بیوگرافی و معرفی آثار نازنین بیاتی

Actor
نازنین بیاتی
نازنین بیاتی

نازنین بیاتی زادۀ 15 دی ماه سال 1368 در شهر تهران بدنیا امده است، بازیگر استفارغ التحصیل رشته تئاتر با گرایش طراحی صحنه از دانشگاه آزاد درمقطع کارشناسی است، علاقه چندانی به بازیگری نداشت، اما با نخستین باری که جلوی دوربین رفت نامزد سیمرغ شد.

نازنین بیاتی با بازی در سریال عاشقانه ها از منوچهر هادی کاملا شناخته شده شد و تبدیل به یک ستاره شد.


نازنین بیاتی چگونه بازیگر شد ؟

کسیکه تئاتر میخواند با بازیگری نا آشنا نیست ولی من گرایشی که در دانشگاه انتخاب کردم، طراحی صحنه بود در چهار ترم اول هر شخصی مبانی را پاس می‌کند و آشنایی داشتم به بازیگری مثل خیلی از خانم هاي دیگری که قبل از من خبر شده بودند، از طریق یکی ازدوستانم فهمیدم که آقای شهبازی برای بازی تست می‌گیرند، من هم رفتم دفترشان وتست دادم وقبول شدم، نه فیلمنامه خوندم نه کلاس بازیگر رفتم.


اولین فیلم اولین افتخار

سال 91 با حضور در فیلم دربند پرویز شهبازی درنقش نازنین، نامزد سیمرغ بلورین از سی و یکمین جشنواره فیلم فجر و در رأی گیری ازنویسندگان و منتقدان بعنوان بهترین بازیگر جشنواره سی و یکم فیلم فجر انتخاب شد.


علاقه به فیلم دیدن

یکی از علاقه هاي شخصی من دیدن فیلم درسینما است سعی می‌کنم با دوستانم به دیدن فیلمهای خوبی که اکران می‌شود بروم.


شباهت نازنین بیاتی به ترانه علیدوستی

برای من جای خوشحالی است که بگویند شبیه خانم علیدوستی هستم بازیگری که به نظرم یکی ازبهترین بازیگران سینمای ماست.


نازنین بیاتی و شغل دوم نقاشی

نقاشی را از کودکی شروع کردم ودیپلم من گرافیک بود، تفریحاتم از فضای هنر زیاد دور نیست؛ در اوقات فراغت کتاب می‌ خوانم، فیلم می‌ بینم یا نقاشی می‌ کنم ویک بیزینس هم درکنار بازیگر انجام می‌دهم.


نازنین بیاتی و تفاوت بعد از بازیگر شدن

دوستان قدیمی من می‌ گویند از وقتی که بازیگر شدي تغییر نکردی وخودت را برای‌ مان نگرفتی؛ فقط تجربه‌ ات در اینکار بیشتر شد حتی با دوستانم گرم‌ تر هم شدم. خیلی آسان همه ی جا می‌ روم، اتوبوس و مترو سوار می‌ شوم و با مردم زندگی می‌ کنم خوبی‌ اش این است که دیگر مانند قبل وقت بطالتی ندارم.


ازدواج نازنین بیاتی

نازنین بیاتی ازدواج نکرده و هنوز مجرد است

 

صداپیشگی نازنین بیاتی

برای چند تیزر طراحی انجام داده‌ ام و در سریال شکرستان عروسکی هم فعالیت هاي گوناگونی میکنم از طراح دکور تا طراح لباس و صداپیشه شخصیت هاي رویا و پیشگو حضور دارم


ماجرای عجیب شایعه مرگ نازنین بیاتی بر اثر یک اشتباه ساده

پس از درج خبر فوت سورنا غضنفری بازیگر سریال گلشیفته تعداد زیادی از خبرگزاری ها عکسی ناواضح از نازنین بیاتی رابه اشتباه بجای عکس سورنا غضنفری درج کردند. اما دلیل این اشتباه چه بود؟صفحه سریال گلشیفته در اینستاگرام برای تسلیت فوت ایشان نمایی از بازی سورنا غضنفری را در نقش کارگر گاوداری درج کرد. دراین سکانس سورنا غضنفری درکنار هومن سیدی و نازنین بیاتی در حال بازی هستند و از آنجا که عکسی از سورنا غضنفری در ایننترنت وجود نداشت به اشتباه تصویری ناواضح از نازنین بیاتی رابه جای ایشان درج کردند.


