آشنایی با 3 نوع قرص اورژانسی ضد بارداری

آشنایی با 3 نوع قرص اورژانسی ضد بارداری
آشنایی با 3 نوع قرص اورژانسی ضد بارداری

قرص اورژانسی چیست؟

قرص اورژانسی ضد بارداری که "قرص صبح روز بعد" نیز نامیده می شود، یک نوع قرص ضدبارداری است که تنها در زمانی که به طور ناگهانی یک رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشید و یا فکر می کنید روش جلوگیری که از آن استفاده کرده اید جوابگو نخواهد بود

۳ نوع قرص اورژانسی ضد بارداری وجود دارد که می توان آنها را با نسخه یا بدون آن تهیه کرد. در بیشتر کشورها برای خرید قرص های بانسخه باید حداقل ۱۷ سال داشته باشید. تعداد مصرف که ۱ تا ۲ عدد است، به دُز و برند قرص اورژانسی بستگی دارد.


قرص ضد بارداری اورژانسی تنسی

تنسی که به عنوان قرص صبح روز بعد نیز شناخته می شود ، یک قرص اورژانسی جلوگیری از بارداری است که حاوی ماده موثره لوونورژسترول می باشد که در موارد نزدیکی محافظت نشده و شک به وقوع بارداری ناخواسته به صورت فوری مصرف شده و از بارداری جلوگیری می کند.قرص ضد بارداری اورژانسی تنسی به عنوان یکی از بهترین روش هایپیشگیری از بارداری ناخواستهدر ایران می باشد.

تنسی در دو فرم ۰٫۷۵ میلیگرم (هر بسته حاوی دو قرص) و ۱٫۵ میلیگرم (هر بسته حاوی یک قرص) موجود می باشد و

مقدار مصرف اگر از زمان مقاربت محافظت نشده کمتر از 12 ساعت گذشته باشد : ابتدا یک قرص 75/0 میلی گرم و 12 ساعت بعد قرص دوم 75/0 میلی گرم مصرف کنید.

قرص اورژانسی ضد بارداری الا

قرص الا یک قرص ضد بارداری اورژانسی و ترکیبی (ساخته شده از الیپریستال استات) است که تنها قرص ضد بارداری است که میتوان تا 5 روز پس از مقاربت برای جلوگیری از بارداری آن را مصرف کرد. اما هر چه زودتر از آن استفاده کنید موثرتر است. این قرص را با تجویز دکتر زنان میتوانید تهیه و مصرف کنید.

قرص الا (Ella) یکی از انواع قرص ضدبارداری اورژانسی و ترکیبی (ساخته شده از الیپریستال استات) است که تا 5 روز بعد از بارداری نیز موثر است. مصرف این قرص با احتمال نسبتا بالایی از بارداری جلوگیری می کند. احتمال تاثیرگذاری قرص های اورژانسی ضد بارداری بین ۸۴ تا ۸۹ درصد است.شایعترین عوارض جانبی مرتبط با آن عبارتند از: سردرد، درد شکمی، حالت تهوع، قاعدگی دردناک، خستگی و سرگیجه.
از این دارو بیش از یک بار در یک سیکل ماهانه نمی توان استفاده کرد. اگر تا سه ساعت پس از مصرف این قرص استفراغ کردید، باید با مشورت پزشک نسبت به مصرف مجدد آن اقدام کرد.

