بیوگرافی و معرفی آثار آنجلینا جولی

بیوگرافی و معرفی آثار آنجلینا جولی

آنجلینا جولی
آنجلینا جولی

آنجلینا جولی (به انگلیسی: Angelina Jolie) (زادهٔ ۴ ژوئن ۱۹۷۵) هنرپیشه، کارگردان، نویسنده و نیکوکار اهل ایالات متحده آمریکا است. او توانسته چهار بار جایزه گلدن گلوب، دو بار جایزه اتحادیه بازیگران سینما و یک بار جایزه اسکار را برنده شود. او پس از ازدواج با برد پیت، از نام «آنجلینا جولی پیت» (Angelina Jolie Pitt) استفاده می‌کند. 

پدر آنجلینا اصالتی آلمانی اسلواک، و مادر وی اصالتی هلندی و فرانسوی کانادایی داشت. آنجلینا جولی فعالیت به عنوان مدل را از 12 سالگی آغاز نمود و در شهرهایی مثل لندن و لس‌ آنجلس مدل مشهوری شد. آنجلینا جولی در جوانی در کلیپ‌ های خوانندگانی از جمله رولینگ استونز، میت لوف، لنی کراویتز، انتولینو وندیتیو بازی کرده است، اولین نقش سینمایی آنجلینا جولی در فیلم “هکرها” بود که داستان پنج دانش‌ آموز هکر را روایت میکند.

زندگی شخصی آنجلینا جولی

همسر اوّل آنجلینا جولی جان لی میلر بود که در سال ۱۹۹۶ با او ازدواج کرد و در سال ۱۹۹۹ از وی جدا شد، همسر دومش بیلی باب تورنتون بود که در مه ۲۰۰۰ با هم ازدواج کردند، ولی سرانجام بعد از سه سال ازدواجشان به جدایی انجامید.
آنجلینا جولی پس از بازی در فیلم آقا و خانم اسمیت، با برد پیت وارد یک دوستی عاشقانه شد و سرانجام در سال ۲۰۰۶ صاحب دختری به نام شیلو شدند که به خاطر باورهایشان در مورد پایان دادن به فقر و تنگدستی و بدبختی مردم آفریقا تصمیم به تولد بچه‌ شان در کشور فقیر و آفریقایی نامیبیا کردند. آنحلینا جولی به همراه همسرش براد پیت علاوه بر سه فرزند طبیعی خود سرپرستی مدوکس پسر بچه یتیم اهل کامبوج، پکس کودک ویتنامی و یک دختر یتیم اهل اتیوپی به نام زهرا را بر عهده گرفته اند.

براد پیت در ۲۶ ژانویه ۲۰۱۲ رسماً اعلام کرد که او و آنجلینا جولی تصمیم به ازدواج گرفته اند. او گفت: “ما تصمیم گرفته بودیم ازدواج نکنیم تا زمانی که برای هیچ زوجی منع ازدواج وجود نداشته باشد ولی گمان نمیکنم دیگر بتوانیم بیش از این مقاومت کنیم. ازدواج ما برای بچه هایمان خیلی مهم است و همیشه در این باره از ما سؤال خواهند کرد. برای من هم مهم است. دوست دارم آن نوع تعهد ایجاد بشود.” در ادامه گفتگو زمانی که از او پرسش شد آیا رسماً از آنجلینا جولی خواستگاری کرده یا نه، براد پیت جواب داد: “دیگر از این فراتر نمی‌ روم… ولی زمانی که عاشق کسی هستی و با او یک خانواده تشکیل بدهی و خودت هم دوست داری یک تعهد بین تان ایجاد بشود و نتوانی خیلی خنده‌ دارست،”


آنجلینا جولی در ۱۴ مه ۲۰۱۳ اعلام نمود به دلیل دارا بودن یک ژن معیوب، احتمال ابتلای او به سرطان پستان ۸۷ % و ابتلا به سرطان تخمدان ۵۰ % بوده و به این خاطر دست به عمل جراحی ماستکتومی (پستان‌ برداری) زده و آنها را برداشته است و جراحی‌ ها و مراحل درمانی وی از فوریه ۲۰۱۳ تا پایان آوریل ۲۰۱۳ به طول انجامید وی ذکر کرد که سرطان پستان باعث مرگ مادرش شده‌ است و با توجه به این عمل‌ ها احتمال سرطان پستان در وی به زیر ۵ درصد رسیده‌ است.