اما بهروز شعیبی در صفحه اینستاگرام خود عکس او را درج کرد و در زیر آن نوشت:

بازیگر جوان و انسان آرام، متین و مهربان. در سیانور و گلشیفته باهم همکاری داشتیم….حتی فرصت نشد قسمت ششم که در آن بازی داشت را ببیند.رحمت خداوند را برایت آرزو می کنمسفر بخیر سورنای عزیزباز هم ما ماندیم و دلتنگی


مصاحبه با نازنین بیاتی

آن بازیگر آینده دار، آن هنرش را کرده احتکار، آن خوش تیپ خوش پوش، آن با اراده و سخت کوش، آن صاف بدون اگزما، آن یکی از جذابیت هاي سینما، آن آکتور بااستعداد، آن درس خوانده در دانشگاه آزاد، آن ارسال کننده تسلیت برای روزنامه، آن بازیگر نقش غزل در «رخ دیوانه»، آن کوچولوی نازنازی، آن کشف پرویز شهبازی، آنکه اگر بازیگر نبود شاید میکرد خیاطی، شیختنا و مولاتنا نازنین بیاتی «کثرا… سیمرغها» از شباب سینما بودو کرامات و اشارات از سر و رویش می بارید و هیچ بیات نبود. رحمه ا… علیها.

نقل است که نقش دختر قربانی اجتماعی و دانشجوی بی دست و پای ساده دل را نیکو بازی می‌کرد و از این سبب «ستمدیده الآرتیستون» و «معصوم السلبرتیون»ش گویند و در لطافت طبع بدان درجه است که چهره اش چون استیکر «لاک زدم» میماند. در خبر است که طراحی دکور می‌کرد و صحنه می آراست و صداپیشگی میکرد.

و در منزلت مقامش همین بس که چون نخستین بار جلوی دوربین رفت؛ نامزد سیمرغ بلورین شد و هرکه او را می‌دید درد دلش میگرفت و می‌گفت: «روزگار غریبیست نازنین» و غمخوار همه ی بودو حرف همه ی گوش میکرد و اندرز می داد و نصیحت می‌کرد و در آخر می‌گفت: «بازهم خودت می دونی» اعلی ا… مقامها.

نازنین بیاتی، از معدود بازیگران جوانی به حساب می‌آید که در نخستین نقش آفرینی اش در سینما، موفق به کسب سیمرغ بلورین شده. او درسال ۹۱ به خاطر بازی در فیلم «دربند» موفق به کسب این افتخار شد و بعد ازآن هم با ایفای نقش در فیلمهای مختلف از جمله «رخ دیوانه» ابوالحسن داوودی و «طعم شیرین خیال» کمال تبریزی روند رو به رشدش را ادامه داد.


در یکی از گفت و گو هایت گفته بود که مردم جلوه اي از من را دیده اند که جدی و معصوم است، در حالی‌که خودم اهل شیطنت و شوخی هستم. دوست داریم بیشتر از این جنبه شخصیتی ات بدانیم.

 من در کل آدم پرانرژی هستم و اگر قرار باشد کاری انجام بدهم، خیلی دوست دارم به آن چیزی که میخواهم خیلی زود برسم. مثلاً وقتی دارم نقاشی می‌کشم دوست دارم زود تمام بشود. حتی اگر لازم باشد ۲۴ ساعت پای آن بایستم انجامش میدهم. ولی اصولا در نقش هایي که پیشنهاد داشتم یا بازی کردم این ویژگی کمتر دیده شده. مثلاً در رخ دیوانه در صحنه تصادف، هیحانِ واقعیِ خودم است.

