بیوگرافی و معرفی آثار علاءالدین بابا شهابی

بیوگرافی و معرفی آثار علاءالدین بابا شهابی

علاءالدین بابا شهابی
علاءالدین بابا شهابی

سید علاءالدین باباشهابی (زادهٔ ۱۳۱۸ در سنندج - درگذشتهٔ ۴ مرداد ۱۳۹۳) موسیقی‌دان و خوانندهٔ اهل ایران بود. وی نوه پسری مرحوم سید علی اصغر کردستانی استاد مسلم آواز و صاحب صدای ماندگار موسیقی کردی بود.

سیدعلاءالدین بابا شهابی در سال 1318 در محله چهارباغ سنندج به دنیا آمد. سید علاءالدین باباشهابی نسل سوم، میانی و همسالان بابا شهابی او را خوب می شناسند و به یاد دارند. موسیقی و ورزش را توأم از کوچه پس کوچه های چهار باغ به دنیای مدرن امروز آورده و شاگردانی بزرگ دراین عرصه ها تربیت کرده است. نجم الدین غلامی و ارژنگ کامکار در موسیقی، بیژن ذوالفقار نسب مربی سرشناس فوتبال و کامران نجات الهی و... همگی در مکتب بابا شهابی تلمذ کرده اند که هر کدام به رسم شاگردی و استادی هر از چند گاهی از او یاد می کنند.

بابا شهابی تحصیلات مقدماتی را در سنندج گذراند و سال اول دبیرستان به رادیو سنندج دعوت شد و با مرحوم حسن کامکار ( پدر کامکارها ) همکاری خود را آغاز کرد. خود نخستین بار اثر ارائه و مرحوم کامکار آن را تبدیل به نت و آهنک کرد و بعدها در صدا و سیما اجرا شد.

همزمان دو کار دیگر با نامهای ساقی سه روی بالات  را به ایرج عندلیبی پسر عموی جلیل عندلیبی داد که به قول خودش گل کرد و این آغاز رسمی فعالیت  هنرمندی جوان بود که در 15 سالگی به موسیقی روی آورده بود.

کار اصلی بابا شهابی ورزش فوتبال بود. او ادبیات فارسی و زبان عربی تدریس می کرد اما انتقال او به تهران و عشق وعلاقه اش به موسیقی والبته آشنایی با هنرمندان بزرگ او را از فوتبال دور و در موسیقی غرق کرد.

بابا شهابی سال 46 به تهران رفت. درتهران دوره موسیقی کوتاه گذراند و با ارکسترهای مفتاح و کردی تهران کار خود را آغاز کرد. وطن و گل اندام از اولین کارهای بود که براساس ملودی خود بابا شهابی،‌ استاد حسن کامکار آن را ساخت. اما سومین اثر وی را با عنوان نامه وئ بئ چیمه ئاهه نگ و به زم و ره زمی سه ر چنار مرحوم کامکار خود با ذهن خلاق و هرمندانه اش ساخت. این آهنگ پنج مصراع بود و  شعرش از ماموستا هه ردی بود.

باباشهابی پنج یا شش آهنگ را در سنندج ساخته واجرا کرد اما در تهران برای ارکستر بزرگ صدا و سیما حدود  60 کار زیبا و برای ارکستر مفتاح و سنتی نیز بیش از 40 اثر اجرا کرد. صدای عندلیبی و روح لطیف و دلنوازش در کاست پائیز پائیزه رامی توان احساس کرد،‌ آن گونه که می شود از باده ی گویا او طلب آرامش نمود.

او البته در این دو اثر که اولی سال 69 و دومی توسط ذوالفنون در سال 71 منتشر شد چند آهنگ فارسی رانیز اجرا کرد اما در آلبوم شنه ی به ر به یان در لندن و هاورازی دل برای ارکستر بزرگ تهران زیباترین ملودی های کردی را به کام تشنه ی عاشقان هنر نشاند.

باباشهابی با مظهر خالقی درتهران آشنا باهم شدند. حدود سالهای 46 تا 55 با هم همکاری داشتند و نزدیک به یازده سرود به صورت مشترک با هم خواندند که هیچ کس نمی داند این صدا، صدای دو نفر است. همه فکر می کنند یک نفر آنها را خوانده است. در آرشیو تلویزیون کرماشان موجود بود.

او می گوید که در زمان ما خانواده ها حاضر نبودند فرزندانشان را آن گونه که تبدیل به فرهنگ شود،‌به مکتب موسیقی بفرستند، اما امروز فضا متفاوت و بسیار عالی است.
با این شرایط آینده موسیقی کردی روشن است؛ هر چند که متاسفانه عده ای موسیقی را فقط با هدف مادی،‌نه با انگیزه خدمت به فرهنگ و هنر کردی دنبال می کنند.

بابا شهابی یکبار در مصاحبه با فیض الله پیری خبرنگار هفته نامه سیروان گفته بود:  از نگاه او موسیقی روح فرهنگ جامعه است. اگر موسیقی نباشد فرهنگ معنی ندارد و برای اثبات گفته های خودش به بابا طاهر استناد کرده بود:


تن بی عشق را افسردن ولا

هر که عشقی ندارد، مردن ولا

هرکه نیست ثابت در ره عشق

ذره ذره به آتش سوتن ولا


و در ادامه گفته بود: اگر موسیقی نباشد، اگر عشق نباشد، مردم چگونه روحیه بگیرند؟ جامعه ای که در آن عشق و هنر و موسیقی نباشد،‌مرده است.

از مجموع نزدیک به 200 آهنگ که بابا شهابی در طول نیم قرن حیات هنری خود را اجرا کرد،‌ بیش از 50 آهنگ را قبل از انقلاب اجرا کرد.

یکی از فرزندان باباشهابی خانواده خیابانی های تبریز وصلت کرده است. بابا شهابی اگر چه سالها در تهران زندگی را به سر برد، اما همیشه در هنر و زندگی اش در پی احیای فولکلور کردی بود.

بابا شهابی در جوانی نیز از فوتبالیستهای سرشناس  کردستان بود که بعدها در کسوت مربیگری نیز فعالیت کرد. وی به مدت11 دوره د رمسابقات فوتبال قهرمان وآموزشگاههای کشور شرکت داشت و هشت سال مربی تیم باشگاه تاج (استقلال کردستان) بود. تاج کردستان آن سالها بهترین تیم غرب کشور بود و بعد از تهران، تبریز و اصفهان مقام چهارم کشور را کسب کرده بود.


علاءالدین بابا شهابی روز پنجشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۵ بامداد بر اثر ایست قلبی درگذشت و در قطعه هنرمندان سنندج به خاک سپرده شد.


آهنگ پاییز زنده یاد باباشهابی


نظرات کاربران

نظر خود را ثبت کنید