نکات سلامت گوشت نذری

نکات سلامت گوشت نذری

به گزارش درمان سرا به نقل از روزنامه جام جم ،تب كریمه كنگو بیماری مهلك و خطرناكی است كه از دسته بیماری های ویروسی مشترك بین انسان و دام به شمار می رود. متاسفانه این بیماری هر ساله به ابتلا و فوت تعدادی از هموطنان عزیز منجر شده است. طبق اعلام اخیر مسؤولان وزارت بهداشت، در سه ماه ابتدایی سال 98 مجموعا حدود 50 نفر در كشور به تب كریمه كنگو مبتلا شده و متاسفانه پنج نفر فوت كردند.


علائم اولیه ابتلا به بیماری تب كریمه كنگو شامل تب، لرز، ترس از نور، درد عضلانی، تهوع و سردرد است. سپس خونریزی زیرپوستی شبیه كبودشدگی پوست آغاز می شود. خونریزی در اندام های داخلی بدن نیز محتمل است و خطر مرگ را در پی دارد.


گزیدگی با كنه یكی از راه های ابتلای انسان است. اما بیماری از راه تماس با ترشحات دام بیمار نظیر خون نیز منتقل می شود. بنابراین قصابان و افرادی كه مسؤول ذبح حیوانات هستند، در معرض خطر بیشتری قرار دارند و حتما باید از روپوش و دستكش استفاده
كنند.


برای پوست كنی گوسفند معمولا قصابان هوا را با دهان خود به زیر پوست حیوان ذبح شده می دمند تا جداسازی پوست از لاشه آسان شود.
تماس مستقیم دهان قصاب با پوست حیوان ذبح شده خطرناك است و توصیه شده مرحله هوادهی زیر پوست گوسفند با استفاده از تلمبه انجام شود.

همچنین تماس مستقیم پوست با گوشت حیوانات بیمار نیز ممكن است سبب ابتلای انسان شود. به همین دليل هنگام خرد كردن و بسته بندی قطعات گوشت های نذری نیز حتما باید از دستكش استفاده كرد.


توصیه اكید این است كه قربانی كردن حیوانات در سطح شهر تحت نظارت اكیپ های اداره دامپزشكی هر منطقه و پس از انجام بازرسی های بهداشتی توسط دامپزشك انجام شود. در غیر این صورت بهتر است گوشت گرم به مدت یك روز داخل یخچال قرار داده شود و سپس به مصرف برسد.

منبع: سایت درمانسرا darmansara.com