یا آن جاییکه خودرو دور ۳۶۰ میزند، بدلکار نبود و من خودم کنار راننده نشسته بودم. برایم این هیجان، جذاب است. به خاطر همین دوست دارم در فیلمهای هیجانی هم بازی کنم چون احساس می‌کنم بیشتر تخلیه می‌شوم.

در زندگی واقعی این ویژگی چطور نمود پیدا می‌کند؟

در رابطه با دوستانم در بعضی از شرایط این عجول بودن و تندتند رفتار کردن هست؛ اما در بعضی جمع ها تا کمی احساس امنیت یا اسانی نکنم تبدیل به یک آدم آرام می‌شوم. بطور کلی بستگی به موقعیتی که در آن قرار می‌گیرم دارد.

آدم شوخی هم هستی؟

تا حدودی


گویا در سریال گلشیفته که کمدی است، نقش اصلی کار را داری در حالی‌که در فیلم آینه بغل باوجود این‌که کار کمدی بود، شما جدی هستی و طنز در تعامل با نقش مقابل شکل می‌گیرد. اینبار، کمدی نقش بیشتر است؟

چون آینه بغل نخستین کار کمدی من حساب می شد سعی کردم که تو ذوق تماشاگر نخورد و اگرهم قرار است بازی طنز داشته باشم خیلی بازرسی شده است. ولی در سریال گلشیفته تقریباً همه ی کاراکترها رفتارهایی دارند که شاید یک آدم معمولی انها را نداشته باشد. این جا باز قدم بعدی است. فکر کنم حالا اگر کسی این را ببیند نسبت به نازنین بیاتی که هیچوقت طنز کار نکرده و رفتار طنزی از من ندیده، گارد نمی‌گیرد.


درباره گفت و گو فیکی که راجع به شباهتت به ترانه علیدوستی منتشر کرده بودند، نظر خودت چیست؟

خانم علیدوستی بی شک یکی از بهترین بازیگران سینمای کشور ایران هستند اما من هیچوقت چنین گفتگو اي انجام ندادم و واقعا نمیدانم این حرف ها از کجا مطرح شد. البته از این اتفاق ها زیاد میوفتد و بارها بوده که خبر های غیرواقعی منتشر شده. حتی یک وقت هایي گفت و گو هایي از قول من منتشر شده که خود خبر نداشتم کِي این صحبت ها را کرده ام!

چرا در فضای مجازی گزیده و با احتیاط کار می‌کنی؟

من تا یکسال پیش اصلا در فضای مجازی به شکل عمومی حضور نداشتم. بعد از یک مدتی آن قدر تعداد صفحات فیک به نام زیاد شد و حاشیه ها و خبرهایی که دراین صفحات گذاشته بودند درکنار یکسری کامنت هاي بد و رفتارهای زشت باعث شد که وادار شدم یک صفحه عمومی بسازم که البته این هم پرایوت است و می‌خواهم قابل نظارت باشد.

محافظه کار هستی؟

تقریباً

این با کار شما تضاد ندارد؟ چون گویا بعضی کارگردان ها تعداد فالوئر هم برایشان مهم است.

برای بعضی از تهیه کننده ها و سرمایه گذارها مهم است. اما من آرامش رابه این اتفاقات ترجیح می‌دهم. با این‌که پیج من پرایوت است خیلی ها را هم اکسپت میکنم ولی دوست دارم کسانی فالو کنند که در جریان باشند؛ در غیر این صورت یک دفعه کسی چیزی می‌نویسد و میرود. وقتی بتوانی تا حدودی بازرسی صفحه مربوط به خودت را داشته باشی بهتر است. چون رفته رفته تقریباً یک شناختی بین من و دنبال کنندگانم به وجود می‌آید که ارزشمند است.