آنجلینا جولی از سال ۲۰۰۱ از سوی کمیسریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان به عنوان سفیر حسن نیت تعیین شده و با مسافرت به نقاط دورافتاده جهان به فعالیت در زمینه حفظ حقوق آوارگان و پناهندگان مشغول است.

وی در روز ۲۷ خرداد ۱۳۹۰ با حضور در کمپ پناهندگان سوری در شهر آلتین اوزو از توابع ترکیه با پناهندگان سوریه ای دیدار کرد.


افتخارات

  • دریافت جایزه اسکار 
  • سه بار دریافت جایزه گلدن گلوپ
  • دریافت جایزه بشردوستانه ژان هرشولت
  • دو بار دریافت جایزه اتحادیه بازیگران سینما
  • آنجلینا جولی به انتخاب لیست جهانی CB150 به عنوان یکی از زیباترین زنان جهان ثبت شده‌است.
  • زیباترین زن سال ۲۰۱۱ به انتخاب مجله ونتی فر
  • دومین زن زیبای سال ۲۰۱۲ به انتخاب سایت بانوان
  • زیباترین زن سال ۲۰۱۳ به انتخاب سایت hollywood buzz
  • سومین زن زیبای سال ۲۰۱۳ به انتخاب هاف‌پست
  • سومین زن زیبای سال ۲۰۱۴ به انتخاب hollywood buzz


فیلم های آنجلینا جولی

تندیس‌ های زوج آنجلینا جولی و برد پیت در موزه مادام توسو لندن.

نگاهی به بیرون 1982 
سایبورگ ۲ ۱۹۹۳ 
بدون مدرک ۱۹۹۵ 
هکرها ۱۹۹۵ 
عشق است همه آنچه هست ۱۹۹۶ 
فوکس‌ فایر ۱۹۹۶ 
فیلم ۱۹۹۷ 
جیا ۱۹۹۸ 
آشپزخانه جهنم ۱۹۹۸ 
بازی با قلب ۱۹۹۸ 
شکارچی استخوان ۱۹۹۹ 
دختر از هم گسیخته ۱۹۹۹ 
سرقت در شصت ثانیه ۲۰۰۰ 
لارا کرافت: مهاجم مقبره ۲۰۰۱ 
گناه اصلی ۲۰۰۱ 
زندگی یا چیزی شبیه به آن ۲۰۰۲ 
لارا کرافت مهاجم مقبره: گهواره حیات ۲۰۰۳ 
فراتر از مرزها ۲۰۰۳ 
گرفتن جان‌ ها ۲۰۰۴ 
داستان کوسه (کارتون) ۲۰۰۴ 
کاپیتان اسکای و دنیای فردا ۲۰۰۴ 
اسکندر ۲۰۰۴ 
آقا و خانم اسمیت ۲۰۰۵ 
چوپان خوب ۲۰۰۶ 
بئوولف ۲۰۰۷ 
قلب قدرتمند ۲۰۰۷ 
تحت تعقیب ۲۰۰۷ 
بچه پریان ۲۰۰۸
پاندای کونگ‌ فو کار ۲۰۰۸ 
سالت ۲۰۱۰ 
توریست ۲۰۱۰ 
پاندای کونگ‌ فوکار۲ ۲۰۱۱ 
در سرزمین خون و عسل ۲۰۱۱ 
مالیفیسنت ۲۰۱۴ 
کنار دریا ۲۰۱۵ 
پاندای کونگ فو کار ۳ ۲۰۱۶نظرات کاربران

نظر خود را ثبت کنید