بیوگرافی و معرفی آثار جیسون استاتهام

بیوگرافی و معرفی آثار جیسون استاتهام

جیسون استاتهام
جیسون استاتهام

جیسون استاتهام (Jason Statham) بازیگر انگلیسی، تهیه کننده و هنرمندی رزمی کار است. جیسون نمی خواست جا پای پدرش بگذارد. او به مدت 12 سال عضو تیم ملی شیرجه انگلیس بود. او زمانی به صحنه آمد که شرکت های ورزشی در حال مدلسازی لباس های خود بودند. او در موزیک ویدیوهای گروه های موسیقی ازجمله Shamen، Erasure و Beautiful South ظاهر شد. اولین موفقیت او در فیم زمانی بود که در فیلم " Snatch " در کنار ستاره هایی همچون براد پیت، دنیس فارینا و بنیسیو دل تورو و همچنین فیلم "بی مصرف ها" در کنار بازیگران همچون سیلوستر استالون، جت لی و میکی رورک ایفای نقش کرد. او در فیم "انتقال دهنده" یا "The Transporter " به عنوان بازیگر نقش اول به نام فرانک مارتین ایفای نقش کرد. بعد از موفقیت در فیلم "انتقال دهنده 1" در سری فیلم های "انتقال دهنده 2" و "انتقال دهنده 3" نیز به بازی پرداخت.


دوران کودکی و اوایل زندگی

جیسون استاتهام در 26 جولای 1967 به دنیا آمد. مادرش "جیسون استاتهام"  یک رقصنده و پدرش "بری استاتهام" یک فروشنده خیابانی بود. فوتبالیست مشهور " وینی جونز " دوست دوران کودکی او بود.

او برای دوازده سال عضو تیم ملی شنای بریتانیا در سکوی 10 متر و سکوی پرشی 3 متر بود. بعد از 12 سال در سال 1992دوران حرفه ای او در شنا به پایان رسید.


حرفه و زندگی جدید

در حالیکه استاتهام در مرکز ورزشی کریستال پالاس لندن آموزش دیده بود در تبلیغات شرکت های ورزشی ظاهر شد.

او برای تامین مخارج زندگی اش مجبور شد کار پدر خود را دنبال کرده و به فروش عطر و جواهرات بدلی در گوشه خیابان بپردازد، کاری که هرگز دوست نداشت آن را انجام دهد.

او در سال های 1993 تا 1995 در موزیک ویدیوهایی ازجمله “Comin’ On Strong” ساخته شده توسط Shamen، فرار به سوی خورشید توسط Erasure و "کمی از رویای من" ساخته شده توسط Beautiful South ظاهر شد.

او در سال 2000 در فیلم "گای ریچی" به نام "دزدی" با بازیگران مشهوری همچون براد پیت، دنیس فارینا و بنیسیو دل تورو همکاری کرد.

او با بازی در فیلم "دزدی" توانست وارد دنیای هالیود شود و در سال 2001 در دو فیلم "ارواح مریخی" و "یک" به ایفای نقش بپردازد. عملکرد چشمگیر و بازی زیبای او باعث شد که توجهات به او معطوف شود.

در سال 2002 تا 2004 در تعدادی از فیلم ها ازجمله  “Mean Machine”, “The Italian Job” و “Cellular” به بازی پرداخت.

او در سال 2006 در فیلم دراماتیک "لندن" به بازی پرداخت. او در فیلم اکشن “Crank” و در دنباله آن “Crank: High Voltage” بازی کرد.

او در سال 2008 در فیلم جنایی اکشن " کار بانکی " و "مسابقه مرگ" که نسخه بازسازی شده نسخه مرگ سال 2000 بود مشغول به کار شد. او به عنوان ستاره پیشرو در فیلم های اکشن مورد تمجید و ستایش قرار گرفت.

در سال 2010، او در "بی مصرف ها" در کنار ستاره هایی همچون سیلوستر استالونه، جت لی و میکی رورک ظاهر شد.

او در سال 2011 در بازسازی فیلم چارلز برانسون به نام "مکانیک" به عنوان یک ستاره مشغول بازی شد. پس از مدت ها به بریتانیا برگشته و در فیلم "حمله رعد آسا" که یک درام پلیسی بود مشغول بازی شد.

او در فیلم "قاتل ویژه" مشغول بازی شد که برای نجات دوست خود با بازی رابرت دنیرو تلاش می کرد. این فیلم بر اساس  رمان "مردان کامل" ساخته شده است.

او در سال 2012 در فیلم های "بی مصرف ها2" که ادامه "بی مصرف ها1" بود و همچنین فیلم های "کریسمس" و امنیت به عنوان هنرپیشه نقش اول مشغول بازی شد. همچنین او نقش cameo را در فیلم "سریع و خشمگین6" بازی کرد.

جیسون استاتهام به عنوان یک قهرمان در فیلم "پارکر" به کارگردانی تیلور هاکفورد در سال 2013 به بازی پرداخت.


آثار مهم

استاتهام اولین موفقیت بزرگ خود را در سال 1998 با بازی در فیلم " قفل انبار و دو بشکه سیگار" که به کارگردانی "گای ریچی" ساخته شده بود بدست آورد.
او در سال 2002 در نقش فرانک مارتین در فیلم "ترانسپورتر" یا "انتقال دهنده" بازی کرد. او همه بدلکاری های این فیلم که ترکیبی از ورزش های وینگ چون کونگ فو، کاراته و کیک بوکسینگ بودند را خودش انجام داد. پس از موفقیت فیلم "انتقال دهنده" او در فیلم های "انتقال دهنده2" و "انتقال دهنده3" به ایفای نقش پرداخت.

 

زندگی شخصی

  • استاتهام به مدت 7 سال با "کلی بروک" که مجری تلویزیون در بریتانیا بود زندگی کرد و بعد از آن با " سوفی مانک " خواننده استرالیایی و عضو سابق گروه موسیقی معروف باردو، ازدواج کرد.
  • او در سال 2012 برای مدتی با بازیگر و مدل انگلیسی 20 ساله " رزی هانتینگتون وایتلی " دوست شد. اخبار اخیر نشان می دهد که این دو اخیرا در فستیوال موسیقی و هنر Coachella با هم دیده شده اند.نظرات کاربران

نظر خود را ثبت کنید