بازیگری باعث شده که به رشته تحصیلی ات یعنی طراحی صحنه تئاتر کمتر برسی؟

نه خیلی. بین طراحی صحنه و لباس ترجیح می‌دهم یکی را انتخاب کنم. چون باید روی یکی از انها تمرکز باشد. قبلا طراحی لباس انجام داده ام. یک کار هم بود که هم طراحی لباس کردم، هم صحنه و حتی صدای عروسک هم بودم اما به خاطر تولید و تهیه کنندگی بد و غیر حرفه ایش انصراف دادم.

اگر بخواهی دفتر «بی قانون» را برای یک تئاتر صحنه کنی، چه کار میکنی؟

فقط اسمش برای انجام طراحی تاثیر گذار هست؛ ولی بستگی به کاراکترهایی دارد که در آن محیط قرار می‌گیرند. شاید برای هر شخصی اتاق خودش را طراحی کنم نه مثل دفترهای دیگر. شاید یکی روی زمین بنشیند اصلا. بی قانونی است و شاید هرج و مرج خاصی در آن باشد.
حتماً. مثلاً طراحی لباس تئاتر را بیشتر دوست دارم چون در انتخاب رنگ و مدل لباس دست طراح بازتر است.اما در سنیما و تلویزیون محدودیت هایي وجوددارد. به خاطر این‌که تو داری برای کاری که قرار استکلی آدم آنرا ببینند طراحی میکنی. شاید با آن چیزی که تصور می‌کنی نتوانندارتباط برقرار کنند ولی در تئاتر دستت خیلی بازتر است.می‌توانی یک دفعه یک رنگ تند یا یک مدل عجیبی طراحی کنی. برای همین طراحی لباس تئاتر برایم جذابتر است.


تا حالا استیکر یا پیام اشتباهی فرستادی که باعث سوءتفاهم شود؟

تازگی ها که قابلیت پا کردن کامنت و استیکر به تلگرام اضافه شده این اتفاق افتاده؛ ولی سریع پاک کردم.

خرین چیزی که در فضای مجازی سرچ کردی چه بوده؟

اسم کارگردان یکی از فیلم ها را فراموش کرده بودم و سرچ کردم تا پیدایش کنم.

اسم خودت را هم سرچ می‌کنی؟ و به جالب ترین چیزی که برخورد کردی چه بوده؟

بله سرچ کردم جالب ترینش تیتر «عکسهای نازنین بیاتی و همسرش» بود. عکس العملی هم نشان ندادم. طبق معمول این را برای همه ی میزنند و ما هم میرویم ببینیم همسرمان چه شکلی است.

 
اگر سرخپوست بودی چه اسمی برای خودت انتخاب میکردی؟

پو کوهانتس. چون من انیمیشن زیاد می‌بینم و دوست دارم.


لباس یا وسیله شانس داری؟

نه ندارم. اما در دوران مدرسه مثلاً اگر لباسی تنم بود یا وسیله اي مثل مداد در کیفم بودو آن روز امتحانم را خوب می دادم، سعی میکردم دفعه بعد هم همان را داشته باشم.

فوبیا یا وسواس داری؟

فوبیا که نه! اما از مار یا خزنده ها کلا حالم بد می‌شود. اما از ارتفاع یا هیچ بازی فوبیا ندارم. وسواس هم ندارم.

یک جا گفته بودی که از کلمه عام بدت می‌آید. چرا؟

بله گفته بودند که مثلاً این فیلم برای عام خوب است. به نظرم دسته بندی کردن و استفاده از کلمه عام و خاص قشنگ نیست کلا.

چه مهارتی داری که کسی ازآن خبر ندارد؟

 چیز خاصی نیست.


