بیوگرافی و معرفی آثار لئون تولستوی

Author
لئون تولستوی
لئون تولستوی

لِف نیکلایویچ تولستوی (تالستوی) ((به روسی: Лев Никола́евич Толсто́й)؛ ۹ سپتامبر ۱۸۲۸ در یاسنایا پالیانا – ۲۰ نوامبر ۱۹۱۰ در یاسنایا پالیانا)، فعال سیاسی-اجتماعی و نویسنده روسی بود. تولستوی از نویسندگان نامی تاریخ معاصر روسیه به‌شمار می‌آید. رمانهای جنگ و صلح و آنا کارنینا تولستوی از بهترین‌های ادبیات داستانی جهان هستند. تولستوی در روسیه بسیار محبوب است و سکه طلای یادبود به احترام وی ضرب شده‌است. تولستوی در زمان زنده بودنش شهرت و محبوبیتی جهانی داشت اما به سادگی زندگی می‌کرد. نام تولستوی در زبان انگلیسی معمولاً به صورت «لئو تولستوی» نوشته می‌شود.

تولستوی در روز ۲۰ نوامبر ۱۹۱۰ درگذشت و در زادگاه خویش به خاک سپرده شد

زندگی‌نامه

«لئو تولستوی» در خانواده ای اشرافی و ثروتمند، در دهکده یاسنایا پالیانا در 160 کیلومتری جنوب مسکو متولد شد. او مادرش را در دو سالگی و پدرش را در نه سالگی از دست داد و زیر نظر دیگر افراد خانواده و مربیان خارجی تربیت یافت.
وی در سال 1844 در دانشگاه به تحصیل زبان های شرقی و حقوق پرداخت و در 1847، بی آنکه مدرکی به دست آورد، از ادامه تحصیل سر باز زد و پس از تقسیم املاک خانوادگی به خوشگذرانی پرداخت؛ اما روحیه ناآرام، او را به تجربه های گوناگون و متضاد کشاند. در 1851 برای دفاع از شهر سواستوپول به ارتش قفقاز پیوست. اولین اثر ادبی تولستوی مربوط به این دوره است؛ اثری سه بخشی که بخش اول آن به نام کودکی در 1852 ، بخش دوم آن به نام نوجوانی در 1854 و بخش سوم با عنوان جوانی در 1857 انتشار یافت. این اثر در حقیقت، زندگینامه نویسنده است که او را در چهره قهرمان کتاب نمایان ساخته و اندیشه ها و باورهایش را بیان می کند.

تولستوی به دلیل توجه ویژه ای که به آموزش و پرورش کودکان و نوجوانان داشت، در سال 1857 به مدت پنج سال از کشورهای اروپای غربی و بزرگان اروپا مانند «چارلز دیکنز»، «ایوان تورگنف»، «فریدریش فروبل» و «آدلف دیستروِگ» دیدار کرد و پس از بازگشت به کشورش بر اساس تجربه های نو آموخته، دست به یک رشته اصلاحات آموزشی زد و در همین راستا به پیروی از ژان ژاک روسو، اقدام به تأسیس مدارس ابتدایی در روستاها نمود.  

تولستوی هیچگاه تفاوتی بین کودکان قایل نشد و دانش آموزان نخبه را از دیگران جدا نکرد تا درخورِ توان و استعداد هر کودکی، آموزش مناسب را به آنها ارزانی دارد. پس از اینکه مدارس از سوی اداره سلطنتی تزار تعطیل شد، تولستوی به فعالیت های فرهنگی و اهداف تربیتی مورد علاقه اش ادامه داد. او با انتشار کتاب های سرگرم کننده که ترکیبی از علوم طبیعی و انسانی و همچنین داستان های آموزشی بود، کودکان را با ارزش های اخلاقی، اجتماعی و معنوی آشنا نمود. میلیونها کودک روسی تا دهه دوم قرن بیستم با آموزش الفبای «لئو نیکلایویچ تولستوی»، سال اول دبستان را آغاز کردند. وی با بهره گیری از این روش توانست نقش مهمی را در جنبش اصلاحات آموزشی و ایجاد مدارس آزاد به گونه «سامرهیل» ایفا کند.

