آنچه باید درباره عمل جراحی پلک بدانید

آنچه باید درباره عمل جراحی پلک بدانید

در عمل جراحی پلک، پوست اضافه پلک بالا یا پایین و چربی زیر آن برداشته می شود. برش این جراحی معمولا در خطوط موجود روی پوست ایجاد می شود. در صورتی که پوست بیش از حد برداشته شود یا گوشه های خارجی پلک به صورت مثلثی برداشته شوند، پوست کشیده تر شده و پلک نازک تر می شود. این حالت در میان بیماران به عنوان حالت گربه‌ای شناخته می شود. در این حالت خطوط برشاز نزدیک مشخص هستند زیرا برش آخر در گوشه خارجی چشم روی خط طبیعی و نرمال صورت بیمار ایجاد نمی شود. بنابراین خط برش در چشم گربه ای ممکن است بدون آرایش تاحدودی مشخص باشد. البته این خطر را هم می توان با لیزر برطرف کرد. اما اگر فرد پوست خوبی نداشته باشد خط ممکن است باقی بماند.

جراحی پلک خیلی نباید به صورت تهاجمی انجام شود. در غیر این صورت باعث باقی ماندن اسکار و جای زخم می شود. علاوه براین ممکن است باعث شود چشم ها موقع خواب به خوبی بسته نشوند و چشم خشک شود. در این وضعیت بیمار باید هنگام خواب پد مخصوصی روی چشم ها بگذارد و از اشک مصنوعی استفاده کند. بنابراین برای پیشگیری از این عوارض باید از عمل تهاجمی پلک خودداری کرد. در مقابل، بعضی ها نیز فقط پوست را بر می دارند و سایر قسمت های پلک را دست نخورده باقی می گذارند که این کار نیز اشتباه است. درواقع باید بافت زیری پوست و چربی برداشته شود تا بیرون زدگی پلک خود را نشان ندهد.

در پلک پایین می توان یک مقدار زیر پوست را خالی کرد و این کار را تا خط خنده ادامه داد. بعد از برداشت پوست و چربی می توان پوست را به مقدار زیاد کشید و حتی خط خنده را بدون نیاز به ژل و بوتاکس برطرف کرد. پلک پایین برش های زیادی دارد. اگر برش نزدیک به مژه های چشم باشد ممکن است منجر به انقباض عضلات آن قسمت شود. اگر برش داخل چشم باشد و خوب جوش نخورد، مژه ها داخل چشم برمی گردند.

به طور کلی اگر قصد برداشتن پوست را داشته باشیم برش را در قسمت بیرونی ایجاد می کنیم. اما اگر فقط قصد برداشتن چربی زیر چشم را داشته باشیم برش را از داخل پلک می زنیم. این جراحی ها ساده هستند و نباید به صورت تهاجمی انجام شوند. تنها عارضه غیر قابل اجتناب این جراحی، کبودی بعد از عمل است که با استفاده از پمادهای مخصوص و عینک و خودداری از قرار گرفتن جلوی آفتاب برطرف می شود. طول دوران بهبودی بعد از عمل به نوع پوست بیمار بستگی دارد. بعضی ها خیلی سریع بهبودی می یابند و بعضی دیگر بعد از جراحی نیاز به لیزر پیدا می کنند.

افرادی که دارای پوست اضافه و بیرون زدگی چربی زیر پلک و پف چشم هستند، کاندید این جراحی محسوب می شوند. گاهی افتادگی پلک به قدری زیاد است که حتی روی بینایی فرد تاثیر می گذارد. خانم های جوان نیز می توانند این جراحی را انجام دهند اما بیشتر موارد این عمل برای سنین بالا انجام می شود.

در ساده ترین حالت بلفاروپلاستی (جراحی پلک) را می توان یک عمل جراحی برای فرم دهی دوباره و بهبود ظاهر پلک ها تعریف کرد.