مضحک ترین موقعیتی که در آن قرار داشتی چه بوده؟

یکبار موقع امتحان داشتم تقلب می‌کردم.مراقبِ خودم ندید اما مراقب کلاس روبرویی من را دید. داشتم به دوستم می‌گفتم که به آنیکی دوستم تقلب برساند که دیده مراقب دارد نگاهم می‌کند. وقتی دیدم همه ی چیز لو رفتهشبیه آدم هایي رفتار کردم که انگار دارند با خودشان حرف میزنند.خلاصه مراقب آن قدر از این کارم خنده اش گرفت که کاری به کارم نداشت و چیزی نگفت.

بی مزه ترین جوکی که تاحالا شنیدی چه بوده؟

یه فیله می خوره به میله!

حالا یه جوک بامزه تعریف کن.

اصولا جوک تعریف نمی‌کنم. چون اگر جوک خنده دار بگویی و کسی نخندد حس بدی به آدم دست می‌دهد. ترجیح میدهم همان جوک هاي بی مزه را تعریف کنم!

اگر قرار باشد که با یک فرد دریک جزیره متروک زندگی کنی چه کسی را انتخاب می کني؟ 

نمیتوانم یک نفر را انتخاب کنم.

دوست داری کدام اخلاقت را بچه هایت ارث نبرند؟

بی حوصلگی که بعضی وقت ها دارم.

 

دریک جمله ایران را برای یک آدم فضایی تعریف کن.

فضایی تر از جایی است که شما زندگی می‌کنید.

 

چه قانون شکنی کرده اي که ازآن پشیمان نیستی؟

تقلب. تقلب را دوست داشت. برایم جذاب بود. شده بود که درس را بخوانم اما تقلب را زاپاس داشتم.


اگر نامرئی می شدي کجا می رفت؟

جاییکه نمی‌توانم در آن لحظه حضور داشته باشم. مثلاً جلسه اي یا جاییکه در مورد من صحبت می‌کنند یا تصمیم بزرگی میگیرند.
 


اهل فیلم و سریال کمدی هستی؟

من طبق معمول تمام ژانرها را دنبال می‌کنم اما خب کمدی را یک مقدار سخت تر می‌بینم. باید خیلی تعریف درباره اش شنیده باشم که وسوسه ام کند برای دیدن.

 

اگر می توانستی با یکی از کسانی که از دنیا رفته ملاقات کنی چه کسی را انتخاب می کردي؟

آقای خسرو شکیبایی


از آقای شکیبایی چه می پرسیدی؟

حتماً درباره راز ماندگاری شان سوال می‌کردم.


اگر قدرت این را داشتی که یک قانون وضع کنی چه قانونی بود؟

دوست داشتم قانونی باشد که ارتباط مستقیم با انسانیت و ارزش هاي انسانی داشته باشد و برای تمام انسان هاي دنیا باشد. یعنی اگر من بعنوان نازنین بیاتی هر جای دنیا رفتم این قانون انسانی در جریان باشد و ربط به نژاد و جنسیت و ثروت و مذهب و رنگ پوست و… نداشته باشد. شاید قانونی وضع میکردم به اسم «انسانیت» که هر شخصی ارزش هاي انسانی را رعایت نمیکرد جریمه می شد.


کدام قانون را حذف میکردی؟

چیزی که حذف کردنش آدم ها رابه آرامش بیشتر برساند. چون همین حالا به نظرم بزرگ ترین چیزی که گم شده آرامش است. حالا در بعضی کشورها بیشتر و در بعضی جاها کمتر.

 

اگر قرار باشد از زندگی نازنین بیاتی فیلمی بسازند چه اسمی روی آن میگذاری؟

زندگی من چیز عجیبی ندارد که بخواهند از رویش فیلم بسازند.