تولستوی در کتاب دیگری با عنوان «قصه های سواستوپول1855، به بیان زندگی خود در میان افسران ارتش و دلاوری های سربازان و دفاع رشیدانه آنان از شهر «سواستوپول» پرداخت.
در سال 1855، پس از سقوط شهر «سواستوپول»، تولستوی به «سن پترزبورگ» رفت و از آنجا به ملک شخصی خود در «یاسنایا پالیانا» بازگشت و از ارتش کناره گیری کرد. داستان بوران1856شب پرهیجانی را در میان برف وصف می کند و با بینش دقیق و هنرمندی خاص، خاطره های دوره کودکی را که به هنگام سفر از ذهن مسافر خواب آلود و نگرانی می گذرد با سبکی شفاف و گویا شرح می دهد. بوران بهترین اثر دوران جوانی تولستوی به شمار می رود. تولستوی در این سال ها دوباره به اروپا سفر کرد و در بازگشت از آنجا، هنگامی که فرمان آزادی غلامان و دهقانان از طرف تزار صادر شد، در ملک خود، مدرسه ای برای کودکان روستایی تأسیس کرد و برای آنها قصه های خواندنی بسیار نوشت.
تولستوی آمیزه ای از ویژگیهای ناسازگار بود؛ از یک سو دارای جسمی قوی و تمایلات حاد بود و از سوی دیگر از تمایلات جسمانی بیزار بود. او نمی توانست زندگی خود را با اندیشه اش سازگار کند؛ به گونه ای که می خواست باتقوا و پرهیزگار باشد، اما طبقه و خانواده اشرافی و پرتوقع او، لذت محرومیت را از او گرفته بود؛ می خواست لذت فقر را بچشد، اما نمی توانست خانواده اش را از لذتهای مادی و رفاه محروم کند؛ می خواست تنها بماند، اما بر تعداد پیروانش افزوده می شد.
در 1862 تولستوی با دختری به نام سوفیا که از پیش به او دل بسته بود، ازدواج کرد و اولین دوره زندگی مشترک را با نیکبختی و کامرانی گذراند که بعدها در کتاب «آنا کارنینا» به صورت زوج خوشبخت منعکس شده است. در 1862 کتاب قزاقها  منتشر شد که دربرگیرنده رویدادهای زندگی نویسنده به هنگام اقامت در خط دفاعی قفقاز است. این اثر چه از نظر هنری و چه از نظر بیان اصول باورهای تولستوی، شاهکار کوچکی به شمار می رود که نویسنده در آن مانند روسو، زندگی ساده را در دل طبیعت می ستاید و بیزاری خود را از مظاهر تمدن آشکار می سازد. در سفر دوم تولستوی به اروپا، برادرش در اثر بیماری سل درگذشت.

مرگ برادر تأثیر هولناکی بر تولستوی به جا گذاشت و با تحریک فکری او میان دو قطب مرگ و زندگی، الهام بخش وی در به تصویر کشیدن چهره وحشتناک مرگ در آثار مهمی چون «جنگ و صلح» و آنا کارنینا گردید. «جنگ و صلح» بزرگترین رمان در ادبیات روس و از مهمترین آثار ادبی جهان به شمار می آید.

