که  میزان خطر مصرف بیش از دوز مجاز دارو  کم است و  میزان وابستگی و اعتیاد به دارو نیز کم می باشد. در صورت تشخیص و تجویز پزشک دارو اریترومایسین  قابل استفاده برای عموم می باشد. این دارو یکی از پرمصرف ترین و مفیدترین داروهای آنتی بیوتیکی می باشد که برای از بین بردن باکتری ها، مؤثر است.

افرادی که نسبت به پنی سیلین و یا دیگر آنتی بیوتیک های وابسته، حساسیت دارند، می توانند از اریترومایسین استفاده نمایند.

این دارو برای درمان عفونت های گوش میانی، عفونت های گلو و عفونت های سینه، مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین در درمان بیماری های مسری جنسی، نیز مؤثر است. علاوه بر این برخی عفونت های گوارشی و عفونت های استخون ها و مفاصل، با این دارو قابل درمان می باشند. ضمنا ممکن است از این دارو بعنوان بخشی از داروهای درمان دیفتری استفاده نمایند. دارو اریترومایسین به شکل های  قرص، کپسول، محلول، آمپول و محلول موضعی در دسترس قرار دارد. بهترین  زمان مصرف دارو  هر ۶ تا ۱۲ ساعت یک بار، قبل از غذا یا همراه با غذا می باشد. اندازه دوز مجاز مصرفی دارو  ۱ تا ۴ گرم در روز است.

 

چگونگی تأثیر دارو اریترومایسین 

اثرات این دارو، ظرف ۱ تا ۴ ساعت پس از شروع درمان با دارو، ظاهر می شود. ضمنا این اثرات مدت ۶ تا ۱۲ ساعت پس از قطع مصرف هر دوز دارو در بدن باقی خواهند ماند.  این دارو باید در یک محفظه سربسته در جای خشک و .خنک دور از دسترس کودکان نگهداری شود .

به یاد داشته باشید برای قطع مصرف این دارو باید دوره درمان با این دارو را کامل کنید، حتی اگر  احساس بهبودی نمودید. زیرا ممکن است منشأ عفونت هنوز فعال باشد و قطع ناگهانی از .مصرف دارو به عود مجدد علائم بیماری منجر گردد .

 

عوارضں جانبی مصرف دارو اریترومایسین

تهوع و استفراغ معمول ترین عارضه های مصرف  دارو اریترومایسین  می باشند که بیشتر ناشی از مصرف زیاد نوع خوراکی هستند. اسهال نیز ممکن است حادث شود.

در ضمن افرادی که کلیه هایشان خوب کار نمیکند، ممکن است با مصرف این دارو دچار کری شوند. عوارض دیگری مانند تب، ظاهر شدن جوش، و یرقان نیز ممکن است بوجود آیند که دلالت بر بیماری کبدی دارند و باید به پزشک گزارش داد.

نکات احتیاطی مهم در مصرف دارو: اگر به دردهای مزمن کلیوی و کبدی دچار می باشید، یا قبلا نسبت به دارو اریترومایسین حساسیت داشته اید و یا دچار سنگ مثانه می باشید.

قبل از مصرف این دارو حتما پزشک معالج خود را در جریان بگذارید. مصرف دارو برای زنان حامله خطری ندارد.

مصرف دارو برای زنان شیرده  چون دارو در شیر مادر ترشح می شود و ممکن است روی بچه تأثیر منفی بگذارد  بهتر است با پزشک مشورت شود.

مصرف دارو برای بچه ها و اطفال باکاهش دوز مصرفی دارو ضرورت دارد . مصرف دارو برای افراد بالای ۶۰ سال: اشکالی ندارد.

مصرف در افراد بالای ۶۰ سال استفاده از اریترومایسین به مدت بیش از ۱۴ روز ممکن است موجب افزایش آسیب های کبدی گردد.

 


تعداد بازدید : 1403