بیوگرافی و معرفی آثار فرانتس کافکا

Author
فرانتس کافکا
فرانتس کافکا

فرانتس کافکا (Franz Kafka) در سوم جولای سال 1883 در پراگ، جمهوری چک متولد شد. او در دانشگاه در رشته حقوق تحصیل کرد و پس از اتمام درس، در دفتر بیمه مشغول به کار شد و هم‌زمان به نویسندگی نیز می‌پرداخت . در سال 1923 کافکا به برلین نقل مکان کرد تا بیشتر روی نوشتن تمرکز کند اما پس از مدت کوتاهی در اثر بیماری سل چشم از جهان فروبست.

سال‌های جوانی

کافکا در یک خانواده یهودی از طبقه متوسط جامعه بزرگ شد. او که دو برادر و سه خواهر داشت در کودکی یک تراژدی سنگین را تجربه کرد زیرا وقتی فقط 6 سال داشت، برادران خود جورج و هانریش را از دست داد و تنها فرزند پسر خانواده شد.
فرانتس کافکا در طول زندگی با والدین خود مشکلات فراوانی داشت. مادر او، زنی خانه‌دار و متعصب بود که توان درک رویاهای بلند‌پروازانه فرزند خود را نداشت و پدرش نیز مردی خشن بود که اخلاق مستبدانه‌اش تاثیر عمیقی بر زندگی شخصی و نویسندگی کافکا گذاشت. بسیاری از مبارزات و کشمکش‌ها در داستان‌های کافکا برگرفته از همین رابطه پیچیده‌ با پدرش بود به گونه‌ای که در ادبیات داستانی کافکا، شخصیت‌ها اغلب بر افراد زورگو و از خود راضی پیروز می‌شدند.

تحصیلات

علی‌رغم داشتن ریشه های یهودی و زندگی در کشور چک، زبان اول کافکا آلمانی بود. او پسر باهوش و فعالی بود و همیشه مورد احترام آموزگاران خود قرار می‌گرفت.
پس از دوران دبیرستان، کافکا وارد دانشگاه چارلز فردیناند پراگ شد و شروع به تحصیل در رشته شیمی کرد اما بعد از حدود دو هفته تغییر رشته داد و به تحصیل در رشته حقوق پرداخت تا هم تحسین پدر را برانگیزد و هم فرصتی برای شرکت در کلاس‌های هنری و ادبیات داشته باشد. در سال 1906 با اخذ مدرک دکترا در رشته حقوق، فارق التحصیل شد و به مدت یک سال و برای گذراندن دوران کارآموزی بدون حقوق، به عنوان دستیار قاضی در دادگاه مشغول به کار شد.

زندگی حرفه‌ای

اواخر سال 1907 و پس از اتمام دوره کارآموزی، در یک آژانس بیمه ایتالیایی شروع به کار کرد. این دوره برای فرانتس کافکا دوران سختی بود زیرا هیچ فرصتی برای نوشتن نداشت بنابراین کم‌تر از یک سال از زمان شروع کار استعفا داد و خیلی زود در موسسه بیمه حوادث کارگران بوهم مشغول به کار شد. کافکا در این کار پیشرفت زیادی داشت به طوری‌که خیلی زود به دست راست رئیس خود تبدیل شد و تا سال 1917 در این موسسه فعالیت کرد اما با مبتلا شدن به بیماری سل خانه‌نشین شد و نهایتا در سال 1922 بازنشسته شد.

زندگی شخصی

کافکا زندگی حرفه‌ای موفقی داشت و اغلب خنده‌رو و اجتماعی بود اما در زندگی شخصی و ازدواجش زیاد موفق نبود به طوری که به دلیل مشکلاتی چون کم‌رویی و احساس ناامنی پس از دوبار نامزدی، در سال 1917 از نامزد خود فلیس باوئر (Felice Bauer) جدا شد.
بعدها دختری به نام دورا دایامنت (Dora Dymant) وارد زندگی کافکا شد. کافکا و دورا هر دو ریشه‌های یهودی داشتند و طرفدار سوسیالیسم بودند. آن‌ها خیلی زود به یکدیگر علاقمند شده و در برلین هم‌خانه شدند.
کافکا که در دوران زندگی خود از بیماری‌های میگرن، جوش صورت، افسردگی و اضطراب حاد رنج می‌برد با ابتلا به بیماری سل کاملا از پا درآمد. همه این‌ مشکلات رابطه این زوج را شدیدا تحت تاثیر قرار داد و آن‌ها نهایتا تصمیم به بازگشت به شهر پراگ گرفتند. کافکا برای درمان بیماری سل به آسایگاه وینا رفت اما در 3 ژوئن 1924 به دلیل پیشرفت بیماری‌اش در اتریش درگذشت و در کنار پدر و مادرش در قبرستان جدید یهودیان پراگ به خاک سپرده شد.

فعالیت‌های ادبی فرانتس کافکا

کافکا در حالی‌که برای زنده‌ماندن تلاش می‌کرد، به نوشتن داستان و رمان نیز می‌پرداخت. شخصی به نام ماکس برود که از دوستان نزدیک کافکا بود هم در طول زندگی و هم پس از مرگ کافکا با قاطعیت از تمام فالیت‌های ادبی او حمایت می‌کرد با این‌حال کافکا از جمله نویسندگانی بود که پس از مرگ به شهرت رسید.
یکی از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین آثار کافکا داستان کوتاه "مسخ" بود که در سال 1912 پایان یافت و در 1915 منتشر گردید. از دیگر آثار برجسته کافکا می‌توان به "جلو قانون" اشاره کرد که در سال 1914 منتشر شد و در ایران نیز نسخه ترجمه شده آن موجود است.
با وجود وخیم‌تر شدن بیماری، کافکا همچنان به نوشتن ادامه می‌داد و در سال 1916 داستان "داوری" را به پایان رساند. در این داستان او به طور مستقیم درباره رابطه خود با پدرش اشاره کرده است. در سال 1919 "گروه محکومین" و " پزشک دهکده" را هم‌زمان به اتمام رساند.
کافکا به دوست خود ماکس برود وصیت کرده بود که تمام آثار منتشر نشده او را از بین ببرد اما خوشبختانه برود به درخواست دوست خود عمل نکرد و در سال 1925 تعدادی از آثار کافکا از جمله داستان معروف "محاکمه" را منتشر نمود.
در سال 1927 رمان "آمریکا" منتشر شد که درباره پسر بچه‌ای به نام کارل روسمان است که توسط پدر و مادر خود به امریکا فرستاده می‌شود و اتفاقاتی که در آن کشور برای این پسر می‌افتد در رمان شرح داده می‌شود.

میراث کافکا

در زمان مرگ، عده کمی از خوانندگان و طرفداران کافکا او را می‌شناختند و پس از مرگ بود که به همت دوست قدیمی خود، مارکس برود به جهانیان معرفی شد. در واقع در سال 1960 کافکا در شرق اروپا به شهرت رسید تا جایی که لغت جدید (کافکایی) به خاطر سبک داستان‌نویسی خاص او وارد فرهنگ لغات زبان انگلیسی شد.
کافکا امروزه به عنوان یکی از تاثیرگذارترین نویسندگان در فرهنگ و ادبیات زبان آلمانی شناخته می‌شود.

تعداد بازدید: 1854