تولستوی در این اثر مهم به شیوه ای بسیار کامل و برمبنای احساس بشردوستانه، رخدادهای اساسی زندگی از قبیل تولد، بلوغ، ازدواج، پیری، مرگ و جنگ و صلح را شرح داده است.کتاب جنگ و صلح همچون حماسه ای بزرگ از طرف منتقدان مورد ستایش فراوان قرار گرفت و با استقبال مردم روبرو شد. در این دوره، تولستوی با وجود شهرت و افتخاری که به دست آورد، دچار اضطرابی روحی شد که هرگز از آن رهایی نیافت. خود او درباره تغییر حالش می نویسد :
دوست داشتم مورد مهر و محبت قرار می گرفتم، فرزندان خوب داشتم و از سلامت و نیروی جسمانی و روحی برخوردار بودم و مانند دهقانی قادر به درو و ده ساعت کار مداوم و خستگی ناپذیر بودم. ناگهان زندگیم متوقف شد، دیگر میلی در من وجود نداشت، می دانستم که دیگر چیزی نیست که مورد آرزویم باشد، به گرداب رسیده بودم و می دیدم که چیزی جز مرگ پیش رویم قرار ندارد، من که آنقدر تندرست و خوشبخت بودم، احساس کردم که دیگر نمی توانم به زندگی ادامه دهم.
از آن پس تولستوی در ورای هر چیز، عدم را می دید و تحت تأثیر این ضربه روحی، همه چیز در نظرش رنگ باخت. حساسیت و دلبستگی او به چیزهای پرلطف زندگی، ناگهان به نفرت تبدیل شد و پیوسته به این مسأله می اندیشید که باید ساده زندگی کند و به مردم نزدیکتر شود.
تولستوی در هفتم نوامبر 1910 چشم از جهان فرو بست و برای آرامش روحش، هیچ گونه تشریفات مذهبی انجام نگرفت.شهرت و بقای تولستوی به دلیل داستانهایش بود. از آثار او می توان: «آناکارنینا»، «اعتراف» ، « حاجی مراد»، «اسیر قفقاز»، «نیروی جهل»، «رستاخیز»، «هنر چیست»، «آهنگ کرتزر»، «شیطان»،« یک تیر کشور دو زخ»، «تابش نور وظلمت»، «انتقام شوهر»، «زناشوئی ناپسند»، «میوه ها ی خرد»، «سه مرگ» و«دوسرباز» را نام برد .
فراوری:مصطفی همتی

آثار لئو تولستوی

 • جنگ و صلح - ترجمه کاظم انصاری، تجدید چاب با ترجمه سروش حبیبی
 • آناکارِنینا - ترجمه محمد علی شیرازی، تجدید چاپ با ترجمه جواد امیرانی - منوچهر بیگدلی خمسه - سروش حبیبی - فازار سیمونیان
 • رستاخیز - ترجمه محمدعلی شیرازی
 • کودکی، نوجوانی، جوانی - ترجمه غلامحسین اعرابی انتشارات سمیر
 • داستان‌هایی برای بچه‌ها - ترجمه آرش محرمی
 • اعتراف و سرشماری در مسکو - ترجمه اسکندر ذبیحیان-اعترافات ترجمه هوشنگ فتح اعظم و ترجمه سعید فیروزآبادی تحت عنوان اعتراف من انتشارات جامی
 • تمشک ( مجموعه داستان ) ترجمه علی آذرنگ
 • کوپن تقلبی - ترجمه رضا علیزاده
 • پول و شیطان ترجمه رضا علیزاده
 • عید پاک - ترجمه محسن سلیمانی
 • طبل میان‌تهی و هفت داستان دیگر - ترجمه منوچهر ضرابی
 • مورچه و کبوتر - ترجمه باقر محمودی
 • بهترین داستان‌های کودکان و نوجوانان - ترجمه مریم خالقی، تجدید چاپ با ترجمه مجید رزاقی - نسرین مهاجرانی - س. صارمی
 • قزاقان - ترجمه مهدی مجاب
 • سه پرسش - ترجمه پریسا خسروی سامانی، تجدید چاپ با ترجمه جمال میرخلف
 • هنر چیست؟ - ترجمه کاوه دهگان
 • خداوند حقیقت را می‌بیند اما صبر می‌کند - ترجمه پریسا خسروی سامانی، تجدید چاپ با نام جدید: (سرانجام حقیقت آشکار خواهد شد - ترجمه صادق سرابی.)
 • جوانی بربادرفته - ترجمه کامران ایراندوست
 • سونات کرویتزر (موسیقی مرگ) - ترجمه عبدالله شاه سیاه- با نام سونات کرویتسر در کتاب مرگ ایوان ایلیچ و داستانهای دیگر (شامل سه داستان بابا سرگئی، مرگ ایوان ایلیچ و سونات کرویتسر) ترجمه کاظم انصاری انتشارات جامی
 • شیطان ترجمه پرویز نظامی و ترجمه سعید نفیسی و جعفر شریف در کتاب داستان‌های برگزیده یا شاهکارهای کوتاه انتشارات جامی
  بیست و سه قصه ترجمه همایون صنعتی زاده انتشارات قطره
 • سرگیوس پیر (پدر سرژیو/بابا سرگئی) - ترجمه امیرهوشنگ آذر و کاظم انصاری طبق شرح فوق
 • مرگ ایوان ایلیچ - ترحمه لاله بهنام و کاظم انصاری طبق شرح فوق
 • محکوم بیگناه - ترجمه احمد نیک آذر
 • ارباب و نوکر - ترجمه مهران محبوبی (ارباب و بنده -ترجمه سروش حبیبی نشر چشمه)
 • حاجی‌مراد - ترجمه رشید ریاحی، چاپ قبلی با ترجمه حسین صادق‌اوغلی
 • عشق بی پایان - ترجمه حسین نوشین و گامایون
 • نامه‌های تولستوی - ترجمه مشفق همدانی
 • داستان‌های سواستوپول - ترجمه پرویز نظامی
 • پولیکوشکا - سیداحمد عقیلی انتشارات امیرکبیر
 • سعادت خانوادگی و داستان های دیگر (شامل دو سوار و زمین نورد) ترجمه حسین تفرشیان و گامایون انتشارات جامی
  دو سوار و زمین نورد - ترجمه ابراهیم یونسی تحت عنوان داستان یک اسب انتشارات فردا