اما از لحاظ لغوی بلفاروپلاستی به چه معناست؟

اگر بخواهیم از لحاظ لغوی این عبارت را مورد بررسی قرار دهیم به دو کلمه بلفارون و پلاست می رسیم که اولی به معنای پلک و دومی به معنای ساختن است که ترکیب این دو کلمه عبارت بلفاروپلاستی به معنای بازسازی و یا ساختن پلک را ایجاد کرده است که این عبارت برای عمل های جراحی زیبایی پلک و برطرف کردن پف پلک ها بکار می رود.

عمل جراحی زیبایی پلک، که هم برای پلک بالا و هم برای پلک پایین انجام می شود با هدف زیبایی و فرم دهی دوباره پلک ها انجام می شود و به طور معمول کاربرد آن در موارد زیر است:

 • حذف پف اضافه پلک ها
 • حذف چربی های اضافه در زیر پلک ها
 • ترمیم افتادگی پلک ها
 • بهبود و ترمیم مشکلات ساختمانی پلک (حتی کسانی که از سنین پایین دچار این مشکل باشند.)
 • بازسازی پلک ها بعد از عمل های مربوط به سرطان و یا مشکلات ناشی از حوادث
 • کشیدن و بالا بردن پوست اطراف چشم برای ازبین بردن علائم پیری و ظاهر خسته چشم ها
 • در بعضی از موارد مشکلات ساختاری چشم و پوست اطراف آن باعث اختلال در بینایی می شوند که عمل بلفاروپلاستی برای درمان این موارد هم بکار می رود.

شرایط لازم برای داوطلبان عمل بلفاروپلاستی

داوطلبان و متقاضیان عمل جراحی پلک (بلفاروپلاستی) برای انجام این عمل نیازمند شرایطی هستند که در ادامه آن ها را نام برده ایم:

 • دارا بودن حداقل ۳۵ سال سن
 • داشتن مشکلاتی چون افتادگی پلک ها یا پف زیر چشم
 • مشکل فرم ناخوشایند پلک ها و مشکلات ساختاری آن ها
 • سلامت جسمی کامل و نداشتن بیماری های خاص

 

مراحل قبل از عمل:
علاوه بر جلسات مشاوره که قبل از عمل بلفاروپلاستی باید صورت بگیرد مراحل دیگری هم قبل از انجام این عمل مورد نیاز است که از جمله آن ها می توان به معاینات مختلف پزشکی مانند معاینه عصب های چشمی ، بیرون زدگی و یا عدم بیرون زدگی غده های خارجی اشکی ، شلی پلک و میزان آن، و همچنین معاینه چشم ها جهت اطمینان از نبودن مشکلات چشمی مانند خشکی چشم، بلفاریت، میدان دید بیمار و … که با این عمل تشدید خواهند شد، اشاره کرد.

علاوه بر موارد فوق موارد دیگری هم وجود دارند که قبل از عمل باید نسیت به انجام و یا رعایت آن ها اقدام کنید، در ادامه، این موارد را نام برده ایم:

الزام عکس برداری قبل از عمل برای تعیین و تشخیص جزئیات و همینطور آرشیو به عنوان مستند سازی
نداشتن هیچگونه آرایشی در روز عمل
عدم مصرف خودسرانه دارو ( حداقل دو هفته قبل از عمل بلفاروپلاستی ، بیمار باید مصرف هرگونه دارو را با پزشک جراح در میان بگذارد)


آیا عمل بلفاروپلاستی به بیهوشی نیاز دارد؟
از آنجایی که این عمل به طور موضعی انجام می شود معمولا نیازی به بیهوشی ندارد اما به خاطر شرایط مراقبتی بیمار معمولا یک متخصص بیهوشی در اتاق عمل حاضر است تا علائم حیاتی بیمار را چک کند و در صورت نیاز نسیت به تزریق داروهای آرامش بخش اقدام کند.

منبع: سایت درمانسرا darmansara.com