کوتاه قدها در خطر بیشتر دیابت نوع 2

کوتاه قدها در خطر بیشتر دیابت نوع 2

بر طبق مطالعات جدید در اروپا نشان می دهد که افراد کوتاهتر ممکن است بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 در مقایسه با افراد قد بلند قرار بگیرند.
محققان در طی هفت سال اطلاعات هزاران نفر از مردم المان را که تحت معاینه فیزیکی و آزمایش خون قرار گرفته بودند مورد بررسی و پیگیری قرار دادند.


محققان دریافتند که هر 10 سانتی متر افزایش در قد افراد با 41% کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در آقایان و 33% کاهش خطر در زنان مرتبط میباشد.این تحقیقات حتی با در نظر گرفتن عواملی مانند سن ، دور کمر ، سطح فعالیت بدنی ، عادت به سیگار کشیدن و مصرف الکل صورت گرفت.


همچنین در نتایج مطالعات جدید حاکی از آن است که افرادی که قد کوتاهتر دارند ، در کبد خود چربی بیشتری دراند ، که ممکن است بخشی از افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 باشد.افراد کوتاه قد بیشتر در معرض ابتلا به کبد چرب و بیماری های قلبی و متابولیکی از جمله فشار خون و کلسترول بالا و التهاب قرار دارند و تمام این عوامل جزو عوامل خطر دیابت هستند.


در این مطالعات راه های مرتبطی پیدا شده است اما نمیتوان به طور قطع ثابت کرد که قد کوتاه به طور مستقیم منجر به دیابت نوع 2 میشود. به عوان مثال : مشکلات مربوط به تغذیه در دوران کودکی ، که در این مطالعات در نظر گرفته نشده است ممکن است منجر به قد کوتاه و افزایش خطر دیابت نوع 2 شود.


محققان معتقدند قد به تنهایی موجب مقاومت نسبت به انسولین نمی شود؛ بلکه سایر عوامل مرتبط با رشد در بروز دیابت دخیل هستند و نمی توان با قطعیت گفت که افراد کوتاه قد باید بیشتر مورد غربالگری دیابت و بیماری های متابولیک قرار گیرند.
پزشکان برای افراد کوتاه قد جای نگرانی نمی بینند و معتقدند رژیم غذایی، تحرک فیزیکی، سابقه خانوادگی و میزان قند خون مهمترین عوامل در بروز دیابت هستند.

 

منبع: سایت درمانسرا darmansara.com