 

بیست جمله جاودانه لئو تولستوی

 1. «هیچ عظمتی در صورت نبود سادگی، نیکی و حقیقت وجود ندارد.»
 2. «ما بازنده­ ایم چون به خود تلقین می­کنیم که بازنده می­شویم.»
 3. «و همه مردم زندگی می کنند، نه به دلیل اهمیتی که برای خود قائل هستند بلکه برای عشق ورزیدن به افراد دیگر.»
 4. «یکی از شرایط اولیه برای شاد بودن این است که ارتباط بشریت با طبیعت گسسته نشود.»
 5. «حقیقت، مانند طلا است، آنرا نمی­توان به دست آورد جز با  زدودن ناپاکی­ها.»
 6. «کسالت، داشتن تمایلات بسیار یکی پس از دیگری است.»
 7. «اگرهیچ  دلیلی برای توجیه اعمال خلاف وجدان وجود نداشته باشد نیمی از مردان به زندگی خود پایان می­بخشند چرا که زندگی بر خلاف منطق غیر قابل تحمل است و همه مردان زمانه ما چنین شرایطی دارند.»
 8. «من پشت یک مرد نشسته و او را گرفته و از او می­خواهم مرا جابجا کند حتی اگر از این کار راضی نباشم و بخواهم به او کمک کنم تا خودش تصمیم نگیرد که به خود کمک کند هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.»
 9. «همه، هر چیزی را که من درک می کنم، فقط به این دلیل است که به آن علاقه دارم درک می­کنم.»
 10. «بدون دانستن این که من که هستم و چرا اینجا هستم، زندگی کردن غیر ممکن است.»
 11. «تغییرات در زندگی ما باید از عدم امکان زندگی بصورت دیگر با توجه به ندای وجدانمان باشد نه بر اساس راه حل ذهنی مان برای تجربه یک شکل جدید از زندگی.»
 12. «صبر و زمان دو جنگجوی قدرتمند هستند.»
 13. «همه خانواده های شاد شبیه به هم هستند هر خانواده ناراضی اما دلیل منحصر به فرد خود را بخاطر ناراحتی­ اش دارد.»
 14. «بدن ما یک ماشین برای زندگی است و بر این اساس برنامه­ ریزی شده و ماهیت آن این گونه است. مانعی بر سر آن قرار ندهید و اجازه دهید از حق خود دفاع کند.»
 15. «شادی تنها زمانی می تواند واقعی باشد که مردم به زندگی خود معطوف شده و یک هدف مشخص در زندگی خود داشته باشند و به دنبال خوشبختی خود باشند.»
 16. «در زندگی واقعی تغییرات کوچک رخ می دهد.»
 17. «انسان مثل یک عدد کسری است. صورت کسر چیزی است که او هست و  مخرج کسر تصوری است که او از خودش فکر دارد.  هر چه مخرج بزرگ­تر باشد صورت کسر کوچکتر است.»
 18. «تنها چیزی که ما می دانیم این است که ما چیزی نمی دانیم  و بالاترین پرواز خرد انسان است.»
 19. «برخی از ریاضی­دان­ها می­گویند:” لذت  در کشف حقیقت نهفته نیست، بلکه در به دنبال آن بودن است.»
 20. «بهترین دانش دانشی است که منجر به راهنمایی شما در زندگی شود.»

Image result for ‫تولستوی‬‎

تعداد بازدید: 3943