شایع‌ترین سرطان‌ها در ایران کدامند

شایع‌ترین سرطان‌ها در ایران کدامند

سرطان یک اصطلاح عمومی برای طیف وسیعی از بیماری هاست که می تواند هریک از اندام های بدن را در برگیرد. یکی از مهم ترین ویژگی های سرطان رشد و تکثیر غیر طبیعی سلول ها و حمله و سرایت آن به سایر اندام هاست که متاستاز نام دارد و عامل اصلی مرگ ناشی از سرطان است.

 

آمار منتشر شده از سازمان جهانی بهداشت در مورد سرطان

- سرطان دومین عامل مرگ و میر در سراسر جهان است. بر اساس آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت، در سال ۲۰۱۸ میلادی  ۹.۶ میلیون نفر بر اثر سرطان جان خود را از دست دادند؛ یعنی از هر شش مرگ، یک مورد به دلیل سرطان بود.

 

- حدود ۷۰ درصد از موارد مرگ ناشی از سرطان در کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط رخ می دهد.

- حدود یک سوم از مرگ و میر ناشی از سرطان به دلیل پنج فاکتور مربوط به رژیم غذایی و سبک زندگی بروز می کند. این موارد شامل شاخص توده بدنی بالا، مصرف کم میوه و سبزی، نداشتن فعالیت بدنی، مصرف دخانیات و الکل است.

 

- تنباکو و دخانیات مهمترین عامل خطر سرطان و عامل ۲۲ درصد از مرگ و میر ناشی از سرطان است.

- عفونت هایی نظیر ویروس هپاتیت و پاپیلوم انسانی عامل بیش از ۲۵ درصد موارد ابتلا به سرطان در کشورهای فقیر و کم درآمد هستند.

 

- تشخیص در مراحل پیشرفته و نداشتن دسترسی به درمان به ویژه در کشورهای فقیر و کم درآمد بسیار شایع است. بر اساس گزارشات در سال ۲۰۱۷ میلادی فقط ۲۶ درصد از کشورهای کم درآمد مجهز به سرویس های آسیب شناسی قابل دسترس در بخش دولتی بودند.

 

- تاثیر سرطان بر اقتصاد بسیار قابل ملاحظه و رو به افزایش است. هزینه اقتصادی سالانه سرطان در سال ۲۰۱۰ میلادی حدود ۱.۱۶ تریلیون دلار آمریکا تخمین زده شد.

 

شایع ترین سرطان ها در سراسر جهان  :

سرطان ریه (۲.۰۹ میلیون مورد)

سرطان سینه (۲.۰۹ میلیون مورد)

سرطان کولورکتال (۱.۸۰ میلیون مورد)

سرطان پروستات (۱.۲۸ میلیون مورد)

سرطان پوست غیر ملانوم (۱.۰۴ میلیون مورد)

سرطان معده (۱.۰۳ میلیون مورد)

 

شایع ترین علل مرگ و میر ناشی از سرطان :

سرطان ریه (۱.۷۶ میلیون مورد مرگ)

سرطان کولورکتال (۸۶۲ هزار مورد مرگ)

سرطان معده (۷۸۳ هزار مورد مرگ)

سرطان کبد (۷۸۲ هزار مورد مرگ)

سرطان سینه (۶۲۷ هزار مورد مرگ)

 

شایع ترین سرطان ها در ایران

به گفته رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معده، روده بزرگ، پروستات، مثانه، سینه و ریه، شایع ترین سرطان ها در ایران هستند. اکنون شایع ترین سرطان در مردان، معده و در زنان سینه است.

 

سالانه حدود ۱۱۰ هزار ایرانی به سرطان مبتلا می شوند که به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت کشور در هر سال، ۱۵۳ مورد ابتلا خواهد بود، در حالیکه میزان ابتلا به سرطان در اروپا به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر، ۲۴۰ نفر و در ترکیه هم به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر، ۱۷۰ نفر است.


Notice: Undefined index: id in /home/amiryeir/public_html/article.php on line 58

Notice: Undefined index: id in /home/amiryeir/public_html/article.php on line 68