واکسن آنفلوآنزا را چه کسانی نباید تزریق کنند؟

واکسن آنفلوآنزا را چه کسانی نباید تزریق کنند؟

بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت (WHO)، سالانه حدود3 تا 5 میلیون نفر به آنفلوآنزای شدید مبتلا می شوند و حدود 10 درصد (300 تا 500 هزار نفر)  نیز بر اثر ابتلا به این بیماری، جانشان را از دست می دهند.

اواسط شهریورماه تا اواخر آخرین ماه تابستان بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفلوآنزا است تا آنها که ترس از سرماخوردگی دارند، آن را بخرند و تزریق کنند.

نوع اول آمپول آنفولانزای سنتی است که حاوی ویروس زنده نیست و باعث آنفولانزا نمی شود. این واکسن حاوی ویروس غیر فعال است که از طریق آمپول دریافت می شود.

نوع دوم واکسن آنفولانزا به صورت اسپری دماغی است، که فلومیست نامیده می شود. این واکسن حاوی ویروس ضعیف شده است که معمولا به جز بعضی موارد ، باعث بیماری آنفولانزا نمی شود. این نوع واکسن تنها برای افراد غیر باردار ، افراد سالم و سن 2 تا 49 سال تجویز می شود.

آنفلوانزا بیماری است که حاد و بصورت ناگهانی همراه با تب شدید ، قرمزی چشم ، سردرد ، کوفتگی و درد در عضلات ، اسهال و استفراغ و در نهایت عفونت خود را نشان دهند و تفاوتهای زیادی با ویروس سرما خوردگی دارد و اینگونه نیست که اگر فردی واکسن آنفلوانزا را تزریق کند توقع داشته باشد که دیگر دچار سرما خوردگی نشود. خیر به هیچ عنوان این گونه نیست و فرد فقط دچار آنفلوانزا نمی شود.

 

 

به گزارش درمان سرا به نقل از ایسنا، دکتر علی واشقانی از توزیع واکسن آنفلوآنزا فصلی سال ۱۳۹۸ در داروخانه ها خبر داد و گفت: در سال جاری واکسن آنفلوآنزا از دو تامین کننده که سابقه توزیع و مصرف در کشور را داشته اند، تامین شده و در اختیار داروخانه ها جهت توزیع قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه افراد واجد شرایط تزریق واکسن می توانند پس از تجویز پزشک و با در دست داشتن نسخه جهت دریافت و تزریق واکسن به داروخانه ها مراجعه کنند، افزود: گروه های پر خطر شامل خانم های باردار البته با تجویز متخصص زنان، کودکان ۶ تا ۵۹ ماهه، افراد بالای ۶۰ سال، مبتلایان به ضایعات نخاعی و بیماری های عصبی عضلانی، مبتلایان به بیماری های مزمن ریوی مانند آسم و بیمارهای مزمن انسدادی ریوی، بیمارهای مزمن قلبی عروقی البته به جز بیمارانی که صرفا دچار پر فشاری خون هستند، افراد با چاقی مرضی، کارکنان شاغل در مرغداری ها و پرورش دهندگان طیور و پرسنل سازمان دامپزشکی و سازمان حفاظت محیط زیست که در قسمت های مرتبط با پرندگان فعالیت می کنند و... نیازمنـد دریافـت واکسـن فصلی آنفلوانزا هستند.

چه کسانی نباید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند؟

واشقانی با بیان اینکه سـایر افـرادی کـه متقاضـی دریافـت واکسـن آنفلوانزا هستند، اگر منعی برای دریافت واکسـن نداشـته باشـند، مـی توانند واکسـن را دریافت کنند، اظهار کرد: با توجه به محدودیت منابع واکسن خصوصا در اوایل دوره توزیع آن، درخواست می شود افرادی که جزو گروه های پرخطر قرار ندارند، اجازه دهند تا ابتدا افراد پرخطر تحت واکسیناسیون قرار گرفته و سپس جهت دریافت واکسن اقدام کنند.

وی در ادامه صحبت هایش تاکید کرد: البته کودکان کوچک تر از شش ماه، افرادی که به واکسن آنفلوانزا یا ترکیبات آن واکنش های شدید آلرژیک یا تهدیدکننده حیات نشان داده اند، نباید واکسن آنفلوآنزا را دریافت کنند.

 

واکسن های آنفلوآنزای امسال از چه نوعی هستند؟

واشقانی با بیان اینکه واکسن های موجود امسال نیز به صورت سه ظرفیتی و چهار ظرفیتی است که با تشخیص و تجویز پزشک این واکسن تعیین و مورد استفاده قرار می گیرد، اظهار کرد: هر دو این واکسن ها واجد ویروس نوع A که خطرناک ترین نوع ویروس آنفلوآنزاست، هستند که همین ویروس عامل بیشترین همه گیری بیماری آنفلوآنزا در دنیا بوده است. باید توجه کرد که تفاوت نوع سه و چهار ظرفیتی در نوع B ویروس است که نسبت به نوع A از خطر کمتری برخوردار است.

واکسن های بدون جعبه، اصالت ندارند

واشقانی با تاکید بر اینکه مردم واکسن را به صورت بسته بندی تکی در جعبه و به همراه برچسب اصالت تهیه کنند، گفت: توجه کنید که واکسن های فاقد جعبه و برچسب اصالت مورد تائید نیستند.

وی تاکید کرد: در عین حال مصرف یکی از واکسن های چهار ظرفیتیِ سال جاری، در کودکان شش ماه تا سه سال مجاز نیست، اما  واکسن دیگر چهار ظرفیتی و واکسن سه ظرفیتی شامل این محدودیت قرار نمی گیرند.

البته در این زمینه اطلاع رسانی های لازم به  معاونت غذا و دارو و معاونت درمان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور و داروخانه ها انجام شده و کادر درمان موظف به رعایت این مورد خواهند بود. در عین حال برگه راهنما مصرف نیز همراه واکسن وجود دارد و توصیه می کنم که قبل از مصرف واکسن، این برگه را مطالعه کنید.

 

 

منبع: سایت درمانسرا darmansara.com

نظرات کاربران

نظر خود را ثبت کنید