قرص اورژانسی ضد بارداری لونژیل

قرص لوونورژسترول (Levonorgestrel) با نام تجاری لونژیل ( شرکت دارویی تولید کننده : ابوریحان) و یا اووسیز ( شرکت دارویی تولید کننده: ایران هورمون) بعنوان یک قرص ضد بارداری اورژانسی در داروخانه ها بفروش می رود. این قرص حاوی پروژستین است و در واقع باعث مهار تخمک گذاری میشود و همچنین باعث ضخیم شدن دیواره رحم و افزایش چسبندگی مخاط دهانه رحم شده و بدین ترتیب از بارداری و لانه گزینی جلوگیری میکنه

تاثیرقرص لونژیل درپریودی (خونریزی قاعدگی )

استفاده از این قرص لونژیل می تواند باعث تغییر در زمان قاعدگی بعدی شود. البته معمولا این تغییرات کم بوده و قاعدگی چند روز زودتر یا دیرتر اتفاق می افتد. اگر تاخیر بیش از ۷ روز شود ، باید احتمال بارداری را در نظر داشت. در این صورت بررسی فرد و معرفی برای انجام تست بارداری ( B-hcG ) ضرورت دارد.

گرچه این روش درصورت استفاده صحیح ، تا ۹۷-۹۹ درصد موثر است. ولی در تمام روشها شانس شکست وجود دارد بنابراین تاکید می کنم تا زمان قاعدگی بعدی حتما از یک روش دیگر مانند کاندوم استفاده کنید. در صورت وقوع حاملگی همزمان با این روش ، با توجه به اینکه این روش برای جنین خطری ندارد ، نیازی به سقط و ختم حاملگی نخواهد بود.


نحوه مصرف قرص اورژانسی :

اگر بیش از ۷۲ ساعت از زمان نزدیکی مشکوک نگذشته باشد (مصرف اولین دوز این روش باید حداکثر در فاصله زمانی ۷۲ ساعت از تماس جنسی مشکوک صورت گیرد) افراد می توانند با کاربرد یکی از روش های زیر از حاملگی ناخواسته جلوگیری کنند: (توجه کنید که باید فقط یکی از این روش ها را انتخاب کنید)

۱ – قرص لوونورژسترل، ۲ عدد یکجا (قرص های ۰٫۷۵ میلی گرمی) در اولین فرصت. یا یک عدد قرص ۱٫۵میلی گرمی.

۲ – قرص ال دی، ۴ عدد در اولین فرصت و ۴ عدد ۱۲ ساعت بعد.

۳- قرص HD، دو عدد در اولین فرصت و دو عدد ۱۲ ساعت بعد .

۴ – قرص تری فازیک (مشهور به قرص های سه رنگ)، ۴ عدد قرص سفید در اولین فرصت و ۴ عدد قرص سفید ۱۲ ساعت بعد

5- قرص الا:یک قرص در اولین فرصت؛ این قرص را می توان تا ۱۲۰ ساعت پس از داشتن رابطه جنسی محافظت نشده استفاده کرد.

تذکرهای حین مصرف قرص اورژانسی :

۱ – بهتر است که قرص ها در اولین فاصله زمانی ممکن پس از تماس جنسی محافظت نشده خورده شود.

۲- با شکم خالی خورده نشود. پیش از مصرف قرص یک وعده غذایی سبک صرف شود.

۲ –در صورت استفراغ تا ۲ ساعت پس از استفاده از روش، خوردن مجدد قرص ها ضروری است.

۳ – اثر بخشی این روش همزمان با استفاده از داروهای فنی تویین و ریفامپین کاهش می یابد در صورت استفاده همزمان از این دارو باید مصرف قرص لونورژسترول به ۴ عدد افزایش یابد.

۴-حداکثر دفعات مجاز استفاده از این روش در هر سیکل قاعدگی یکبار است و نباید بعنوان یک روش پیشگیری از بارداری از آن استفاده شود.

معایب روش ضد بارداری اورژانسی

۱- دارای عوارض جانبی مثل تهوع می باشد.

۲- باید حتما در طی ۷۲ ساعت (حداکثر سه روز) بعد از مقاربت استفاده شود.

۳- از بیماریهای عفونی مقاربتی مثل ایدز جلوگیری نمی کند.

۴- از این روش فقط در موارد اورژانسی و اضطراری باید استفاده شود و نباید به طور دائمی از آن استفاده کرد.


تعداد بازدید : 7249