 

نازنین بیاتی چطور توسط منصور شهبازی انتخاب شد

به کلاس‌هاي بازیگری، سینماگران و آموزشگاه‌ها سپرده بودیم که برای نقش نازنین به چه بازیگری و با چه فیزیکی احتیاج داریم. پیمان مقدمی یکی از دوست‌هاي من که در دربند هم شاگرد دفتر هدایتی بود، خانم بیاتی رابه ما معرفی کردند. وقتی خانم بیاتی وارد دفتر شدند تا با آقای شهبازی ملاقات کنند یک خانم دیگر برای همان نقش آمده بودو داشتند صحبت میکردند، تا خانم بیاتی وارد دفتر شد توجه آقای شهبازی به او جلب شد و همانجا او را انتخاب کرد.






تعداد بازدید: 5408

بازیگران ایرانی
آتیلا پسیانی
آشا محرابی
ابوالفضل پورعرب
اسماعیل محرابی
اشکان خطیبی
افسانه بایگان
اکبر عبدی
الناز شاکردوست
الهام حمیدی
الیکا عبدالرزاقی
امیر آقایی
امیر جدیدی
امیر جعفری
امیر کاظمی
امین تارخ
امین حیایی
ایرج طهماسب
بابک حمیدیان
باران کوثری
بهاره رهنما
بهرام رادان
بهروز وثوقی
بهنام تشکر
بیژن بنفشه‌خواه
پارسا پیروزفر
پانته‌آ بهرام
پانته‌آ پناهی‌ها
پانته‌آ سیروس
پرویز پرستویی
پریناز ایزدیار
پژمان بازغی
پوریا پور سرخ
پیمان معادی
ترانه علیدوستی
ثریا قاسمی
جمشید مشایخی
جمشید هاشم پور
جمیله شیخی
جهانگیر الماسی
جواد عزتی
حامد بهداد
حسین پاکدل
حسین یاری
حمید جبلی
حمید فرخ‌نژاد
حمید گودرزی
حمید لولایی
حمیدرضا پگاه
حمیده خیرآبادی
خسرو شکیبایی
داریوش ارجمند
داریوش اسدزاده
داریوش فرهنگ
داوود رشیدی
رامبد جوان
رز رضوی
رضا کیانیان
رقیه چهره آزاد
رویا نونهالی
ژاله علو
ساعد سهیلی
سام درخشانی
سانیا سالاری
ستاره اسکندری
سحر دولتشاهی
سحر قریشی
سروش صحت
سعید آقاخانی
سعید پورصمیمی
سعید راد
سعید کنگرانی
شبنم قلی خانی
شبنم مقدمی
شهاب حسینی
شهره قمر
شهلا ریاحی
طناز طباطبایی
عارفه معماریان
عزت الله انتظامی
عزت‌الله رمضانی‌فر
علی صادقی
علی مصفا
علی نصیریان
علیرضا خمسه
عنایت بخشی
فاطمه معتمد آریا
فرامرز صدیقی
فرامرز قریبیان
فردوس کاویانی
فرهاد آئیش
فرهاد اصلانی
فریبا متخصص
فریبرز عرب‌نیا
قطب‌الدین صادقی
کامبیز دیرباز
کامران تفتی
کتایون ریاحی
گوهر خیراندیش
لیلا اوتادی
لیلا حاتمی
مانی حقیقی
مانیا علیجانی
مجید صالحی
محمد علی فردین
محمد علی کشاورز
محمد کاسبی
محمدرضا فروتن
محمدرضا گلزار
محمود پاک نیت
مرتضی احـمدی
مریلا زارعی
مریم شیرازی
مصطفی زمانی
منوچهر نوذری
مهتاب کرامتی
مهدی پاکدل
مهدی سلطانی
مهدی سلوکی
مهران رجبی
مهران غفوریان
مهران مدیری
مهرانه مهین ترابی
مهراوه شریفی‌نیا
مهسا طهماسبی
مهناز افشار
مینا وحید
نازنین بیاتی
ناصر ملک‌ مطیعی
نرگس محمدی
نوید محمدزاده
نیکو خردمند
نیکی کریمی
هادی حجازی فر
هانیه توسلی
هدیه تهرانی
هومن برق نورد
ویدا جوان